Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 269296
تاریخ انتشار : 1 خرداد 1399 23:51
تعداد بازدید : 100

افتتاح خط تولید تلویزیون ایرانی

خط تولید تلویزیون ایرانی با حضور سرپرست وزارت صمت به بهره برداری رسید.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما آقای حسین مدرس خیابانی در حاشیه افتتاح این خط تولیدی در جمع خبرنگاران گفت:کسانی که فکر می کردند اگر کالا های ایران را تامین نکنند ایران برای تامین مایحتاج و کالای خود دچار مشکل می شود امروز ببینند که اینگونه نشد.
وی افزود: افتتاح این طرح ها علاوه بر اینکه ارزش افزوده، تامین اشتغال و کاهش ارزبری دارد مهمترین اثر آن این است که دستمان جلوی خارجی ها دراز نیست. ضمن اینکه باید به این نتیجه رسیده باشیم که برای تامین نیاز های مان خیلی نباید محتاج اجابت درخواست از بیرون باشیم.
سرپرست وزارت صمت گفت: مادر سال جهش تولید چهار حوزه اساسی را باید دنبال کنیم که مهمترین آن تامین مواد اولیه کارخانجات به ویژه برای لوازم خانگی در تهیه مواد اولیه مانند ورق های فولادی است و برای تامین مواد اولیه خارجی آن ها هم باید حتماً ارز مورد نیاز را تأمین کنیم.
آقای مدرس خیابانی افزود: با وجود محدودیت های منابع ارزی، برای تامین مواد اولیه کارخانجات راه حل های متنوع ایجاد کردیم که مهمترین آن متصل کردن تامین مواد اولیه کارخانجات به صادرات کشور است تا از آن طریق تامین مواد اولیه شود.
وی ادامه داد: دومین موضوع برای جهش تولید، بازار های صادراتی است با بررسی هایی که ما کردیم مجموع تقاضای داخل کشور کشش تقاضای مازاد تولید را ندارد بنابراین اگر ما بخواهیم جهش تولید اتفاق بیفتد باید به سراغ بازار های صادراتی برویم که در این باره برنامه های متنوعی با اولویت ۱۵ کشور همسایه داریم و به طور ویژه سازمان توسعه تجارت موظف است هم از نظر بازاریابی و هم از نظر تسهیل مراودات تجاری عمل کند.
مدرس خیابانی گفت: در جلسه اخیری که با وزیر کشور داشتیم آقای رحمانی فضلی تکلیف مضاعفی برای استانداران مرزی قائل شدند، زیرا وقتی بیش از ۶۰ درصد صادرات ما در کشور های همسایه متمرکز است پس طبیعی است که استان های مرزی در این باره نقش تعیین کننده ای دارند.
وی افزود: موضوع بعدی راجع به جهش تولید، نقدینگی است که تلاش می کنیم از همان تسهیلاتی که برای بخش صنعت و معدن قائل شدند سهم مان را جذب کنیم البته از راه های دیگری هم می خواهیم نقدینگی کارخانجات را تامین کنیم، زیرا کارخانجات نباید از لحاظ مواد اولیه و نقدینگی دچار مشکل شوند.
سرپرست وزارت صمت گفت: امسال بیش از آنکه به تولید کالا ها نیاز داشته باشیم به صادرات و اشتغال نیاز داریم اعتقادمان این است حرف اصلی جهش تولید، صادرات و ارزآوری کشور است.
مدرس خیابانی اضافه کرد: دیگر سیاست اصولی وزارت صنعت، معدن و تجارت در تقویت و جهش تولید، داخلی سازی، کاهش و قطع وابستگی هاست که مجموع این رویکرد اگر کارکرد مناسبی داشته باشد حتماً جهش تولید اتفاق خواهد افتاد.
وی درباره تحریک تقاضا گفت: مشکل ما در تقاضای داخلی، سطح درآمد مردم است، کارت های یک میلیونی و دو میلیونی هم برای تحریک تقاضای داخلی مطرح شد البته این کارت ها برای تحریک تقاضای کالا های عمومی و مایحتاج و خوراک است، اما برای کالا هایی مانند تلویزیون و لوازم خانوادگی باید روش ها و تسهیلات دیگری قائل شویم.
مدرس خیابانی ادامه داد: سال های قبل، بعضی ها اعتقاد داشتند که سراغ برخی صنایع از نظر مزیت اقتصادی نباید برویم که صنایع الکترونیک و تلویزیون از جمله آن است، اما شرایط کشور به گونه ای است که حتماً باید هم سیاست توسعه صادرات از محل کالا هایی را که مزیت رقابتی داریم اتخاذ کنیم و همزمان سیاست جایگزینی واردات را انجام دهیم با وجود اینکه ممکن است مزیت رقابتی و تولیدی خیلی از کالا ها را نداشته باشیم، اما شرایط کشور ما و شرایط تحریمی و نوع مراودات تجاری ما ایجاب می کند که برای تامین همه نیاز های کشور تلاش کنیم حتی آنجا که احساس می کنیم مزیت کمتری داریم.
معاون صنایع وزارت صنعت هم در این مراسم گفت: سال گذشته ۱۳ درصد رشد تولید در چهار گروه اصلی لوازم خانگی داشتیم امسال هم برنامه توسعه صادرات را در این بخش داریم و هم افزایش تولید هدف گذاری شده است.
آقای مهدی صادقی نیارکی افزود: نکته مهم این است که با توجه به هدف گذاری های انجام شده بنا داریم ارز مورد نیاز این صنعت را در یک برنامه میان مدت از طریق جایگزینی صادرات تأمین کنیم یعنی ارز مورد نیاز این صنعت را از طریق صادرات لوازم خانگی تامین کنیم. این کار شدنی است، زیرا سرمایه گذاری خوبی در زیرساخت این صنعت اتفاق افتاده و تولید کنندگان هم برنامه خود را در این باره به ما اعلام کردند و در جلسات مشخصی که در این خصوص خواهیم داشت این را دنبال خواهیم کرد.
وی اضافه کرد: تا قبل از تحریم ها دو نشان تجاری خارجی در بازار لوازم خانگی ایران حضور داشتند که اکنون هم غیبت آن ها توسط تولیدکنندگان داخلی جبران شده هم ضریب خود اتکایی ما به بیش از ۸۰ درصد رسیده است. ضمن اینکه از نظر زیرساخت برای خودکفایی مشکلی نداریم و تا پایان سال ۱۴۰۰ ارزبری این صنعت را به صفر خواهیم رساند.
آقای موسوی مدیرعامل مجموعه تولیدکننده تلویزیون ایرانی هم به خبرنگار ما گفت: با توجه به شرایط تحریم که در کشور به وجود آمد یک سال و نیم پیش برنامه ریزی کردیم و امروز توانستیم ۲۶ نوع تلویزیون را با بهترین کیفیت و عمق داخلی سازی بسیار بالا به بازار عرضه کنیم یعنی توانستیم هم نیاز های مردم را با استاندارد و کیفیت بالا تامین کنیم.
وی افزود: در این مجموعه بیش از هزار نفر به صورت مستقیم و ۳۰ هزار نفر به صورت غیرمستقیم در حال فعالیت هستند البته داریم برنامه ریزی می کنیم که محصولات دیگر مانند یخچال، لباسشویی و جاروبرقی هم وارد مدار تولید شود و سهم اشتغال زایی ما افزایش یابد.
همچنین آقای محسنی بندپی استاندار تهران هم گفت: امروز در افتتاح خط تولید لوازم خانگی حضور پیدا کردیم که هم مورد نیاز کشور است و خلاقیت ویژه در آن دیده شده است.
وی افزود: یکی از الزاماتی که باید در سال ۹۹ و در تحقق جهش تولید به آن اهتمام ویژه ای داشته باشیم ایجاد اشتغال جدید و حفظ اشتغال موجود است در این راستا برای تامین سرمایه در گردش و منابع مالی مورد نیاز واحد های تولیدی استان در ستاد تسهیل و رفع موانع تولید استان برنامه های خوبی را با هماهنگی سازمان صمت استان تهران تدارک دیدیم تا به واحد های راکد، نیمه فعال و نیازمند مساعدت ویژه شود.
محسنی بندپی گفت: دو مولفه پنجره واحد و ایجاد دادگاه تجاری را برای بهبود فضای کسب و کار در دستور کار قرار دادیم تا مشکلات بنگاه های استان به حداقل برسد.

ساخت تلویزیون


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :