Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 265032
تاریخ انتشار : 18 دی 1398 13:44
تعداد بازدید : 103

حمله موشکی سپاه به «پایتخت آمریکا» در عراق

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی دهها فروند موشک به سمت پایگاه عین الاسد که مقر آمریکایی ها در عراق است، شیک کرد.

گروه دفاعی خبرگزاری تسنیم ــ ساعتی قبل سپاه پاسداران دهها فروند موشک به سمت پایگاه عین الاسد که مقر آمریکایی ها در عراق است، شلیک کرد.

پایگاه عین الاسد در عراق، یک فرودگاه نظامی با باند فرود به طول 4000 متر است.

این پایگاه در اختیار نیروهای اشغالگر آمریکایی قرار دارد و بزرگترین پایگاهی است که در اختیار آنهاست.

کار ساخت پایگاه هوایی عین الاسد، 7 سال طول کشید (1987 ــ 1980) و مهندسین یوگوسلاو در آن مشارکت داشتند. این پایگاه هوایی که پس از پایگاه هوایی البلد (نزدیک فرودگاه بغداد)، دومین پایگاه هوایی عراق است، 50 کیلومترمربع مساحت و 30 کیلومتر محیط دارد و در آن امکاناتی نظیر واحد مسکونی، مسجد، مدرسه ابتدایی و راهنمایی هم بوده است.

پس از اشغال آن از سوی آمریکایی ها، این پایگاه به صورت همچون یک شهر در آمده است. سال 2006، خبرنگار بی بی سی که درون این پایگاه رفته بود، آن را چنین توصیف کرد: «قسمتی از پایگاه که برای آمریکایی ها بود، وضعیت بهتری داشت و آسفالت ها سالم تر بود. آن ها تلاش کرده بودند آن جا را مثل یک منطقه حومه نشین آمریکا در بیاورند... برای این که سربازان دیوانه نشوند، آنجا رستوران، سینما، کافی شاپ هم هست... هیچ چیز حتی آب سربازان آمریکایی مستقر در عین الاسد هم از عراق نیست و تمام آن از آمریکا می آید».

پس از این در سال 2007 هم آمریکایی در عین الاسد یک بیمارستان پیشرفته نظامی ساختند. آن طور که در تصاویر گوگل ارث مشخص است، حداقل 20 هلی کوپتر و 25 جنگنده در این پایگاه قرار دارد.

اکنون آن چه طبق گزارش ها روشن است، این است که عین الاسد یک پادگان ــ شهر نظامی آمریکایی است که واشنگتن روی آن حساب ویژه باز می کند و به نوعی آن را مرکز فعالیت های خود در عراق و تاحدودی منطقه قرار داده یا آن طور که العالم تیتر زده بود، آن را "پایتخت آمریکا در عراق" کرده است.

با توجه به فاصله محل شلیک موشک های سپاه از استان کرمانشاه تا پایگاه عین الاسد که 322 کیلومتر است احتمالاً سپاه در این حمله از موشک های خانواده فاتح استفاده کرده است. موشک فاتح313 که یکی از موشک های خانواده فاتح است دارای برد 500 کیلومتر است و از سوخت جامد مرکب و از سر جنگی با قابلیت هدایت تا انتهای مسیر استفاده می کند.


موشک فاتح313


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :