Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 267001
تاریخ انتشار : 10 فروردین 1399 23:45
تعداد بازدید : 239

مردم دنیا مواجهه با کرونا را از ایرانیان یاد بگیرند

جنیفر گرین، نویسنده آمریکایی: من آرزو می کنم بقیه مردم دنیا در مواجهه با کرونا، از ایرانیان یاد بگیرند. اینها در حالی است که مردم ایران تحت تحریم هستند. با این وضعیت، به نظرم من اگر در ایران باشم آرامش بیشتری دارم.

به گزارش گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، جنیفر گرین، نویسنده آمریکایی که حدود یک سال است در ایران بسر می برد، در گزارش خود که سایت مدیوم آن را منتشر کرده می نویسد پس از آنکه دو بار بلیط او برای برگشت لغو شد، ابتدا احساس نگرانی کرده است. وی ادامه می دهد؛ اما پس از خواندن اخبار رسانه های غربی مبنی بر حمله مردم به فروشگاه ها از روی ترس و وحشت و خالی کردن یکباره آنها از مواد ضدعفونی کننده، ماسک و حتی ماکارونی، فکر کردم بهتر است به جای برگشتن به آمریکا در ایران بمانم!

گرین در ادامه می نویسد؛ این روزها میادین تره بار و فروشگاه ها در ایران مقداری شلوغ است اما من هیچ کمبودی حس نمی کنم، مردم برای خرید همدیگر را هل نمی دهند، دعوا نمی کنند، چنگ نمی زنند.

گرین در ادامه می نویسد؛ البته در ایران هم مثل همه جای دنیا برخی دنبال سودجویی خود هستند که نمود آن در افزایش برخی اقلام مانند زنجبیل و الکل و سیر دیده می شود اما حرکت های زیبای بسیاری هم وجود دارد؛ برخی افراد داوطلبانه دستگاه های خودپرداز را ضدعفونی می کنند، برای افراد بی خانمان دستکش تهیه می شود، برخی صاحبخانه ها دو ماه از مستاجران خود کرایه نمی گیرند، در برخی مناطق به درب منازل می روند و رایگان دستکش و مواد ضدعفونی کننده به مردم می دهند، برخی کارگاه تولید ماسک راه اندازی کرده اند، کمپینی برای حمایت از کسب و کارهای آسیب دیده به راه افتاده است و....
گرین در ادامه می نویسد؛ این چیزها را با سایر نقاط دنیا مقایسه کنید و ببینید ایران چقدر متفاوت است. من آرزو می کنم بقیه مردم دنیا در مواجهه با کرونا، از ایرانیان یادبگیرند. اینها در حالی است که مردم ایران تحت تحریم هستند. با این وضعیت، به نظرم من اگر در ایران باشم آرامش بیشتری دارم تا اینکه به آمریکا برگردم. چون در اینجا لازم نیست علاوه بر ویروس وحشتناک کرونا، با ویروس وحشتناک رفتار اطرافیانم هم روبرو باشم.  گفتنی است طی روزهای گذشته و در پی شیوع جهانی ویروس کرونا، ویدئوها و تصاویری از قفسه های خالی فروشگاه ها و مراکز خرید آمریکا، آلمان و انگلیس در شبکه های اجتماعی دست به دست می شد تا جایی که برخی کاربران ایرانی در فضای مجازی، هجوم شهروندان آمریکایی به فروشگاه ها و کمبود مواد بهداشتی و درمانی در این کشور را دستمایه طنز و تمسخر قرار دادند.

خیلی گناه داریم به دادمان برسید!
گفتنی است در یکی از این ویدئوها، یکی از ایرانیان مقیم ایالات متحده آمریکا با نشان دادن یکی از صف های طولانی شهروندان آمریکایی در مقابل فروشگاه های این کشور، گوشه ای از واقعیات این روزهای کرونایی در آمریکا را نشان می دهد. این خانم ایرانی مقیم آمریکا در فیلم می گوید: «45 دقیقه است که در صف ایستاده ام اما هنوز به ورودی این مرکز خرید نرسیده ام. از ایران برایمان بفرستید. به داد ما برسید. خیلی گناه داریم. شما همه چیز دارید. اینجا دستمال و غذا و نان و برنج گیرمان نمی آید.»

تعجب سفیر انگلیس در تهران از هجوم نیاوردن به قفسه دستمال توالت!
جالب آنکه راب مک ایر سفیر انگلیس در تهران نیز ضمن انتشار تصویری از قفسه های پر فروشگاه های کشورمان در حساب توئیتری خود، از رفتار ایرانی ها در هجوم نیاوردن به قفسه دستمال توالت تعجب کرد، این در حالی است که هموطنان وی پس از رسمی شدن شیوع کرونا در انگلیس در عرض یک ساعت به فروشگاه ها و مراکز خرید حمله ور شدند و قفسه های فروشگاه را خالی کردند.

رویترز: پُر کردن دوباره قفسه ها، دغدغه اصلی فروشگاه های آمریکاست
حتی رویترز هم نتوانست این واقعیات را انکار کند و چیزی نگوید.
این رسانه انگلیسی در گزارشی نوشت: «تصاویر منتشر شده از فروشگاه های سرتاسر آمریکا در چند روز گذشته حاکی از هجوم دیوانه وار مردم برای خرید آذوقه و لوازم بهداشتی است.
چندین مورد درگیری نیز در این فروشگاه ها گزارش شده است.
حالا دغدغه اصلی فروشگاه ها و شرکت های توزیع در آمریکا پُر کردن قفسه ها شده است.
در این میان وضعیت دستمال توالت بسیار وخیم تر است و حتی شرکت آمازون که بزرگترین فروشنده آنلاین در جهان است اعلام کرده برای تهیه دستمال توالت
کم آورده است.
بسیاری از فعالان خرده فروشی در سطح آمریکا می گویند اگر وضعیت به همین منوال پیش برود، بسیاری از فروشگاه های آمریکا بسته خواهند شد چرا که توان اداره وضعیت موجود را نخواهند داشت.
درواقع مردم اجازه نمی دهند چیزی روی قفسه فروشگاه ها باقی بماند و همین مدیریت ماجرای کرونا را برای آمریکایی ها سخت تر کرده است.»


کرونانظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :