Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 263455
تاریخ انتشار : 3 آذر 1398 21:11
تعداد بازدید : 146

تولید الکترودهای نانویی جوشکاری مقاوم به جذب رطوبت

یک شرکت دانش بنیان تولیدکننده الکترودهای جوشکاری در کشور، موفق به تولید نانوالکترودهایی با قابلیت جذب رطوبت قابل کاربرد در صنایع حساس همچون پتروشیمی شده است.

به گزارش ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، جوشکاری مخازن تحت فشار و مخازن ذخیره محصولات پتروشیمی و همچنین تجهیزات صنایع مختلف سیمان، دفاع و کشتی سازی با حساسیت زیادی همراه است و باید در انتخاب الکترود مناسب برای جوشکاری آن ها دقت کافی انجام شود.

در همین راستا یک شرکت دانش بنیان با بهره گیری از فناوری نانو و استفاده از نانوذرات در روکش الکترودهای قلیایی موفق به ساخت الکترودهای قلیایی مقاوم به جذب رطوبت شده است.

معمولا الکترودهای قلیایی به دلیل خواص مکانیکی بالا برای جوشکاری تجهیزات خاص استفاده می شوند. الکترودهای با روکش قلیایی در کنار خواص مکانیکی بالایی که ایجاد می کنند، جاذب رطوبت محیط اطراف هستند.

بروز ترک سرد هیدروژنی در منطقه جوش متاثر از حرارت جوشکاری و یا در زیر منطقه جوش از مشکلاتی است که پس از پایان جوشکاری و حتی در زمان سرویس تجهیز موردنظر در جوش و یا اطراف آن اتفاق افتاده و سبب بروز خسارات سنگین می شود.

منبع اصلی ورود هیدروژن به فلز جوش و بروز ترک سرد هیدروژنی، رطوبت موجود در روکش الکترود است. رطوبت مذکور در طول قوس تجزیه شده و به هیدروژن اتمی تبدیل و وارد فلز جوش می شود.

برای تولید این الکترودها پس از توزین و مخلوط کردن مواد اولیه اقدام به اضافه کردن نانوذرات به چسب کرده و چسب حاوی ماده نانو به مخلوط خشک اضافه و با آن ترکیب می شود. با اکسترود مخلوط تر نهایی بر روی مغزی فولادی الکترود و تولید الکترود روکش دار و پخت الکترودها در کوره محصول نهایی آماده عرضه به مصرف کنندگان می شود.

بر اساس این گزارش، این الکترودها و دیگر الکترودهای قلیایی با استحکام های بیشتر و همچنین الکترودهای مورداستفاده برای جوشکاری فولادهای زنگ نزن، در صنایع مختلف از جمله ساخت تجهیزات و سیستم های لوله کشی در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی، صنایع سیمان، دفاع، کشتی سازی و سازه کاربرد فراوان دارند.


تولید الکترودهای نانویی


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :