Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 263606
تاریخ انتشار : 9 آذر 1398 11:30
تعداد بازدید : 89

تصویرگر پزشکی «ایران ساخت» شد

یک شرکت ایرانی با تلاش متخصصان بومی و بهره گیری از فناوری روز دنیا موفق به تولید سیستم تصویربرداری اسپکت قلبی، سیستم تصویربرداری اسپکت حیوانی، سیستم دوربین گاما دستی، گاما پروب، تست تنفسی اوره و سیستم تصویربرداری پت حیوانی است.

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، تصویربرداری پزشکی، تکنیک و فرآیند مورد استفاده برای ساختن تصاویری از بدن انسان برای اهداف کلینیکی یا علوم پزشکی است.

شرکت دانش بنیان در زمینه طراحی، تولید، نصب و نگهداری سیستم های تصویرگر پزشکی هسته ای فعالیت می کند.

این شرکت در حال حاضر با تلاش متخصصان بومی و بهره گیری از فناوری روز دنیا و نیز استفاده از تمام ظرفیت های موجود در کشور، موفق به تولید سیستم تصویربرداری اسپکت حیوانی، سیستم تصویربرداری اسپکت قلبی (RoboSPECT)، سیستم دوربین گاما دستی، گاما پروب، تست تنفسی اوره و سیستم تصویربرداری پت حیوانی است.

به گفته این فعال فناور، خدماتی گسترده تر در زمینه های مشاوره و طراحی سایت های پزشکی هسته ای  و PET، مشاوره و طراحی سایت برای طراحی بخش تولید رادیو دارو و نیز انجام محاسبات شیلدینگ ارائه می شود.

محمدرضا آی مدیرعامل شرکت دانش بنیان درباره یکی از چند محصول این شرکت با نام «سیستم تصویربرداری اسپکت قلبی: مدل ProSPECT» گفت: سیستم تصویربرداری اختصاصی از قلب، با نام تجاری ProSPECT، یک سیستم تصویربرداری پزشکی هسته ای ست که برای تصویربرداری توموگرافیک از قلب، مورد استفاده قرار می گیرد.

وی ادامه داد: هدف از استفاده از این سیستم، آشکارسازی و تعیین موقعیت رادیودارویی است که پیش تر به بدن تزریق شده و در بافت قلب و دیگر ارگان ها نفوذ کرده است.

مدیرعامل این شرکت افزود: این سیستم دارای بخش های مجزا شامل هدهای آشکارسازی، گانتری، تخت، ترولی و کنسول پردازش و آنالیز تصاویر است.

طراحی سیستم با در نظر داشتن راحتی بیمار (خصوصا بیماران دارای فوبیا مکان های تنگ و تاریک) به گونه ای است که سر بیمار حین فرآیند تصویربرداری بیرون از دالان گانتری قرار می گیرد.

همچنین تخت این سیستم به صورت افقی طراحی شده است که امکان تصویربرداری در دو مد Supine/Prone را فراهم آورده است.

آی گفت: این شرکت تنها تولیدکننده این قبیل تجهیزات در کشور است و شرکتی داخلی که نمونه مشابه این تجهیزات را تولید کند وجود ندارد.

این فعال فناور ادامه داد: به دلیل شرایط تحریم و موضوعات هسته ای که کشور با آن مواجه است ورود این قبیل تجهیزات به ایران ممنوع است و اگر دستگاهی هم به کشور وارد شود این کار به سختی انجام خواهد شد.

آی بیان کرد: با تولید این تجهیزات در شرکت برای حدود 25 نفر مستقیم و غیرمستقیم 20 نفر اشتغال زایی ایجاد شده است.

به گفته مدیرعامل این شرکت دانش بنیان، کشورهای آمریکا، آلمان و هلند از تولیدکنندگان اصلی این قبیل تجهیزات هستند و قیمت تمام شده محصول ایرانی حدود 50 درصد کمتر از نمونه های مشابه خارجی است.

تصویربرداری پزشکی


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :