Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 269286
تاریخ انتشار : 31 اردیبهشت 1399 23:17
تعداد بازدید : 67

انجام ۲۲ هزار و ۵۰۰ پیوند عضو در ایران یک افتخار است

وزیر بهداشت گفت: ایران یکی از موفق ترین کشورهای منطقه در زمینه پیوند اعضا است.

به گزارش خبرگزاری مهر، سعید نمکی، در پیام تصویری خود به هفدهمین مراسم بزرگداشت پیوند اعضا مصادف با روز ملی اهدای عضو، اظهار داشت: پیوند اعضا در ایران به عنوان یک حرکت بزرگ در عرصه های بین المللی می درخشد. تا امروز بیش از ۲۲ هزار و ۵۰۰ پیوند اعضا شامل پیوندهای کلیه، کبد، قلب، پانکراس، ریه و روده در کشور انجام شده که واقعاً اتفاق و افتخار بزرگی است.

وی افزود: سال گذشته حدود دو هزار و ۵۰۰ بیمار در کشور از خدمات پیوند اعضا بهره مند شدند که افتخاری برای جامعه پزشکی کشور است گرچه هنوز تعداد پیوند اعضا در ایران بالا نیست اما با پادرمیانی، عشق و پیگیری های مستمر برخی از بزرگان رشد قابل توجهی داشته و بیش از ۶۰ درصد از پیوندها را از افراد دچار مرگ مغزی شده، انجام می شود که این رقم، قبلاً بسیار پایین بود.

وزیر بهداشت گفت: بنده به عنوان خدمتگزار کوچک همه در وزارت بهداشت، از یکایک افرادی که در این راه پر خیر با علاقه وافر و عاشقانه در این راه گام نهادند و کار را پیش بردند تشکر می کنم و امروز شاهد شکوفایی پیوند اعضا در کشوری هستیم که مردم آن بخاطر کوچک ترین اعمال جراحی، باید به خارج از کشور اعزام می شدند و امروز با ارزان ترین قیمت، با حمایت دولت و پوشش بیمه ای، گرانبها ترین خدمات بهداشتی و درمانی به مردم در حوزه پیوند اعضا انجام می شود.

وی یادآور شد: در سال های پر فراز و نشیب به در کنار برخی از بنیانگذاران این حرکت بزرگ و ملی از جمله دکتر نوبخت و دکتر فاضل و خانم دکتر نجفی زاده، خیرین و هیأت امنای سازمان های مردم نهاد حضور داشتم و آنها این حرکت بسیار بزرگ و ستودنی را بناد نهادند و امروز خیرات و برکات این حرکات بزرگ را می بینیم.

نمکی خاطرنشان کرد: بیماری کرونا با همت، غیرت، شجاعت و همدلی همگانی و مشارکت مردم مدیریت شد و در این زمینه به نقاط بسیار خوبی می رسیم و از فاز مدیریت به فاز کنترل رسیدیم و در بیش از ۹۰ درصد از استان های کشور به فاز مهار این بیماری رسیده ایم که این هم نمودی از حرکت بزرگ ملتی است که همواره در روزهای سخت در کنار همدیگر، حماسه آفریدند.


پیوند قرنیه


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :