Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 266962
تاریخ انتشار : 7 فروردین 1399 0:20
تعداد بازدید : 127

ساخت پره توربین های گازی برای نخستین بار در کشور

مدیرعامل هلدینگ برق و انرژی صبا وابسته به بنیاد مستضعفان از ساخت پره توربین های گازی میتسوبیشی نیروگاه قم برای نخستین بار در کشور خبرداد.

به گزارش خبرگزاری مهر، محسن امیری، با اشاره به انجام عملیات تعمیرات اساسی یا اورهال در نیروگاه قم و بکارگیری از برخی توانمندی های داخلی برای نخستین بار در این عملیات اظهار کرد: به دنبال انجام تعمیرات اساسی دوره ای در نیروگاه قم که با هدف آمادگی ۱۰۰ درصدی این نیروگاه برای تولید انرژی در زمان اوج مصرف در کشور انجام شد، مهندسان این نیروگاه موفق شدند برای نخستین بار پره های توربین گازی واحد ۴ این نیروگاه را که تا پیش از این از کشورهای خارجی وارد می شد، با مشارکت دیگر مهندسان توانمند کشورمان در داخل، ساخته شد.

مدیرعامل هلدینگ برق و انرژی صبا وابسته به بنیاد مستضعفان گفت: این پره ها برای اولین بار با مشارکت گروه مپنا طی مدت ۶ ماه داخلی سازی و تولید شد و برای نخستین بار در ۲۵ سال گذشته، بر روی یک واحد گازی نیروگاهی نصب شد.

وی با بیان اینکه برای این تعمیرات ۱۸۰۰ نفر ساعت کار انجام شده است، خاطرنشان کرد: برای اولین بار در ایران پره متحرک ردیف اول، توسط شرکت های داخلی تولید و مورد استفاده قرار گرفته است.

امیری اضافه کرد: با ساخت این پره ها در داخل کشور، علاوه بر تأمین نیاز نیروگاه های موجود، متخصصان و مهندسان کشورمان از خروج بیش از ۲۵ میلیون یورو به خارج از کشور جلوگیری کردند.

مدیرعامل هلدینگ برق و انرژی صبا وابسته به بنیاد افزود: واحد چهار گازی نیروگاه سیکل ترکیبی قم که به منظور بازدید مسیر گاز داغ (HGP) طبق برنامه زمانبندی و با هماهنگی مرکز کنترل دیسپاچینگ ملی از تاریخ ۱۵ اسفندماه ۹۸ برای مدت ۲۱ روز از شبکه سراسری برق خارج شده بود با همت و تلاش کارکنان نیروگاه سیکل ترکیبی قم، ۳ روز زودتر از موعد مقرر به شبکه سراسری برق پیوست.

امیری ادامه داد: در این عملیات اجزای اتاق احتراق، نازل های سوخت، پره های ثابت و متحرک، ژنراتور، سیستم تحریک و همچنین تجهیزات کمکی شامل سیستم های روغن کاری و خنک‎کن و تجهیزات ابزاردقیق مورد بازرسی قرار گرفت.

وی خاطرنشان کرد: همچنین واحد ۲ بخار نیروگاه سیکل ترکیبی قم نیز که به منظور انجام بازدید دوره ای سالیانه با هماهنگی مرکز کنترل دیسپاچینگ ملی از تاریخ ۲۱ اسفندماه سال ۹۸ از شبکه سراسری برق خارج شده بود، ۲ روز زودتر از موعد مقرر به مدار بازگشت و در حال حاضر نیز آمادگی کامل برای ورود به اوج مصرف را دارا است.

بر اساس این گزارش، نیروگاه سیکل ترکیبی قم در کیلومتر ۱۵ جاده قم اراک با چهار واحد گازی هر یک با قدرت ۱۲۸.۵ مگاوات و دو واحد بخاری هر یک با قدرت ۱۰۰ مگاوات توان تولید نامی در مجموع ۷۱۴ مگاوات را دارا است.


پره توربین گازی


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :