Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 265215
تاریخ انتشار : 24 دی 1398 19:15
تعداد بازدید : 133

افزایش تولید محصولات پتروشیمی به ۱۰۰ میلیون تُن

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت: ظرفیت تولید صنعت پتروشیمی تا سال ۱۴۰۰ به ۱۰۰ میلیون تن می رسد.

بهزاد محمدی روز سه شنبه در نشست اقتصاد دانش بنیان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی ماهشهر ، در بندرامام خمینی (ره) بیان کرد:  اجرای ۲۷ طرح پتروشیمی تا سال ۱۴۰۰ برای دور دوم جهش صنعت پتروشیمی کشور در نظر گرفته شده که ظرفیت تولیدات این صنعت از ۶۶ میلیون تن به ۱۰۰ میلیون تن می رسد.

وی افزود: امروز شاهد بهره برداری از پنجاه و هفتمین پلنت تولید صنعت پتروشیمی در ماهشهر بودیم و تا به امروز ۵۶ طرح در صنعت با ظرفیت ۶۶ میلیون تن اجرا شده است.

محمدی با اشاره به اینکه این پروژه ( گام دوم طرح پتروشیمی تخت جمشید ماهشهر) نخستین پروژه از دور دوم جهش صنعت پتروشیمی کشور است افزود: قطار توسعه صنعت با شتاب مناسب در حال حرکت است.

وی با بیان اینکه تا پایان سال ۹۹ به طور متوسط در هر ماه یک طرح پتروشیمی به بهره برداری خواهد رسید ادامه داد: در پنج سال گذشته طراحی طرح های پترشویمی در جهش سوم نیز انجام شده است.

معاون وزیر نفت با اشاره به اینکه ۲۸ طرح نیز برای جهش سوم این صنعت در نظر گرفته شده گفت: تا سال ۱۴۰۴ ظرفیت تولیدات پتروشیمی کشور به ۱۳۳ میلیون تن می رسد؛ این صنعت با یک شتاب مناسب فاصله خود را از سایر صنایع کشور بیشتر می کند.

وی با بیان اینکه در ریل گذاری جهش سوم پتروشیمی ها به برخی نکات از جمله نخستین تکنولوژی ها و محصولات باید توجه باید می کردیم،افزود: در جهش سوم کیفیت محصولات نسبت به جهش دوم به مراتب بهتر خواهد بود.

محمدی ادامه داد: حضور بخش خصوصی هوشمند در طرح های جهش سوم تقریبا چهار برابر بخش های جهش دوم است؛ برای دور دوم جهش صنعت پتروشیمی تلاش شده تا از فناوری های نوین تکنولوژی خارج و تولید آن در داخل استفاده شود.

وی افزود: در حوزه دانش فنی، کاتالیست ها و تجهیزات طرح های جهش سوم صنعت پتروشیمی به دنبال ایجاد شتاب هستیم؛ یکی از نگرانی های صنعت پتروشیمی کشور عبور از گاز طبیعی و متادون است که این کار آغاز شده است.

معاون وزیر نفت بیان کرد: گردش مالی حوزه کاتالیست ها در جهان ۳۳ و نیم میلیارد دلار است که ۵۴ درصد معادل ۱۸ میلیارد دلار وابسته به صنایع پتروشیمی است؛ بازار کاتالیست ایران معادل ۴۰۰ تا ۴۵۰ میلیون دلار است که ۲۵۰ میلیون دلار سهم صنایع پتروشیمی است.

وی با بیان اینکه ۱۶ شرکت در حوزه کاتالیست ها در کشور فعال هستند که درحال بی نیاز کردن ما به شرکت های خارجی هستند افزود: در مجموع ۴۰ گروه کاتالیستی وجود دارد که  تاکنون ۱۶ گروه محصولات پتروشیمی را غنی سازی کرده اند.

محمدی، با اشاره به لزوم خودباوری در صنعت پتروشیمی برای غنی سازی محصولات گفت:در صنعت پتروشیمی بیشتر زمان ما صرف افزایش ظرفیت حجمی و تولید شده است اما باید به دنبال توسعه کیفی و پایدار محصولات باشیم زیرا اکنون وضعیت مناسبی در تاب آوری نداریم.

وی افزود: هم اکنون در صنعت پتروشیمی از هشت محصول پایه دارای استاندارد جهانی ۲۳ میلیون تن محصول پایه تولید می شود، که در سال ۲۰۲۵ باید به ۵۵ میلیون تن برسد. در جهان ۶۴۰ میلیون تن محصول پایه تولید می شود که تا سال ۲۰۲۵ به ۸۱۰ میلیون تن خواهد رسید.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ادامه داد: ایران در بین کشورهای منطقه با ۲۳ میلیون تن تولید محصول پایه رتبه دوم و عربستان رتبه نخست را دارد.

به گزارش ایرنا معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، صبح روز سه شنبه ۲۴ دی از طریق فرودگاه بندر ماهشهر وارد خوزستان شد. بازدید از شرکت های دانش بنیان و فناور مستقر در آبادان و مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر از جمله برنامه های ستاری در این سفر اعلام شده است. گام دوم طرح پتروشیمی تخت جمشید ماهشهر نیز صبح روز سهشنبه با حضور معاون علمی و فناوری رییسجمهوری به بهره برداری رسید.


بهزاد محمدی


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :