Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 266289
تاریخ انتشار : 29 بهمن 1398 23:35
تعداد بازدید : 40

دانش فنی دکل های حفاری سنگین در اختیار ماست

رییس جهاد دانشگاهی گفت: اکنون انتقال دانش ساخت دکل به طور کامل انجام شده است و صاحب طراحی دانش دکل های کوچک حفاری سنگین تا ۳ هزار اسب بخار هستیم.
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی جهاددانشگاهی، آقای دکتر حمیدرضا طیبی رییس جهاد دانشگاهی در مراسم رونمایی از دومین دکل ساخت جهاددانشگاهی که با حضور وزیر نفت انجام شد، گفت: یکی از وظایف اصلی این نهاد، تولید فناوری مورد نیاز صنایع کشور بود چه این که خودمان تولید کنیم، چه این که انتقال و جذب فناوری و ارتقای آن را داشته باشیم.
وی افزود: طبیعی بود که در ابتدای کارمان صنعت نفت را به عنوان یکی از حوزه های مهم و راهبردی انتخاب کنیم؛ چون صنعت اصلی است. اگر ما در مجموعه فناوری های جامع که در این صنعت به کار می رود، صاحب دانش شویم، این کار می تواند موتور محرک در سایر صنایع شود.
رییس جهاددانشگاهی تصریح کرد: دهه ی ۶۰ کارمان را با ساخت رکتیفایر ها و براساس استاندارد های BS آغاز و چند هزار تولید کردیم و وقتی بخش خصوصی وارد شد، ما بیرون آمدیم و به سراغ ساخت UPS ها و شارژر های صنعتی رفتیم و نخستین خط ما هم اهواز به ری بود که با خوشحالی انجام دادیم، چون گفته شده بود این کار جزو فناوری های پیشرفته است.
وی تأکید کرد: اکنون هیچ مشکلی در ساخت UPS ها و شارژر ها تا رسیدن به همه ی قدرت های مورد نیاز این صنعت نداریم.
آقای دکتر طیبی با اشاره به این که قدم بعدی ما سیستم برق و کنترل دکل های حفاری بود، بیان کرد: با توجه به این که به تعداد زیادی از این سیستم ها نیاز است و برای ما با وجود مجموعه ی دانش هایی را که در اختیار داریم، موضوع خوبی است.
رییس جهاددانشگاهی با تشکر و قدردانی از اعتماد و کمک های صنعت حفاری، تصریح کرد: این نهاد توان خوبی هم در حوزه ی مکانیک دارد و تلاش کرد تا غبارگیر های صنعتی، الکتروفیلترها، بک فیلیتر ها و... را تولید کند و با تلاش هایی که انجام شد وارد صنعت ایران شدیم.
وی با بیان این که تحویل دکل سوم تا شهریور سال ۹۹ انجام می شود، ادامه داد: در جهاددانشگاهی به این نتیجه رسیدیم وارد بحث دکل ها بشویم و با همکاری شرکت ملی حفاری نفت مناطق نفتی جنوب وارد شدیم و قرار شد ساخت ۵ دکل را انجام دهیم، اما با توجه به این که ما رتبه برای طراحی دکل نداشتیم و کسی هم نیست که به ما رتبه دهد، در نتیجه تصمیم گرفتیم به جای کپی کردن رتبه ی دکل های قدیمی، انتقال فناوری انجام دهیم که اکنون انتقال دانش به طور کامل انجام شده است و صاحب طراحی دانش دکل های کوچک حفاری سنگین تا ۳ هزار اسب بخار هستیم.

ابزار اندازه گیری حفاری چاه های نفت ساخته شد


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :