Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 263693
تاریخ انتشار : 11 آذر 1398 19:26
تعداد بازدید : 225

کودکان ایرانی برگزیده مسابقه نقاشی هیکاری و رونمایی از ۲۲ عنوان کتاب بریل

درخشش کودکان و نوجوانان ایرانی عضو مراکز فرهنگی هنری کانون پرورش فکری در بیست و ششمین مسابقه بین المللی نقاشی انجمن «هیکاری» مسابقه نقاشی ژاپن و رونمایی از ۲۲ عنوان کتاب به خط بریل از اخبار امروز این نهاد است.

به گزارش کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، بیست و ششمین مسابقه بین المللی نقاشی انجمن «هیکاری» کشور ژاپن در سال ۲۰۱۸ با موضوع های کشاورزی، زمین کشاورزی، طبیعت، محیط زیست، مردم و خانواده برگزار شد. بر این اساس، ستاره شاه ویسی نه ساله از مرکز فرهنگی هنری شماره دو کانون کرمانشاه نشان طلایی و لوح تقدیر این مسابقه را از آن خود کرده است. هلیا کریمی هشت ساله از مرکز فرهنگی هنری شماره ۳ کانون شیراز، هستی رودبارانی نه ساله از مرکز فرهنگی هنری شماره ۲۱ کانون تهران، آرتین سلیمانی نه ساله از مرکز فرهنگی هنری کانون بوکان استان آذربایجان غربی، ایلیکا چراغی نه ساله از مرکز فرهنگی هنری شماره ۱۰ کانون کرمانشاه، فاطمه معمر چهارده ساله از کانون پارس آباد استان اردبیل نشان برنزی و لوح تقدیر این دوره از مسابقه را کسب کرده اند.

در این میان، دیپلم افتخار این مسابقه به الهام قرنجیکی هفت ساله از کانون گمیشان استان گلستان، ستاره نثاری هفت ساله از مرکز فرهنگی هنری شماره ۲۲ کانون تهران، باران دیده بان نه ساله از مرکز کانون دزفول استان خوزستان، مریم یزدانی پانزده ساله از کانون اهواز استان خوزستان تعلق گرفته است.

بر اساس این خبر، از بین هیجده هزار و ۱۴۶ اثر رسیده از ۷۶ کشور جهان، ۱۰ نفر از اعضای مراکز فرهنگی و هنری کانون جایزه این مسابقه را از آن خود کرده اند. کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با ارسال هزار و ۵۹  اثر نقاشی در این مسابقه شرکت کرده است.

رونمایی از ۲۲ عنوان کتاب بریل کانون

کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان هم زمان با روز جهانی معلولان از ۲۲ عنوان کتاب بریل برای کودکان و نوجوانان نابینا رونمایی می کند. این آثار در قالب ۲۲ عنوان کتاب کودک و نوجوان به خط بریل برای نابینایان رونمایی می شود.

بر همین اساس، کتاب های امین ترین دوست و کلوچه های خدا اثر کلر ژوبرت، آدم کوچولوی گرسنه به نویسندگی پیر دلی و ترجمه کلر ژوبرت داستان قلقلک اثر سپیده خلیلی، بازی با انگشت ها و زال و سیمرغ به نویسندگی مصطفی رحماندوست، دختری دارم شاه نداره نوشته سوسن طاقدیس، هیچ کس جرئتش را ندارد اثر حمیدرضا شاه آبادی، بابای شب نوشته ماریا گریپه و ترجمه پوران صلح کل، خورشید کالسکه سوار به نویسندگی حسن بکایی، لبخندی برای سوفیا اثر محمدرضا مرزوقی، جزیره ی بی تربیت ها ۳، ۴ و ۵ اثر شهرام شفیعی، پسر نان و نمک اثر عباس جهانگیریان، ضحاک اثر محمدرضا شمس، شگفتی های علم نوشته فیلیپ کلارک و ترجمه محمود سالک، انسان و طبیعت (پدافند غیرعامل) نوشته مجید عمیق، دنیای نو در ابعاد نانو نوشته رضا ایجادی و نگار ختمی مآب عنوان آثاری هستند که پیش تر از سوی انتشارات کانون منتشر شده اند و هم اینک در قالب ۱۹ جلد کتاب به خط بریل رونمایی می شود.

همچنین از مجموعه شعر کودکان ۱ شامل کتاب های دو تا سیب شیرین  سروده خاتون حسنی و خدا چه مهربان است سروده آکی کرکه گه یاما و ترجمه عبدالوحید ایزدپناه و برگردان به شعر از سوی جعفر ابراهیمی، مجموعه شعر کودکان ۲ شامل کتاب های چتری از گلبرگ سروده افسانه شعبان نژاد، سگی بود جنگلی بود سروده مصطفی رحماندوست و کلاغ زرد سروده ناصر کشاورز و مجموعه شعر نوجوان شامل کتاب های چهارشنبه های بستنی سروده انسیه موسویان، تولد سفید سروده مینو کریم زاده، با فرفره ها به شادی باد بگرد سروده بابک نیک طلب و صبح یک روز اردیبهشتی سروده اکرم کشایی در قالب ۳ جلد کتاب بریل رونمایی خواهد شد.

این مراسم با حضور نویسندگان، تصویرگران، کارشناسان، مربیان و کودکان و نوجوانان برگزار می شود و حضور علاقه مندان در آن بدون مانع است.

داوران قصه های ۹۰ثانیه جشنواره قصه گویی کانون معرفی شدند

محمدرضا زمردیان معاون فرهنگی کانون و رئیس بیست ودومین جشنواره بین المللی قصه گویی طی احکام جداگانه ای رسول صدرعاملی، حبیب رضایی، گلاره عباسی، مسعود فروتن و مهدی رجبی را به عنوان هیات داوران بخش قصه های ۹۰ ثانیه این دوره از جشنواره معرفی کرد.

در انتخاب داوران این بخش با توجه به محتوا و فرم قصه های ۹۰ ثانیه که در قالب روایتی تصویری از زندگی افراد است تلاش شده مجموعه ای از داوران در حوزه ادبیات، روایت و اجرا، بازیگری و فیلم سازی حضور داشته باشند.

رسول صدرعاملی فیلم ساز سینمای اجتماعی که سابقه تولید فیلم در سینمای نوجوان را دارد، حبیب رضایی مشاور هنری، بازیگر و بازیگردان، گلاره عباسی بازیگر سینما و فعال حوزه کودکان و نوجوانان که شکلی متفاوت و منسجم از قصه گویی را برای افراد نابینا و کم بینا تدارک دیده است، مسعود فروتن مجری، قصه گوی باسابقه و نویسنده و مهدی رجبی نویسنده کتاب های کودک و نوجوان آثار این بخش از جشنواره را بررسی می کنند.

قصه های ۹۰ ثانیه در جشنواره بیست ودوم شامل بخش های جنبی با عنوان «قصه زندگی من»، «قصه های شهر من»، «قصه کانون زبانی ها» و «قصه خبرنگاران» است. مرحله پایانی بیست ودومین جشنواره بین المللی قصه گویی ٢٦ تا ۳۰ آذر ۱۳۹۸ مرکز آفرینش های فرهنگی هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان واقع در خیابان حجاب برگزار می شود.

دوران پدرسالاری نویسندگان تمام شده است

کارگاه روایت پژوهی با حضور مریم شریف نسب مدرس دانشگاه و کارشناسان آموزش و پژوهش کانون همزمان با هفته پژوهش صبح روز دوشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸ در مرکز آفرینش های فرهنگی هنری کانون برگزار شد.

شریف نسب در این کارگاه در تعریف متن گفت: در تعریف امروزی همه چیز می تواند متن باشد و پیام متفاوتی به مخاطب بدهد. بنابراین جهان اطراف ما با تک تک اجزایش متن است. هر چقدر ارتباط بهتری بتوانیم با این متن برقرار کنیم، در زندگی مان آرامش بیشتری را تجربه خواهیم کرد. زمانی شما می توانید با یک متن ارتباط برقرار کنید که علاوه بر متن، زمینه آن را هم بدانید.

ما برای تحلیل یک متن، باید مفهوم فرامتن را هم بدانیم. فرامتن یعنی بیشتر و بالاتر. فرامتن آن چیزی است که در متن وجود ندارد، اما متن به آن ارجاع می دهد. یا در واقع ارجاع های متن به مفاهیم و متنی بیرون از خودش را فرامتن می گویند. ارتباط برقرار کردن با فرامتن ها به ما کمک می کند متن را بفهمیم. اگر با فرامتن ارتباط برقرار نکنیم، نمی توانیم متن را به خوبی بفهمیم و با آن ارتباط کامل برقرار کنیم. روایت پژوهی به ما کمک می کند تا در زندگی با متن ارتباط بهتری برقرار کنیم.

شریف نسب در تعریف داستان گفت: از نگاه روایت پژوهی، دست کم دو رویداد پیاپی که در گذر زمان (به شکل عینی یا ذهنی) تغییر وضعیت می یابند. در واقع گذر از یک حالت تعادل یا عدم تعادل به حالت دیگر در بستر گذر زمان را داستان می گویند.

او با اشاره به پی رنگ توضیح داد: توالی علی و معلولی رویدادها را پی رنگ می گویند. حادثه ب به دلیل حادثه الف اتفاق افتاده است که به این پی رنگ گفته می شود. اگر من بگویم شاه درگذشت و چند روز بعد ملکه نیز درگذشت، داستان محسوب می شود. ولی اگر بگویم شاه درگذشت و ملکه نیز از اندوه فقدان شاه درگذشت، پی رنگ محسوب می شود.

عده ای معتقد هستند اگر دلیل حوادث داستان به خوبی مطرح نشود، آن داستان چفت و بستش محکم نیست. اما در مقابل عده ی دیگری می گویند اگر داستان چفت و بست محکمی داشته باشد، داستان شبیه به گزارش یک رویداد علمی می شود و خلاقیت مخاطب در اینجا ندیده گرفته می شود. روایت ترتیب فرض شده ای از وقایع مرتبط غیرتصادفی است. روایت متنی است که من راوی آن را به زبان می آورم.

این مدرس درباره ویژگی های روایت توضیح داد: روایت برساخته است، یعنی واقعی نیست. روایت خاصیت بیان پذیری دارد یعنی راوی می تواند یک ماجرای جذاب را به شکل خنثی روایت کند یا برعکس. همچنین روایت خط سیر دارد و ارزش گذار است. یعنی راوی در روایت خود عموما بی طرف نیست. روایت سیال هم هست. چون ویژگی جابه جایی دارد. روایت پژوهی در واقع پژوهش زندگی است.

او درباره هدف از روایت داستان گفت: در نگاه سنتی گفته می شد هدف از روایت داستان، تحمیل پیام ذهنی نویسنده است. ولی در تعریف جدید داستان و در انواع جدید داستان نویسی گفته می شود که از موقعی که داستان به پایان می رسد، متن از آن مخاطب است تا هر برداشتی از آن داشته باشد. نظریه مرگ مولف هم به این موضوع اشاره می کند.

این مدرس درباره انواع هم نشینی ماجرا بیان کرد: من راوی ممکن است ماجراها را به شکل زنجیروار روایت کنم که به آن شیوه هم نشینی زنجیره سازی می گویند. در شیوه درونه گذاری، هنوز داستان قبلی تمام نشده از درون آن داستان دیگری روایت می شود. یا ممکن است شیوه هم نشینی ماجرا به شکل گره چینی باشد یعنی من راوی تصمیم بگیرم چند روایت موازی را تعریف کنم تا یک جایی آن ها بهم برسند.

شریف نسب با اشاره به اینکه کانونی سازی بحث بسیار مهمی در داستان است گفت: در بررسی های سنتی داستان، ما درباره زاویه دید صحبت می کردیم. یعنی تصور کنید من راوی، یک فیلم بردار هستم و حالا باید تصمیم بگیرم سه پایه دوربینم را کجا بگذارم. کانونی ساز در داستان و روایت کسی است که ماجرا از دریچه چشم او دیده می شود. پس لزوما کانونی ساز من راوی نیستم. این نکته خیلی مهم است، برای اینکه بتوانیم با متن های اطراف مان ارتباط برقرار کنیم باید تشخیص دهیم سه پایه دوربین کجاست و از دید چه کسی داستان روایت می شود. 

در متن های پیرامون ما قطعیتی وجود ندارد و دوران پدرسالاری نویسندگان بر متن تمام شده است. به تعداد شنوندگان روایت می تواند برداشت متفاوت از متن وجود داشته باشد. بنابراین مولف از زمانی که نقطه پایان را می گذارد دیگر تسلطی از برداشت خوانندگان از متن ندارد. هدف اصلی ادبیات تعلیم نیست، بلکه ایجاد التذاذ ادبی است. به بچه ها اجازه بدهید از خواندن کتاب لذت ببرند. قرار نیست متن ادبی همیشه چیزی به بچه من یاد بدهد.

ویژه برنامه هفته پژوهش با شعار «آینده ساختنی است» روزهای ۱۰ و ۱۱ آذر ۱۳۹۸ در مرکز آفرینش های فرهنگی و هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار می شود.


نقاشی


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :