Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 265472
تاریخ انتشار : 1 بهمن 1398 23:3
تعداد بازدید : 43

صادرات ۱۰ میلیون تن فولاد در اوج تحریم ها

رئیس هیئت عامل ایمیدرو: صادرات فولاد در دوره تحریم افزایش داشته است طوری که توانستیم ۱۰ میلیون تن فولاد به دنیا صادر کنیم.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، خداداد غریب پور در همایش چشم انداز صنعت فولاد، با بیان اینکه بخش معدن و صنایع معدنی کشور از سال گذشته تاکنون پنج نوبت با تحریم های ظالمانه آمریکا روبرو شده، افزود: هدف این تحریم های ظالمانه امریکا در حوزه فولاد و مواد معدنی، متوقف ساختن صادرات کشور بود؛ اما نه تنها این اتفاق رخ نداد بلکه صادرات رونق گرفت.
رئیس هیئت عامل سازمان گسترش و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) اضافه کرد: با وجود این تحریم های سخت، امسال پیش بینی شده چهار تا پنج میلیارد دلار صادرات فولاد انجام شود.
غریب پور گفت: این میزان صادرات نشان می دهد دشمن نقطه قوت ایران را هدف گرفته، زیرا چهار میلیون نفر مستقیم در ارتباط با این صنعت اشتغال دارند؛ این در حالی است که براساس سند چشم انداز ۱۴۰۴ انتظار می رود امکان صادرات ۲۰ میلیون تن فولاد فراهم شود، ضمن اینکه ۲۵ میلیون تن در داخل به مصرف خواهد رسید.
وی افزود: براساس اطلاعات موجود مشخص می شود راهی که در صنعت فولاد ترسیم شده، درست است و امسال هم ظرفیت تولید فولاد به ۳۷ تا ۳۹ میلیون تن می رسد و تولید فولاد هم به بیش از ۲۶ میلیون تن خواهد رسید.
معاون وزیر صنعت گفت: بازار سرمایه یک میلیون و ۶۰۰ هزار میلیارد تومان ارزش دارد که از این میزان، ارزش بورسی ۲۰ شرکت فعال در بخش معدن و صنایع معدنی که تحریم شده اند بیش از ۲۸۰ هزار میلیارد تومان است این در حالی است که شرکت های تحریم شده، بیش از یک میلیارد دلار افزایش سرمایه دادند.

شکوری، رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق ایران
 نگرانی برای تامین سنگ آهن مورد نیاز واحد های فولادی وجود ندارد 
رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران گفت: با اکتشافات در دست انجام، نگرانی خاصی برای تامین سنگ آهن مورد نیاز واحد های فولادی وجود ندارد.
بهرام شکوری در همایش و نمایشگاه چشم انداز صنعت فولاد و سنگ آهن ایران با نگاهی به بازار افزود: اگر مدیریت زنجیره فولاد درست باشد، ظرفیت تولید ۵۵ میلیون تن فولاد تا ۱۴۰۴ محقق خواهد شد.
وی با بیان اینکه برای دست یابی به ظرفیت ۵۵ میلیون تنی فولاد سه درخواست از مسئولان دولتی داریم، اضافه کرد: نخست اینکه صدور بخشنامه ها در جهت رفع موانع بخش معدن باشد؛ دوم اینکه دولت در قیمت گذاری زنجیره فولاد دخالت نکند؛ و در نهایت سازوکار مدیریتی شرکت هایی که در قالب سهام عدالت واگذار شده اند اصلاح شود.
رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق ایران گفت: معادن نقش بسیار مهمی در اقتصاد کشور ما ایفا می کند در این بین ۹۸.۳ درصد معادن کشور را معادن کوچک و متوسط تشکیل می دهند که ۸۵ درصد اشتغال و ۶۵ درصد تولید معدنی را به خود اختصاص داده اند، اما متاسفانه هم اکنون ۵۰ درصد از معادن کوچک و متوسط غیرفعال هستند که با معضلات مختلفی مانند نقدینگی، مشکل ذخیره، میزان عیار و برخی مشکلات زیرساختی دست و پنجه نرم می کنند.
شکوری افزود: بنابر محاسبات انجام شده تا افق ۱۴۰۴ به ظرفیت ۵۵ میلیون تن فولاد، ۸۰ هزار تن مس و ۳۰۰ هزار تن روی خواهیم رسید که رسیدن به این ظرفیت می تواند ۶۰ درصد از درآمد های نفتی را پوشش دهد و به تدریج ما را از درآمد نفتی بی نیاز کند.
 
 آغاز به کار همایش چشم انداز صنعت فولاد و معدن 
همایش دو روزه چشم انداز صنعت فولاد و معدن ایران با نگاهی به بازار در مرکز همایش های بین المللی صدا و سیما آغاز به کار کرد.
در این همایش که وزیر صنعت نیز از سخنرانان آن است، هفت موضوع کلیدی این صنعت شامل پایش طرح جامع فولاد براساس شرایط کنونی، صادرات در مواجهه با چالش های بین المللی و داخلی؛ استفاده از ظرفیت تهاتر، فروش داخلی؛ بورس کالا؛ مشکلات و راهکارها، برنامه عملیاتی احیا و فعال سازی معادن کوچک مقیاس؛ مسئولیت ها و اختیارات، بومی سازی و رونق تولید در صنعت فولاد، انرژی، آب، محیط زیست و اقتصاد چرخه ای در بهره وری صنایع فولاد و سنگ آهن، بهره وری، نوآوری و فناوری؛ ارتباط موثر و کارآمد صنعت و دانشگاه و اثرات اقتصادی آن با حضور کارشناسان، مسئولان و فعالان صنعت فولاد بررسی می شود.

پروفیل فولادی


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :