Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 264009
تاریخ انتشار : 19 آذر 1398 22:7
تعداد بازدید : 90

۷۷۰ طرح تحقیقاتی کشاورزی در چهارمحال وبختیاری اجرا شد

رییس مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی چهارمحال و بختیاری با اشاره به نقش پژوهش در حوزه کشاورزی گفت: تاکنون ۷۷۰ مورد طرح تحقیقاتی و علمی در بخش کشاورزی استان اجرا شده است.

حسن جهانبازی  روز سه شنبه همزمان با هفته پژوهش در جمع خبرنگاران استان اظهار داشت: این مرکز در استان در بخش های منابع طبیعی، آب و خاک، آبخیزداری، علوم دامی، گیاهپزشکی و زراعی و باغی با ۳۲ محقق فعالیت می کند. 

وی، با اشاره به راه اندازی مرکز پایلوت کشت گیاهان دارویی استان تصریح کرد: برای توسعه و ترویج فرهنگ کشت گیاهان دارویی، مرکز کشت این نوع گیاهان در دیگر شهرستانها نیز زیر نظر مرکز تحقیقات کشاورزی استان راه اندازی شده است.

رییس مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی چهارمحال و بختیاری، نظارت بر تولید بذر سالم و صدور گواهی برای این محصولات را از دیگر وظایف مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان عنوان کرد و افزود: در سال جاری شاخص کار بر تولید 2 هزار  و ۳۰۰ تن بذر سیب زمینی و ۴۰۰ هزار اصله نهال توسط کارشناسان این مرکز نظارت و گواهی سلامت و اصلاح صادر کرده است . 

جهانبازی ،از برگزاری آموزش تخصصی و ترویجی برای بیش از ۱۲ هزار بهره بردار بخش کشاورزی چهارمحال و بختیاری در یک سال گذشته خبر داد و گفت: با تمهیدات اندیشیده شده در در یک زمانبندی مشخص، همه ۶۶ هزار بهره بردار بخش کشاورزی با آموزش لازم کاشت، داشت و برداشت آشنا خواهند شد.

 وی، از اجرای موفقیت آمیز طرح ترکیب ژنتیکی ۵ هزار راس دام سبک از چند سال پیش در این استان خبر داد و گفت: طرح ترکیب ژنتیکی دام سبک از 3 سال قبل به صورت آزمایشی اجرا شده که اینک توان تولید سالانه ۱۰ هزار راس دام در این طرح فراهم است.
جهانبازی تصریح کرد: طرح اصلاح نژاد دامی با استفاده از نژادهای پرتولید و با هدف افزایش تولید گوشت با کیفیت و کاهش چربی در این منطقه انجام می شود.

رییس مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی چهارمحال و بختیاری  تصریح کرد: طرح اصلاح نژاد دامی با استفاده از نژادهای پرتولید و با هدف افزایش تولید گوشت با کیفیت و کاهش چربی در این منطقه انجام می شود.
به گفته وی ،طرح  ترکیب ژنتیکی گوسفند نژاد «لری» و «بختیاری» با نژاد «رومانف» در  این استان، میزان دوقلوزایی گوسفندان افزایش می یابد.
وی افزود: افزایش بهره وری دام ها باعث اقتصادی شدن تولید و افزایش درآمد دامداران می شود که یکی از راه های افزایش بهره وری، استفاده از روش های نوین پرورش و اصلاح نژاد دام است.
جهانبازی افزود: افزایش ۱۵ درصدی تولید گوشت قرمز در راستای قانون افزایش بهره وری در واحدهای تولیدی و حذف دامهای کم بازده سبک در مراتع از دیگر مزیت های این طرح است.

به گزارش ایرنا،چهارمحال و بختیاری با تولید سالانه یک میلون و ۵۰۰ هزار تن محصولات کشاورزی ، دامی شیلات و عسل و داشتن 2میلیون و ۷۰۰ هزار راس دام سبک و سنگین عشایری،روستایی و صنعتی به عنوان قطب کشاورزی و دامپروری کشور محسوب می شود.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :