Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 266859
تاریخ انتشار : 1 فروردین 1399 0:17
تعداد بازدید : 244

پویش ملی مبارزه با کرونا، اقدام بزرگ ایران

مدیرکل سازمان جهانی بهداشت: برنامه پویش ملی مبارزه با کرونا در ایران اقدامی بسیار بزرگ است.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دکتر سعید نمکی وزیر بهداشت درخصوص وضعیت بیماری کرونا در کشورمان با دکتر تدروس مدیرکل سازمان جهانی بهداشت به صورت تله کنفرانس، گفتگو کرد.
دکتر تدروس آدهانوم مدیرکل سازمان جهانی بهداشت در این گفتگو با تشکر از اقدامات ارزنده ایران برای مقابله با ویروس کرونا گفت: این اقدامات حاکی از تجربیات ارزنده و اهتمام دست اندرکاران نظام سلامت است.
مدیرکل سازمان جهانی بهداشت، برنامه پویش ملی مبارزه با کرونا در ایران را اقدامی بسیار بزرگ خواند و گفت: خوداظهاری خانواده ها در سامانه وزارت بهداشت و استفاده آنان از نرم افزار ها (اپلیکیشن) بسیار مهم بوده و کمک شایانی به کنترل شیوع بیماری خواهد کرد و در عین حال جلوگیری از شیوع ترس و اضطراب در رویکرد های اجتماعی و دولتی بسیار حائز اهمیت است.
دکتر تدروس در ادامه این گفتگو بر شناسایی تعداد بیشتر مبتلایان به بیماری کرونا و ایزوله کردن آن ها در منزل در صورت امکان تاکید کرد.
مدیرکل سازمان جهانی بهداشت درخصوص دریافت اقلام مورد نیاز کشور از قبیل کیت تشخیصی، ماسک و دیگر ملزومات نیز گفت: در این خصوص درحال رایزنی هستیم و کشور هایی مانند ژاپن، آلمان و چین برای کمک اعلام آمادگی کرده اند.
وزیر بهداشت کشورمان نیز در این گفتگو با تشکر از مدیرکل سازمان جهانی بهداشت به علت اعزام هیئت سازمان جهانی بهداشت به ایران، گزارشی از وضعیت ویروس کرونا در کشور ارائه کرد و گفت: پس از تایید دو مورد مثبت مبتلا به ویروس کرونا در کشور، ستاد مدیریت بیماری کرونا با ریاست وزیر بهداشت و عضویت سایر وزارتخانه ها تشکیل شد که مورد تایید مقام معظم رهبری قرار گرفت و از اقداماتی که سریعا به دستور این ستاد صورت گرفت می توان به تعطیلی برخی اماکن عمومی از جمله سینماها، سالن های نمایش، لغو کنسرت ها و حتی اماکن مذهبی اشاره کرد.
وی در ادامه به تشکیل پویش ملی مبارزه با کرونا با کمک بسیج برای تشخیص موارد مشکوک و مبتلا اشاره کرد و افزود: از طریق این طرح طی چهار روز گذشته ۱۵ میلیون نفر از مردم غربالگری و افراد مبتلا یا مشکوک شناسایی شدند و افراد نیازمند به بستری به بیمارستان ها منتقل شدند و کسانی که از طریق مراقبت در منزل بهبود می یافتند با ارائه آموزش های لازم، ایزوله کردیم.
دکتر نمکی در ادامه به زیرساخت سلامت کشورمان به عنوان یکی از بهترین زیرساخت ها اشاره کرد و گفت: امروز با وجود حدود ۳۱۰۰۰ خانه بهداشت و مرکز جامع سلامت در کشور، بیماریابی را از طریق خوداظهاری و تماس تلفنی توسط بهورزان و مراقبان سلامت غربالگری و بیماریابی را آغاز کردیم که می تواند بار سنگینی از دوش بیمارستان ها بردارد، برای مثال، ۸۰ درصد از خانواده ها در استان گیلان غربالگری شده اند و ۲۰ درصد باقیمانده نیز ظرف امروز و فردا غربالگری خواهند شد.
وزیر بهداشت تصریح کرد: با این روش توانستیم تمام نقاط آلوده را شناسایی و موارد مشکوک و آلوده را سریعا از داخل خانه ها به مراکز بهداشتی درمانی هدایت کنیم و از طریق آگاهی بخشی به بیماران، آن ها را مطلع و ایزوله و از آلوده شدن سایر افراد پیشگیری کنیم و علاوه بر این، در این برنامه، افرادی که با بیماران ارتباط نزدیک داشتند شناسایی کردیم و مورد بررسی قرار و آموزش های لازم را درخصوص خودمراقبتی به آن ها ارائه دادیم.
وزیر بهداشت کشورمان اظهار داشت: با توجه به آغاز تعطیلات نوروزی، در خروجی شهرها، اکیپ هایی برای غربالگری مردم مستقر شدند و افراد مشکوک تحت مراقبت و قرنطینه قرار می گیرند، همچنین نقاهتگاه هایی برای بعد از ترخیص بیماران کرونا درنظر گرفته شده است.
وی با اشاره به فعالیت مراکز تحقیقاتی کشور به منظور شناسایی بیشتر این ویروس ابراز امیدواری کرد: امیدوارم با کمک های کارشناسانه شما (دکتر تدروس آدهانوم) و دیگران، نابودی این ویروس را در کشورمان، منطقه و کل جهان شاهد باشیم.

دکتر تدروس


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :