Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 266433
تاریخ انتشار : 5 اسفند 1398 21:42
تعداد بازدید : 62

توانایی کامل شرکت های دانش بنیان ایرانی برای ساخت "کیت های تشخیص کرونا"

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری با اشاره به همکاری مشترک ستاد توسعه زیست فناوری و اداره کل آزمایشگاه های سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت از تلاش ایران برای ساخت کیت تشخیص ویروس کرونا خبر داد.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ پیش بینی بروز بیماری کرونا به نام «ووهان ــ 400» ــ بیماری ای با شیوع بالا و سخت که با همه گیری در چین آغاز شد و بیشتر کشورها را درگیر کرد ــ حدود 40 سال پیش به عنوان یک سلاح بیولوژیک، یکی از سؤالاتی است که این روزها در دنیا مطرح است.

واگیری این بیماری به ایران هم رسید. روز گذشته هم خبری مبنی بر ورود کیت های تشخیصی کرونا ــ کیت های تشخیصی که سازمان بهداشت جهانی از انبار دارو و تجهیزات پزشکی سازمان جهانی بهداشت در امارات تحویل گرفته و به انستیتو پاستور ایران تحویل داده است ــ به کشور منتشر شد.

اما دانش بنیان هایی در کشور هستند که در زمینه تولید کیت های تشخیصی فعالیت می کنند. این شرکت ها می توانند با تولید این کیت ها نیاز کشور به ورود کیت های تشخیصی را رفع کنند.

مصطفی قانعی دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به همکاری مشترک ستاد توسعه زیست فناوری و اداره کل آزمایشگاه های سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای تولید کیت های تشخیصی کرونا ویروس، گفت: بر اساس این همکاری مشترک قرار است با استفاده از توانمندی شرکت های دانش بنیان، کیت های تشخیصی را داخل کشور تولید کنیم.

به گفته قانعی، به زودی فراخوان تولید این کیت ها برای مشارکت دانش بنیان های توانمند اعلام خواهد شد. هر شرکتی که در بازه زمانی کوتاه مدت و با بهترین کیفیت، کیت های تشخیصی را تولید کند، در این طرح حمایت می شود.

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ادامه داد: سازمان غذا و دارو هم کار استانداردسازی و ارائه تأییدات این کیت ها را به عهده گرفته است و هیئت امنای ارزی این سازمان، برای خرید این کیت ها در دانشگاه ها اقدام می کند.

وی افزود: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری هم متولی حمایت از دانش بنیان ها می شود و هر شرکتی که بتواند بهترین کیت را تولید کند مورد حمایت قرار خواهد گرفت.

قانعی در ادامه بیان کرد: این کیت های تشخیصی قرار است برای تشخیص آنفلوآنزاهای واگیردار هم مورد استفاده قرار گیرد.


ماسک


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :