Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 264997
تاریخ انتشار : 17 دی 1398 13:42
تعداد بازدید : 97

شمخانی: ۱۳ سناریو برای انتقام داریم؛ ضعیف ترینش کابوس تاریخی برای آمریکاست

دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران گفت: ضعیف ترین سناریو از ۱۳ سناریوی انتقام، یک کابوس تاریخی برای آمریکاست.

باشگاه خبرنگاران: دریابان علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی درباره واکنش های احتمالی جمهوری اسلامی ایران به انتقام خون سردار سپهبد شهید قاسم سلیمانی و یارانش اظهار کرد: تابه حال در مصاحبه اعضا با رسانه‎ها ندیدم که کسی این موضوع را مطرح کند، بنابراین این اولین مصاحبه رسانه ای است که این مسائل در آن مطرح می شود؛ می گوییم که آمریکایی ها بدانند؛ تاکنون ۱۳ سناریوی انتقام در شورا مطرح شده و حتی اگر بر ضعیف ترین سناریو هم اجماع صورت بگیرد اجرای آن می تواند یک کابوس تاریخی برای آمریکایی ها باشد. فعلاً براساس برخی ملاحظات، نمی‎توانیم اطلاعات بیشتری به رسانه ها ارائه کنیم، اما در همین حد به ملت قهرمان وعده بدهیم که عملیات انتقام خون برادر شهیدمان قرار نیست در قالب یک تک عملیات صورت بگیرد، چون برمبنای کلیدواژه بیانیه رهبر معظم انقلاب «تمام نیرو های محور مقاومت انتقام سردار شهید را خواهند گرفت».

او تصریح کرد: «در واقع، این را با صراحت بگویم که آمریکایی ها از اساس نباید مرتکب این جنایت می شدند و اکنون که دست به خون سلیمانی عزیز آلوده کردند، مسئولیت تمام عواقب احتمالی برعهده خود آن ها خواهد بود.»

دریابان شمخانی با بیان اینکه در مقام تصمیم‎گیری استراتژیک نمی توان برپایه احساسات موضع‎گیری بین المللی یک کشور را تعیین کنیم و صد ها عامل دیگر در این حوزه نقش آفرین هستند، گفت: شورای عالی امنیت پیگیری مسئله را در دستورکار قرار داده و اگرچه تصمیم سازی مبتنی بر ملاحظات امنیتی و بین المللی خواهد بود، اما رویکرد اصلی ما این است که احساسات پاک مردم نیز اطفاء شود.

دبیر شورای عالی امنیت ملی خاطرنشان کرد: در مجموع ۱۹ پایگاه، شامل ۱۱ هِدبِیس که پایگاه های فرماندهی آمریکایی ها در منطقه به شمار می روند و کمترین فاصله را با مرز های شرقی و غربی کشور دارند، به همراه ۸ پایگاه نظامی آمریکا در شمال و جنوب کشور در وضعیت آماده باش هستند که از آمار دقیق نفرات و تجهیزات نظامی شان مطلع هستیم و کوچکترین تحولات آن ها را هم زیرنظر داریم.

وزیر پیشین دفاع و پشتیبانی نیرو های مسلح گفت: آمریکایی ها می دانند که در مواجهه با واکنش جمهوری اسلامی بسیار آسیب پذیر هستند و به همین دلیل طبق آخرین اخبار میدانی از تعداد گشتی های آنان کاسته و نیرو ها عمدتاً در پایگاه ها متمرکز شده اند؛ همین تغییر تاکتیک آمریکا فی نفسه نشان می دهد که آن ها از قدرت دوربرد جمهوری اسلامی اطلاع دارند و می دانند که واکنش ایرانی ها به احتمال زیاد با موشک های برد متوسط و برد بلندی صورت می گیرد که بیش از همه گشت‎های پراکنده آن ها را تهدید خواهد کرد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی افزود: آمریکایی ها دلخوش به این تغییر استراتژی نباشند، چون رویکرد سناریو های انتقام اساساً این است که ملت آمریکا به گونه ا ی ملموس نسبت به هزینه های سنگین اقدامات تروریستی کشور متبوع خود در منطقه ما آگاه شود لذا واکنش ما به هر ترتیب متوجه نیرو های آمریکایی در منطقه است و تأکید داریم که نیرو ها حذف شوند؛ حالا اگر نیرو ها بخواهند در پایگاه ها سنگر بگیرند، علاوه بر نیروها، پایگاه ها را هم نابود می کنیم.

او گفت: می خواهید بدانید که سرنوشت نیرو های آمریکایی که به پناهگاه ها خزیده اند، چیست؟ پاسخ، روشن است؛ آن هایی که به پناهگاه ها می خزند، امیدوار به فرار از انتقام ما، در ها را می بندند؛ غافل از اینکه جمهوری اسلامی در های جهنم را به رویشان بازخواهد کرد.

دریادار شمخانی در پاسخ به این پرسش که در رسانه های آمریکایی به این نکته اشاره شده بود که درصورت مقابله اساسی ایران، آمریکا وارد جنگ خواهد شد و مراکز نفتی ما به عنوان اهداف از پیش تعیین شده مطرح هستند؛ این تهدید را تا چه حد جدی ارزیابی می کنید، گفت: گرچه اولین بار نیست که شاهد تهدید های سبک سرانه گاوچران ها هستیم، اما باید اذعان کرد که برای اولین بار است که یک تروریست اقدام خرابکارانه انجام می‎دهد و پس از آن تهدید هم می‎کند! چهل سال است که آمریکایی‎ها در آرزوی منافع بربادرفته شان در ایران، بر طبل جنگ می کوبند، اما تلخی خاطره ای که از صحرای طبس دارند، آن ها را از تکرار اشتباه شان باز می دارد.

او افزود: به نظرم دوران بررسی و ارزیابی تهدیدات آمریکا دیگر به سر آمده و وقت آن است که ما از تهدیدات خود صحبت کنیم؛ از سناریو هایی که لرزه بر اندام آنان می اندازد و در حال بررسی این هستیم که کدام بلا را بر سرشان نازل کنیم.

نماینده رهبر معظم انقلاب اسلامی در شورای عالی امنیت ملی، در ادامه یادآور شد: تهدیدات پوشالی آمریکا، همان گزینه های روی میز آن ها در سال های مذاکره بود که فقط در دل بعضی از افراد سست ایمان نفوذ داشت؛ همان هایی که قصد داشتند با مذاکره، سایه جنگ را از سر ملت بردارند و غافل بودند که شیطان بزرگ در حال برنامه ریزی برای قتل قهرمان اسطوره ای ملت ایران است. زمان نفوذ تهدید آمریکایی ها اکنون منقضی شده است.

او افزود: پیام جمهوری اسلامی روشن است؛ آمریکا عامل ترور قهرمان ملی ایران است و غرور ما اجازه نخواهد داد که بی‎تفاوت باشیم لذا اگر نیرو های آمریکایی با پای خودشان و عمودی از منطقه ما بیرون نروند، ما کاری می کنیم که جنازه هایشان به صورت افقی بیرون برود.

دریابان شمخانی با اشاره به اینکه اگر دقت کرده باشید، پوشش خبر شهادت سردار سلیمانی در رسانه های دنیا توأم با هشدار مداوم درباره احتمال واکنش سخت از ناحیه ایران است، گفت: بدون شک، همه از اهمیت استراتژیک سپاه قدس به عنوان بازوی منطقه ای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی آگاه هستند و گزارش ها حاکی از آن است که سه متحد اروپایی ایالات متحده یعنی آلمان، فرانسه و اسپانیا، در حال فراخوان نیرو های خود از عراق هستند تا هزینه تصمیم ابلهانه رئیس جمهور تروریست آمریکا متوجه منافع آنان نشود.

او درباره حال و هوای جلسه اضطراری شورای عالی امنیت ملی که برای اتخاذ تصمیم درباره سناریو های تلافی جویانه جمهوری اسلامی ایران به جنایت اخیر برگزار شده بود، گفت: وقتی جلسه اضطراری برگزار شد، آقای میرابیان که قاری قرآن بود آیه ۱۶۹ سوره مبارکه آل عمران را خواند که می‎فرماید «وَلا تَحسَبَنَّ الَّذینَ قُتِلوا فی سَبیلِ اللهِ اَمواتا بَل اَحیاهُم عِندَ رَبِّهِم یُرزَقون» و بعد از آن وقفه ای در حد پنج یا شش دقیقه ایجاد شد، چون نه قاری می توانست قرائت خود را ادامه دهد و نه ما که دبیر جلسه بودیم، می توانستیم دستور جلسه را بخوانیم. همه ما به شدت منقلب بودیم که علاوه بر اندوه فقدان سلیمانی عزیز، از خشم و نفرت نسبت به جنایت آمریکایی‎ها هم ناشی می‎شد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی در پایان خاطر نشان کرد: ما مطمئن هستیم که آحاد ملت شریف و شهیدپرور ایران، قدردان این شهید والامقام هستند و بار دیگر شعله های نفرت از شیطان بزرگ در دل مردم ما زبانه می کشد و از خداوند متعال می خواهیم که توفیق مبارزه با دشمنان اسلام را نصیب و روزی ما قرار داده و عاقبت ما را سلیمانی گونه، ختم به خیر کند.


علی شمخانی


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :