Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 265984
تاریخ انتشار : 19 بهمن 1398 22:14
تعداد بازدید : 129

افتتاح پالایشگاه تولید بنزین در نقطه صفر مرزی تایباد

پالایشگاه تولید بنزین در نقطه صفر مرزی تایباد، با حضور معاون هماهنگی امور زائرین استانداری خراسان رضوی به بهره برداری رسید.

به گزارش خبرنگار مهر، پالایشگاه تولید بنزین در نقطه صفر مرزی تایباد، عصر امروز با حضور محمدصادق براتی، معاون هماهنگی امور زائرین استانداری خراسان رضوی به بهره برداری رسید.

سعید زهتابی، سرمایه گذار این پروژه و یکی از معین های اقتصادی شهرستان تایباد در مثلث توسعه اقتصادی و فرهنگی خراسان رضوی در این مراسم، اظهار کرد: این پالایشگاه با خرید هیدروکربن های فوق سنگین سه محصول تولید می کند که یکی از این محصولات، بنزین است که به جمهوری اسلامی افغانستان صادر می شود.

وی در ادامه بیان کرد: از آنجایی که پالایشگاه در منطقه ویژه اقتصادی واقع شده است، ما می توانیم ضایعات پالایشگاهی را از کشورهای ازبکستان و عراق و پالایشگاه های داخلی خریداری کرده و محصول نهایی با استاندارد تولید کنیم.

زهتابی با بیان اینکه تلاش می کنیم قیمت نهایی ما، قیمتی باشد که در بازار افغانستان با ترکمنستان رقابتی باشد، افزود: یکی از مزایای این منطقه، نزدیکی آن به هرات است؛ راننده می تواند در نصف روز وارد منطقه شده، بارگیری شود و در همان روز به هرات برگردد، بنابراین هزینه حمل و نقل کمتری توسط تجار پرداخت می شود و قیمت نهایی محصول نیز کاهش می یابد.

وی در خصوص حجم واردات محصول اولیه به پالایشگاه و صادرات آن، بیان کرد: روزانه ۵۰۰ تن محصول اولیه در پالایشگاه تخلیه می شود، بنابراین پالایشگاه به صورت شبانه روزی، تولید محصول را انجام می دهد.

این معین اقتصادی شهرستان تایباد با بیان اینکه میزان صادرات پالایشگاه، روزانه ۵۰۰ تن محصول نهایی است که توسط خودروهای افغانستانی به هرات صادر می شود، افزود: در مجموع ۲۰۰ میلیارد ریال سرمایه گذاری در پروژه پالایشگاه به مساحت ۵ هکتار انجام شده است که به تعداد ۸۰ نفر در سه شیفت، اشتغال زایی ایجاد کرده است.

وی در خصوص سایر اقدامات خود در شهرستان اظهار کرد: با مطالعات صورت گرفته، یک پروژه گلخانه مدرن گل رز هلندی در روستای شیزن از توابع بخش میان ولایت شهرستان تایباد به زودی به بهره برداری می رسد. هدف ما هر خانوار یک گلخانه است که امیدواریم به این هدف برسیم.

زهتابی با بیان اینکه در راستای توانمندسازی روستاییان، اقدام به توزیع گوسفند به خانوارهای روستایی خواهیم کرد، ابراز کرد: شیر تولیدی این گوسفندان را برای تهیه روغن حیوانی تحویل می گیریم تا بتوانیم در عرصه تولیدات دامی نیز فعالیت کنیم.

وی، یکی از مهم ترین تولیدات شهرستان تایباد را تولید پارچه فرت عنوان کرد و گفت: در حال مطالعه طرحی جهت ساماندهی و صادرات این محصول ناب و تاریخی تایباد هستیم. دو پروژه دیگر ما مرکز بسته بندی حبوبات و سردخانه است. همچنین با توجه به تراکم جمعیت در مرز، یک دستگاه نانوایی سیار هم به بهره برداری رسید که توانسته است نیاز رانندگان محترم در مرز دوغارون را تأمین کند.

این معین اقتصادی شهرستان تایباد افزود: دو مجوز دیگر در شهرک صنعتی تایباد برای ایجاد دو واحد سوله سازی و مخزن سازی است که در راستای حمایت از طرح پالایشگاه است. با ایجاد این دو واحد، مخازن به جای خرید از مشهد و سایر شهرها، با استفاده از نیروهای بومی شهرستان، در تایباد تولید و مورد استفاده قرار می گیرد.


3 هزار تن بنزین صادراتی در بورس


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :