Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 266437
تاریخ انتشار : 5 اسفند 1398 22:0
تعداد بازدید : 65

ایران جزو ۱۰ کشور برتر جهان در حوزه دانش فضایی است

مدیر کل حوزه ریاست سازمان فضایی و دبیر شورای عالی فضایی ایران گفت: ۹۲ کشور در حوزه فناوری و خدمات فضا پایه ورود کرده و عضو باشگاه فضایی جهان هستند که از این تعداد ۵۸ کشور قادر به طراحی و ساخت ماهواره اند و از این میان ۱۰ کشور توانایی پرتاب ماهواره دارند که ایران جزو آنهاست.
به گزارش روز دوشنبه روابط عمومی اتاق بازرگانی فارس، سعید قربانی در همایش صنعت فضایی، فرصت ها و چالش های پیش رو در شیراز، با اشاره به فعالیت های حوزه ساخت ماهواره افزود: یک نسخه ماهواره ظفر پرتاب شد که ما عدم موفقیت این پرتاب را شکست نمی دانیم چرا که شتاب و سرعت پرتابگر این ماهواره کم بود که اگر زمان شتاب یاری می کرد این ماهواره در مدار قرار می گرفت اما به زودی به دنبال تثبیت این فناوری هستیم.
وی ادامه داد: ماهواره ظفر ۲ با دقت ۱۶ متر در دست اقدام است و همچنین ماهواره های مخابراتی ناهید را آماده کرده ایم و تا پایان سال ۱۴۰۰ تعداد قابل توجهی ماهواره را در حال ساخت و اقدام داریم که گام های موثری برای ایجاد تکنولوژی های فناورانه این ماهواره ها از جمله دوربین های آنها به حدود یک متر امکان سنجی شده، که به زودی محقق خواهد شد.
او اضافه کرد: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با همگرایی، همکاری و هماهنگی مجموعه های ذی ربط، برنامه راهبردی دوم کشور را با محوریت سرعت در طراحی و ساخت ماهواره ها در دستور کار قرار داده و هم اینک فعالیت هایی بر روی ماهواره های کوچکتر با هزینه های کمتر در حال انجام است.
قربانی بیان داشت: برنامه ریزی و سیاستگذاری هایی برای بهره برداری از توان بخش خصوصی در این زمینه انجام شده و درهای این بخش برای ورود بخش خصوصی کاملا باز است.
مدیر کل حوزه ریاست سازمان فضایی و دبیر شورای عالی فضایی کشور افزود: این در حالی است که امید و انگیزه کافی نیز در بخش خصوصی وجود دارد به گونه ای که هم اینک سه مجموعه فعال در حوزه فضایی در کشور به هم پیوسته و به دنبال سرمایه گذاری برای ساخت و پرتاب ماهواره هستند.
او گفت: همچنین برنامه ریزی برای حضور شرکت های دانش بنیان نیز انجام شده که بر اساس آن مقرر شده است در ۱۰ سال آینده، ۳۰۰ ماهواره را به شکل منظومه پرتاب کنند.
وی افزود: آینده صنعت فضایی کشور بسیار روشن و نوید بخش است و وظیفه ما حمایت، کمک و تسهیل گری برای روی دادن اتفاق های خوب در این زمینه در کشور است.
فرصت های اقتصادی صنایع فضایی کشور برای بخش خصوصی شناخته شده نیست
عضو هیات رئیسه و رئیس کمیسیون فناوری، اطلاعات، ارتباطات و اقتصاد رسانه اتاق بازرگانی فارس هم در این همایش بیان داشت: فرصت های اقتصادی صنایع فضایی کشور برای بخش خصوصی شناخته شده نیست.
یلدا راهدار افزود: امروزه انقلاب صنعتی چهارم در حال شکل گیری است و کشورهایی صاحب قدرت و ثروت هستند که دارای داده بیشتری باشند و بتوانند از این داده ها ارزش افزوده خلق کنند.
وی ادامه داد: توسعه صنعت فضایی در ایران، مسیر رو به پیشرفتی دارد و یکی از صنایع پیشران و کمک به صنایع دیگر از جمله کشاورزی و دریایی محسوب می شود.
او اظهار داشت: استفاده از ماهواره های بومی و قرار گرفتن آن در مدار زمین به هر کشوری کمک می کند با اطلاعات تصویری مستقل، از بحران های آینده مطلع شود و پیامدهای آن را مدیریت کند.
عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی فارس اضافه کرد: اطلاعات ماهواره ای در زمینه بلایای طبیعی، آب و هوا و استفاده در زمینه کشتیرانی و ناوبری از اهمیت فراوانی برخوردار است و در چنین شرایطی، دستیابی به دانش ساخت ماهواره و پرتاب آن به فضا بیش از پیش موفقیتی راهبردی است.     
راهدار گفت: همچنین به کمک ماهواره ها می توان کل محصولات کشاورزی در نقاط هدف را رصد کرد و با توجه به میزان آب موجود، مبادرت به برنامه ریزی و تصمیم گیری درست در زمینه نوع و میزان کاشت محصولات مختلف کرد.
وی، در موردکاربرد ماهواره در هواشناسی هم اظهار داشت: تمام داده های هواشناسی از طریق ماهواره قابل مشاهده است و اطلاعات ماهواره ای مربوط به هواشناسی و پیش بینی بارش یا عدم بارش می تواند از ۱۷ تا ۲۳ درصد به اقتصاد کشاورزی کمک کرده و آن را گسترش دهد.
او افزود: در زمینه محیط زیست هم یکی از مهم ترین کاربردهای ماهواره، تشخیص آلودگی هوا و میزان گرد و غبار و غلظت آن در نقاط مختلف است که در همین زمینه جمع آوری اطلاعات در خصوص منشا گرد و خاک، سبب اتخاذ اقدامات پیشگیرانه می شود، ضمن اینکه ماهواره امکان رصد آلودگی و وضعیت آب، دریا و جنگل را نیز فراهم می کند.
وی ادامه داد: هم اینک دولت به دنبال کاهش تصدی گری خود در زمینه فعالیت های فضایی است اما برای ورود بخش خصوصی به حوزه فعالیت های فضایی نیاز به حمایت های اولیه دولتی هم وجود دارد.

ماهواره امید


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :