Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 266950
تاریخ انتشار : 5 فروردین 1399 22:12
تعداد بازدید : 83

مرکز تشخیص بیماری کرونا راه اندازی شد

پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری از سوی وزیر علوم موظف شد تا با ایجاد کارگروه های علمی از موازی کاری تحقیقات جلوگیری کند و در راستای تولید کیت و انجام آزمایش های تشخیصی در برابر کرونا اقداماتی انجام دهد.

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس به نقل از وزارت علوم ، مصطفی مطلبی،  پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری بر اساس ماموریتی که از سوی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در زمینه مقابله با ویروس کرونا به این پژوهشگاه محول شده، موظف شد تا با ایجاد کارگروه های علمی از موازی کاری تحقیقات جلوگیری کند و در راستای تولید کیت و انجام آزمایش های تشخیصی در برابر کرونا اقداماتی انجام دهد.

رئیس پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری در این خصوص گفت: با توجه به نقشی که وزارت علوم به پژوهشگاه محول کرده در حال حاضر ۳ اقدام را در پیش گرفته ایم.

وی در خصوص نخستین اقدام این پژوهشگاه گفت: اولین اقدام ما با توجه به نیازی که وزارت بهداشت اعلام کرده بود راه اندازی مرکز تشخیص بیماری کرونا بود که موفق شدیم از ۲۸ اسفندماه رسماً آن را افتتاح کنیم.

به گفته مطلبی این مرکز تشخیص مولکولی بخش های مختلفی دارد که تجهیز شده و در حال بهره برداری است و پس از بازدید نماینده وزارت بهداشت، مجوز شروع به کار آن صادر شده است.
وی افزود: این مرکز تشخیصی بر اساس استانداردهای سازمان بهداشت جهانی ایجاد شده و از استاندارد بالایی برخوردار است.

 مطلبی ادامه داد: در حال حاضر این مرکز تشخیص کرونا، مشغول به کار است و نمونه ها را از مراکز درمانی وزارت بهداشت تحویل می گیرد و ظرف ۲۴ ساعت نتایج را اعلام می کند.

رئیس پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری با اشاره به ظرفیت این مرکز تشخیص کرونا گفت: ظرفیت تعداد آزمایش ها می تواند در صورت نیاز، حتی به هزار مورد افزایش یابد.

تشکیل کارگروههای پژوهشی با همکاری محققان ایرانی در سراسر دنیا

مطلبی با اشاره به دیگر اقدام پژوهشگاه در راستای ماموریتی که وزیر علوم به آن محول کرده تصریح کرد: توانستیم ۹ کارگروه علمی را در این پژوهشگاه تشکیل دهیم تا تحقیقات به صورت تخصصی و بدون موازی کاری در سراسر کشور انجام گیرد. همچنین کارگروه ها می توانند در تکمیل تیم های تحقیقاتی دانشگاه ها و پژوهشگاه ها کمک کنند.

وی ادامه داد: این کارگروه ها در زمینه های تولید واکسن و دارو، تولید کیت تشخیصی کرونا، ردیابی ژنتیکی کووید ۱۹، فاکتورهای مهارکننده ویروس کرونا و تقویت کننده سیستم ایمنی، سلول و ژن درمانی در جهت درمان کرونا، اپیدمولوژی کرونا، ارتباط درمان با پزشکی شخصی، تولید مواد ضد عفونی و راهکارهای ضد عفونی نوین تشکیل شده است.

رئیس پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری افزود: ۳ کارگروه دیگر در حال تشکیل است که تحقیقات در زمینه های مختلف با دانشگاه ها را به نتیجه برسانند.

وی خاطر نشان کرد: در این کارگروه ها علاوه بر مسئول کارگروه، حداقل ۵ نفر و یا بیشتر از متخصصان زبده پژوهشگاه و دانشمندان ایرانی کشور و خارج از کشور فعالیت می کنند.

مطلبی با اشاره به فعالیت این کارگروه ها گفت: این کارگروه ها کارشان را آغاز کرده و آمادگی دارند که پروپوزال هایی را از دانشگاه ها و محققان در زمینه های مختلف دریافت کنند تا در صورت تایید کارگروه و استانداردهای مورد نیاز قراردادهایی برای ادامه تحقیقات بین کارگروه و دانشگاه یا محقق منعقد شود. البته لازم است دانشگاه مربوطه نیز در تامین مالی پروژه ها نقش ایفا کنند.

رئیس پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری اضافه کرد: این کارگروه ها با هدف اجرای تحقیقات علمی روی ویروس کرونا تشکیل شده اند که هر کدام در یک زمان مشخص به نتیجه خواهند رسید و در همان زمان نتایج آنها منتشر خواهد شد.

وی افزود: وزیر علوم همچنین از دانشگاه های سراسر کشور خواسته است تا با تخصص های مختلف خود وارد این عرصه شوند و در حوزه هایی مانند روان شناسی و سایر رشته های خود با ستادهای استانی کرونا و نیز دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور همکاری داشته باشند که این نوع فعالیت ها نیازی به هماهنگی با پژوهشگاه ندارد.

تولید کیت های تشخیص کرونا بعد از تایید وزارت بهداشت

مطلبی در خصوص سومین اقدام پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری گفت: تولید کیت های تشخیص سریع کرونا به روش مولکولی نیز در پژوهشگاه انجام گرفته است.

وی افزود: از همان ابتدا کارگروهی را برای مطالعه تولید کیت بومی ایران تشکیل دادیم. اکنون دانش فنی تولید آن به دست آمده، تایید شده و دارای استاندارد است.

وی خاطر نشان کرد: سه کیت متوالی برای تشخیص کرونا ضروری است که دانش فنی آنها را به دست آورده ایم؛ اکنون مراحل تولید انبوه، تجاری سازی و عرضه زنجیره کامل در دست اقدام بوده و در این زمینه یک پروتکل همکاری با یک مجموعه سرمایه گذاری منعقد شده است؛ این کیت بعد از تایید وزارت بهداشت می تواند تولید انبوه شود.


کرونا


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :