Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 266442
تاریخ انتشار : 6 اسفند 1398 22:46
تعداد بازدید : 91

برخورداری ۵۳ درصد عشایر کشور از آب آشامیدنی سالم

رئیس سازمان امور عشایر کشور با بیان اینکه اکنون حداقل ۹۵ درصد محلات عشایری دارای راه دسترسی هستند، گفت: همچنین بیش از ۵۳ درصد عشایر کشور از آب آشامیدنی سالم و استاندارد برخوردار هستند.

به گزارش خبرگزاری فارس از بیرجند، کرمعلی قندالی شامگاه امشب در شورای عشایر استان خراسان جنوبی، اظهار داشت: استان خراسان جنوبی به رغم بیابانی بودن، سرشار از مزیت ها و استعدادهایی بوده که به نحو شایسته مورد توجه قرار نگرفته است.

وی بیان داشت: فارغ از بحث زیرساخت ها، بهداشت و درمان، فرهنگ به معنای عام و آموزش به معنای عام از دغدغه های عشایر این استان است و در راستای رفع این دغدغه ها، دستگاه های متولی باید از ستادهای ملی مطالبه کنند.

رئیس سازمان امور عشایر کشور با بیان اینکه آئین نامه ساماندهی امور عشایری را در سال گذشته تا درب مجلس بردیم تا به قانون تبدیل کنیم، اضافه کرد: اگرچه این آئین نامه نیازمند بازنگری است اما ۹۰ درصد از آن در هر برهه از زمان قابل اجرا بوده که می طلبد مورد توجه قرار گیرد.

تخصیص ۶۰۰ میلیارد برای اجرای طرح تولید گوشت قرمز

قندالی با اعلام اینکه در سال جاری ۶۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای اجرای طرح زنجیره ای تولید گوشت قرمز در کشور تخصیص می یابد، تبیین کرد: در سال ۹۴ قریب به ۱۰ هزار تن کنسانتره بین جامعه عشایری توزیع شده که این میزان طی سال گذشته به ۱۸۰ هزار تن رسیده است.

وی با اشاره به پرداخت ۱۲۰ میلیارد تومان تسهیلات دامپروری به عشایر خراسان جنوبی در سال گذشته، عنوان کرد: طی این سفر نیز ۱۹ میلیارد تومان از ردیف ملی برای رفع مشکلات آبی عشایر استان خراسان جنوبی اختصاص داده ایم.

رئیس سازمان امور عشایر کشور با بیان اینکه اکنون حداقل ۹۵ درصد محلات عشایری دارای راه دسترسی هستند، عنوان کرد: همچنین بیش از ۵۳ درصد عشایر کشور از آب آشامیدنی سالم و استاندارد برخوردار هستند.

پروژه ای به نام راه نداریم!

قندالی با اشاره به اعتبارات حوزه راه و سهم سازمان امور عشایری در این خصوص، مطرح کرد: در ردیف اعتباری ملی سازمان امور عشایری پروژه ای به نام راه نداریم و پروژه های حوزه راه باید از طریق اعتبارات استانی اجرایی شود لذا 95 درصد از مناطق عشایری ایران راه دسترسی دارند و بعضی از راه ها نیاز به ترمیم دارد.

وی با اعلام اینکه در سال جاری هشت هزار خانوار و سال آینده ۱۷ هزار خانوار عشایری در سطح کشور به انرژی خورشیدی مجهز می شوند، تبیین کرد: نهاده های مورد نیاز دام عشایر با ارز رسمی چهار هزار و ۲۰۰ تومانی وارد شده و به نحوی ذخیره سازی صورت گرفته که تا پایان سال ۹۸ نگرانی در این خصوص نداریم.

احداث کارخانه کنسانتره در حوزه عشایر

رئیس سازمان امور عشایر کشور به حوزه پوشش تلفن همراه اشاره و مطرح کرد: در حوزه دسترسی عشایر به تلفن همراه نیز وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات موظف شد در برنامه ششم توسعه ۸۰ درصد مناطق عشایری که تلفن همراه ندارند را با نصب تجهیزات به آنتن تلفن مجهز کند.

قندالی با اشاره به احداث کارخانه کنسانتره در حوزه عشایر، خاطرنشان کرد: برای نخستین بار در کشور توسط عشایر این کارخانه در حال ساخت است که در نوع خود اقدامی بی نظیر محسوب می شود.


آبرسانی روستایی


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :