Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 266938
تاریخ انتشار : 4 فروردین 1399 20:44
تعداد بازدید : 166

خودکفایی کشور در تولید غذا به ۸۱ درصد رسید

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی از رشد ۷ درصدی بخش کشاورزی در سال گذشته خبر داد و گفت: ضریب خودکفایی کشور در بحث غذایی به ۸۱ درصد رسید.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، عباس کشاورز در حاشیه جلسه هیئت دولت درباره سال زراعی گفت: سال زراعی مانند سال آبی از پاییز شروع می شود و تا پایان شهریور ادامه دارد.

وی گفت: ما سال زراعی را در سال گذشته با پاییز بسیار خوبی آغاز کردیم، اما سیل بنیان کن بهار سال 98 را هیچ کس فراموش نمی کند به طوری که استان های لرستان، خوزستان، ایلام و گلستان درگیر سیل بودند و خیلی از استان های ما دچار آب گرفتگی شدند.

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی افزود: مشکل دیگری که در سال گذشته داشتیم حمله ملخ های صحرایی بعد از 67 سال به کشور بود که این ملخ ها از قاره آفریقا حرکت می کند و مدتی در کشور ما اقامت دارد و بعد به پاکستان می رود.

کشاورز گفت: ما با تلاش همکارانمان از این حمله که در دنیا قحطی به بار می آورد سربلند بیرون آمدیم و حتی به یک هکتار زمین کشاورزی نیز خسارت وارد نشد و در واقع سال گذشته با بیش از 750 هزار هکتار بدون پیش بینی و بدون هیچ گونه آمادگی مبارزه کردیم و در صحنه بودیم.

وی افزود: مسئله سوم در سال گذشته، بحث تغییرات نرخ ارز و آثار آن بر کشاورزی بود که برای تولید داخلی و چه در بحث صادرات از اواسط سال 97 آغاز شد، اما در بخش کشاورزی با تدابیری که اندیشیدیم این را به نفع تولید و به نفع صادرات و به نفع بنیه بخش کشاورزی به کار گرفتیم.

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی گفت: مجموعه اقداماتمان باعث شد بخش کشاورزی بیشترین رشد یعنی رشد 7درصدی را داشته باشد و این برای ما افتخار بزرگی است.

کشاورز اضافه کرد: ما برای سال پیشِ رو تدارک همه نهاده ها اعم از بذر، کود، آفت کش و مکمل های دامی و طیور، واکسن و سرم و فضای کاری مناسب را دیده ایم.

وی گفت: ما با کشاورزان رابطه بسیار نزدیکی داریم و برنامه کشت گندم 6 درصد بیش از سال گذشته انجام و در کشت جو نیز 16 درصد بیش از سال گذشته تدارک دیده شده است و در کشت کلزا نیز به رغم اینکه برنامه بسیار بلندپروازانه ای داشته، 14 درصد بیش از سال گذشته برنامه ریزی کرده ایم.

سرپرست وزارت جهادکشاورزی ادامه داد: ما در این خصوص به طور مرتب با استان ها به صورت ویدئوکنفرانس (به دلیل شیوع ویروس کرونا) جلسه مشترک داریم و آن را رصد می کنیم و بنده تقریباً هر دو روز یک بار از استان ها در این خصوص سؤال و مشکل تولید و آفت ها را بررسی می کنم.

کشاورز گفت: ما چند فناوری جدید به بخش کشاورزی ارمغان آورده ایم که این فناوری ها ان شاءالله آثار بسیار خوبی را نیز هم در مصرف و هم در افزایش تولید به ارمغان آورده است.

وی افزود: خودکفایی ما در بحث غذایی در سال گذشته و سال های قبل از آن در دولت تدبیر و امید، 55 درصد بود یعنی 45 درصد باید وارد می کردیم، اما آن را به بالای 80 درصد رساندیم که عدد بسیار بزرگی است.

سرپرست وزارت جهادکشاورزی گفت: سال گذشته این عدد خودکفایی به 81 درصد رسید.

کشاورز ادامه داد: پیش بینی ما آن است که امسال این عدد به 83 درصد برسد درحالی که بسیاری از کشور ها آرزویشان رسیدن به 85 درصد است، اما ما به این عدد نزدیک شده ایم و این در سایه تلاش کشاورزان بوده است.


برنج


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :