Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 269297
تاریخ انتشار : 1 خرداد 1399 23:54
تعداد بازدید : 75

نخستین رصدخانه ایران با گنبد قطر هشت متر در تفرش بهره برداری شد

نخستین رصدخانه ایران با گنبدی به قطر هشت متر و مرکز علم نجوم استان مرکزی روز پنجشنبه با حضور استاندار و جمعی از مسئولان اجرایی استان در تفرش بهره برداری شد.

استاندار مرکزی در حاشیه بهره برداری از این طرح علمی در جمع اصحاب رسانه گفت: برای ساخت و تکمیل این رصدخانه با سه هزار متر مربع وسعت، ۶ میلیارد ریال اعتبار هزینه شده است.
وی اظهار داشت: این رصدخانه از سطح دریا ۲ هزار و ۲۲۰ متر ارتفاع  دارد و تامین برق و راه دسترسی آن با همکاری مجموعه مدیران استانداری مرکزی و شهرداری و فرمانداری تفرش تامین شده است.
استاندار مرکزی  گفت: تفرش با وجود وسعت کوچکش مهد تربیت مشاهر و نخبگان است و نیاز است که ظرفیت های گردشگری طبیعی و تاریخی آن بیشتر معرفی شود.

آقازاده در بخش دیگری از سخنانش به کارگاه ماشین آلات شهرداری تفرش  اشاره کرد و افزود: این ظرفیت کارگاهی با ۲۲ هزار هکتار وسعت می تواند تامین کننده آسفالت برای ارائه خدمات شهری باشد.
استاندار مرکزی همچنین خاطرنشان کرد: شهر زیرزمینی در تفرش کشف شده و باستان شناسان درحال کاووش این مجموعه تاریخی هستند.
وی اظهار داشت: این مکان می تواند به عنوان مرکز گردشگری و طرح های باستان شناسی استان و کشور باشد و شهرستان تفرش نیز خاستگاه مشاهیر بزرگ ایران محسوب می شود.
استاندار مرکزی در ادامه یادآور شد: ۹ و هزار ۵۰۰ واحد مسکونی روستایی استان مرکزی در سال گذشته نوسازی و مقاوم سازی شده است.
آقازاده افزوو: ۱۰۷ میلیارد تومان کمک بلاعوض پرداخت شده و ۴۰ هزار تن سیمان به عنوان هدیه رهبری برای جبران و ترمیم خسارت ناشی از سیل در استان منتقل و صرف واحدهای آسیب دیده از سیل  شده است.
وی اظهار داشت:  ۵۸۰ میلیارد تومان نیز با هدف بازسازی و استحکام بخشب منازل روستایی در استان به متقاضیان تسهیلات روستایی پرداخت شده است.
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان مرکزی گفت: چهار هزار  و ۸۰۰ واحد روستایی در بهار ۹۸ از سیل بهاره در استان خسارت دیدند که در نیمه اول امسال بازسازی می شوند.
«محمدرضا فرح » افزود:هشت واحد مسکونی در روستایرمزرعه نو آشتیان بازسازی شده است.
دیدار با خانواده شهید «رمضانعلی خسروانی»، حضور در گلزار شهدا آشتیان و فراهان، بازدید از محل ساخت شهرداری تفرش، سنگ فرش روستای گرکان، بازدید از پارک مشاهیر و مدرسه درحال ساخت آشتیان و بازدید از کارگاه ماشین آلات شهرداری تفرش از برنامه های سفر یک روزه استاندار مرکزی به شهرستان های آشتیان، تفرش و فراهان بود.

استان مرکزی با ۲۹ هزار هکتار وسعت و ۱۲ شهرستان، یک میلیون و ۴۱۴ هزار نفر جمعیت دارد و با قرار گرفتن در قلب ایران اسلامی به قطب صنعت و کشاورزی و خاستگاه مشاهیر و بزرگان شهرت دارد.


رصدخانه تفریش


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :