Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 269349
تاریخ انتشار : 6 خرداد 1399 23:59
تعداد بازدید : 684

سیر قدرت ایران در دریاها / خبرگزاری تسنیم

توان دریایی ایران تا پیش از انقلاب اسلامی در خدمت آمریکا و انگلیس بود و آنها نیز مانع از قدرت گرفتن نیروی دریایی می شدند اما پس از پیروزی انقلاب اسلامی و گذشت ۴ دهه ایران توانست از تهدید به جنگ یا مصادره عبور کند و به بازدارندگی برسد.
حضور ایران در دریا و شکل گیری قدرت دریایی ایران، هرچند در دوره صفویه و با اخراج پرتغالی ها از خلیج فارس و جزیره هرمز کلید خورد، اما با مداخله انگلیسی ها به سرانجام نرسید. در دوره قاجاریه نیز تلاش های جسته و گریخته ای برای خرید تجهیزات دریایی انجام گرفت، اما استفاده ای از آنان نشد و چند کشتی خریداری شده نیز به تدریج در نزدیکی بوشهر در آب فرو رفتند و غرق شدند.

در اواخر دوره قاجار و همزمان با جنگ جهانی اول، انگلیس که در خلیج فارس حضور نظامی داشت، اقدام به تشکیل پلیس جنوب در ایران کرد و از سواحل و بنادر ایران به نفع خود بهره برد. تا زمانی که انگلیس در خلیج فارس حضور داشت، خبری از ظهور توان دریایی ایران نبود.

در دوره پهلوی نیز هرچند نیروی دریایی ایران با خرید تجهیزات مدرن از آمریکا و انگلیس قدرت گرفت، اما توان آن در راستای تأمین منافع آمریکا و تبدیل شدن ایران به ژاندارم منطقه و خلیج فارس بود، در همین راستا هم بود که شاه با نظر انگلیسی ها، بحرین را از ایران جدا کرد.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی اولین گام در راستای بومی شدن قدرت دریایی ایران برداشته شد و جوانان متخصص ایرانی در غیاب مستشاران خارجی موفق شدند تجهیزات را به کار بگیرند و تعمیر کنند.

قدرت نوپای دریایی ایران در دهه اول پس از پیروزی انقلاب اسلامی با جنگ تحمیلی عراق و حملات ناوهای آمریکایی در خلیج فارس روبه رو شد. هرچند در این دوره ضرباتی به نیروی دریایی ایران وارد شد، اما مقاومت نیروهای دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مانع از توقف رشد توان دریایی ایران شد و پس از پایان جنگ تحمیلی با تقسیم کاری که بین دو نیروی دریایی سپاه و ارتش انجام گرفت، سپاه به یک نیروی قوی در دفاع از مرزهای آبی جمهوری اسلامی ایران در خلیج فارس تبدیل شد و ارتش در نقش یک قدرت فرامرزی دریایی ظهور پیدا کرد.

نتیجه قدرت گیری توان دریایی ایران، اتفاقاتی است که در یک دهه اخیر به وقوع پیوسته است، از دستگیری ملوانان متجاوز آمریکایی و انگلیس در مرزهای آبی ایران گرفته تا اینکه تفنگداران نیروی دریایی سپاه در مرداد ماه سال گذشته با توقیف نفتکش انگلیسی متخلف توانستند نفتکش ایرانی را آزاد سازند. این روزها نیز نفتکش های ایرانی علی رغم تهدیدات مکرر آمریکا پس از عبور مسافت طولانی و عبور از کانال سوئز، خود را به ساحل ونزوئلا رساندند.

** سیطره «پلیس جنوب» بر خلیج فارس

در جریان جنگ جهانی اول، دولت های روس و انگلیس که از نفوذ آلمان در ایران هراس داشتند و این نفوذ را خلاف منافع خود می دانستند، در قراردادی محرمانه ایران را بین خود تقسیم کردند. طبق قرارداد 1907 ایران منطقه ای بی طرف پیش بینی شده بود، اما روس ها و انگلیسی ها برای حفظ منافع خودشان در ایران قشون نظامی تشکیل دادند.

ابتدا روس ها نیروی قزاق را با استعداد 11 هزار نفر و با فرماندهی خود ایجاد کردند. سپس دولت انگلیس که در خلیج فارس حضور نظامی داشت در جنوب کشور پلیس تشکیل داد. با تشکیل نیروی قزاق توسط روس ها در شمال کشور، انگلیسی ها به بهانه ناامنی و دستبرد به اموال بازرگانان انگلیسی و هندی در جنوب ایران در اخطاری به دولت ایران هشدار دادند که در صورت تکرار این اتفاقات، درجنوب ایران و فارس قوای نظامی تشکیل خواهند داد. در آن اخطاریه تهدید هم کردند که هزینه نگهداری این قشون باید توسط دولت ایران و از محل سود گمرک جنوب و مالیات فارس تأمین شود.

انگلیسی ها ابتدا با تعداد اندکی نیرو پلیس جنوب را به راه انداختند و سپس حکومت هندوستان که مستعمره انگلستان بود، نیروهایی را برای تقویت پلیس جنوب به ایران عازم کرد. انگلیس با هدف مبارزه با نفوذ خارجی های غیرانگلیسی به ویژه آلمانی ها و عثمانی ها در بخش جنوب ایران، تأمین امنیت راه های جنوبی ایران برای تردد کاروان های تجاری و تدارکاتی و نظامی انگلیسی ها و تأمین امنیت منابع نفتی ایران که تحت سلطه انگلستان قرار داشت، پلیس جنوب را تشکیل داد.

پس از انقلاب اکتبر روسیه در سال 1917 نیروهای روس از ایران عقب نشینی کردند و انگلیسی ها تنها نیروی مداخله کننده در امور نظامی و انتظامی ایران بودند. مداخلات انگلیس در ایران به حدی افزایش پیدا کرد که مورد اعتراض علما و مراجع قرار گرفت. آیت الله سید محمدکاظم یزدی، آیت الله میرزا محمدتقی شیرازی و بسیاری از علمای نجف تعرضات انگلیسی ها به حقوق و نوامیس و اموال مردم ایران را محکوم کردند و به تشویق و تأیید مبارزان پرداختند.

** مصادره نفتکش رزماری توسط انگلیس

پس از ملی شدن صنعت نفت در سال 1329، ایران از سوی انگلستان مورد تحریم اقتصادی قرار گرفت و انگلیس در راستای اعمال تحریم اقتصادی، مانع از فروش نفت ایران به دیگر کشورها شد؛ آنها ملی شدن صنعت نفت را به رسمیت نمی شناختند و نفت ایران را طبق قرارداد بین دو کشور متعلق به شرکت نفت انگلیس و ایران می دانستند.

اولین قضاوت لاهه در مرداد سال 1330، ملی کردن صنعت نفت را به دلیل خساراتی که به انگلستان وارد کرده بود، غیرقانونی شناخت و این حکم باعث شد مؤسسات کشتیرانی خارجی از حمل نفت ایران خودداری کنند، در واقع از این به بعد اگر کشتی های نفتکش یک کمپانی از ایران نفت خریداری می کردند مورد تهدید ناوهای جنگی انگلیس قرار می گرفتند.

در این بین شرکت خصوصی "ایپم" ایتالیایی قبول کرد با 25 درصد تخفیف و با پرداخت شکر در برابر نفت، نفت ایران را بخرد. در گام اول قرار شد این شرکت یک هزار تُن نفت از ایران خریداری و در ایتالیا تخلیه کند. البته قرار بود خرید شرکت ایتالیایی در شرایط تحریم آزمایشی باشد و در صورت موفقیت، این شرکت 20 میلیون تُن از نفت خام را در دهه بعد از ایران خریداری کند.

نفتکش رزماری توسط یک شرکت خصوصی ایتالیایی اجاره شده بود و در حصار تحریم اقتصادی انگلیس وارد بندر ماهشهر شد. اقدام ایران در راستای مقابله با تحریم اقتصادی انگلیس بود و اگر نفتکش رزماری بدون هیچ اتفاقی به ایتالیا بازمی گشت، تحریم اقتصادی شکسته می شد و ایران در مسیر بهبود وضعیت اقتصادی قرار می گرفت.

نفتکش رزماری در سال 1331 و در دوران نخست وزیری مصدق با پرچم هندوراس راهی دریا شد، اما به ناگهان کشتی در مسیر اروپا متوقف شد و به مدت چند روز کسی خبری از وضعیت آن نداشت تا اینکه در روز 29 خرداد خبر توقیف نفتکش رزماری توسط انگلیس منتشر شد.

در دادگاه عدن وکلای انگلیسی استدلال کردند که شرکت نفت انگلیس ــ ایران، مالک قانونی تمام نفت ایران است و رزماری در حال حمل دارایی های مسروقه بوده است. هرچند حکم دادگاه به نفع انگلیس بود، اما برای چند ماه ارائه نشد و اخبار توقیف نفتکش حامل نفت ایران موجب هراس دیگر مشتریان نفت ایران شد. در نهایت با رأی دادگاه، نفت ایران به شرکت سابق (انگلیس) رسید و حتی هزینه های تخلیه بار و دادرسی نیز از ایران دریافت شد.

** ژاندارمی آمریکا در خلیج فارس

پس از کودتای 28 مرداد و خروج انگلیسی ها از ایران، آمریکا بر جای انگلیس نشست و در راستای ایجاد یک قدرت محلی برای تأمین منافع خود در غرب آسیا و خلیج فارس، اقدام به تجهیز و تقویت توان نظامی ایران کرد، از این رو اقدام به خرید تجهیزات هنگفت دریایی و آموزش نیروهای خود در دانشگاه های نظامی آمریکا و اروپا کرد.

ایران همچنین پایگاه های دریایی گران قیمتی در مناطق جنوبی کشور ایجاد کرد. این پایگاه ها در مناطقی احداث شد که مردم آن محروم بودند و با فقر دست و پنجه نرم می کردند.

خریدهای تجهیزاتی و تسلیحاتی با هدف ژاندارمی ایران در منطقه و حمایت و حفظ منافع آمریکا انجام گرفت. نیکسون دو ستون برای حفظ منافع آمریکا در منطقه مشخص کرده بود که ستون نخست ایران و ستون دوم عربستان بود، به همین دلیل مستشاران آمریکایی در ایران حضور داشتند و در تمامی ارکان نظامی ایران مداخله داشتند، به عبارت دیگر از راهبرد تا تاکتیک نظامی کشور در اختیار آمریکایی ها بود.

امیر معنوی از فرماندهان سابق نیروی دریایی ارتش در گفتگو با تسنیم گفت: «ناوهای نیروی دریایی ارتش در جریان جنگ ظفار از ساحل عمان، مواضع چپ گراهای عمانی را هدف قرار دادند و آن ناوهایی که با پول مردم محروم بندرعباس و دیگر شهرها خریداری شده بود، در اینجا وارد عمل شدند. پیش از انقلاب اسلامی، نیروی دریایی ارتش با پول مردم ایران برای حفظ منافع کشوری دیگر می جنگید، علاوه بر آن ایران به مستشاران آمریکایی که برای آن ها می جنگیدیم، حقوق، مزایا و خدمات پرداخت می کرد.»

** جدایی بحرین از ایران با نظر انگلیسی ها

انگلیس قبل از اجرایی کردن تصمیم خود برای کاستن از هزینه های حضور فیزیکی و ناوگانی اش در خلیج فارس نقاط استراتژیکی را در این منطقه برای داشتن پایگاه ثابت کم هزینه مشخص ساخت که از آن جمله بحرین بود.

رضاخان با اینکه نمی خواست ننگ جدایی بحرین را به جان بخرد، سعی می کرد انگلیسی ها را راضی کند که نگه داشتن این جزیره، خطری برای منافع بریتانیا ندارد، با این حال، رضاشاه نمی توانست به طور علنی اعتراض خود را به انگلیسی ها اعلام کند، از این رو هیچ گاه از اتباع ایرانی جزیره حمایت نکرد.

محمدرضا شاه در سال 1347 در سفری به هند گفت : «اگر مردم بحرین مایل نباشند به کشور ما ملحق شوند هرگز به زور متوسل نخواهیم شد و هر کاری که بتواند اراده مردم بحرین را به نحوی که نزد همه جهانیان به رسمیت شناخته شود، نشان دهد خوب است .»، شاه استقلال بحرین را منوط به نظر مردم بحرین کرد و این عمل در تاریخ ایران سابقه نداشت.

ایران سعی داشت سرنوشت بحرین در یک همه پرسی تعیین شود، در حالی که دولت های بحرین و بریتانیا با آن مخالفت کردند، در نتیجه ایران و بریتانیا توافق کردند به جای برگزاری همه پرسی ، از سازمان ملل متحد خواسته شود سرنوشت سیاسی این سرزمین را از طریق یک نظرسنجی از میان گروه ها و طبقات مختلف تعیین کند. حکومت بحرین که تحت نفوذ بریتانیا بود برای تأثیرگذاری بر نتیجه نظرخواهی مصمم شد تا ساختار جمعیتی این سرزمین را با اکثریت دادن به عرب ها دگرگون کند.

در نهایت در بهار سال 1350 شمسی تهران و منامه مرزهای دریایی میان خود را تعیین و تصویب کردند و روابط دوجانبه را در همه زمینه ها آغاز نمودند. جزیره بحرین در روز 23 مرداد 1350 رسماً استقلال خود را از سرزمین مادری اعلام کرد و ایران نخستین کشوری بود که یک ساعت پس از اعلام استقلال، آن کشور را به رسمیت شناخت.

یکی از علل از دست رفتن بحرین نداشتن قوای بحریه (نیروی دریایی) قوی و مستقل در خلیج فارس بود و به دلیل نداشتن توان و همچنین اراده لازم بحرین را از ایران جدا کردند. ارسلان خلعتبری نماینده مجلس شورای ملی در جلسه 132 مجلس نوزدهم شورای ملی (پنجشنبه 23 آبان 1336) در نطقش درباره بحرین به همین موضوع اشاره داشت و می گوید: "بحرین یکی از استان های ایران شناخته می شود و هست و بحرین همیشه مال ایران بوده است. تاریخ قدیم ایران را که نگاه کنیم، می بینیم بحرین همیشه مال ایران بوده است. بنده می خواهم اینجا حق گزاری کنم از یک ایرانی بااطلاع و وطن پرست به نام فریدون آدمیت. او کتابی نوشته است راجع به بحرین و از اسنادی که خود اروپایی ها منتشر کرده اند و در تمام کتابخانه های دنیا نیز موجود است، با دلیل و مدرک ثابت کرده است که بحرین همیشه مال ایران بوده است تا زمان ناصرالدین شاه هم در دست ایران بوده است. انگلیس ها فقط برای اینکه راجع به خرید و فروش برده با شیخ بحرین قرارداد بسته اند، از این جهت خودشان را حامی شیخ غاصب بحرین معرفی می کنند، و الّا هیچ سند تاریخ پسند، محکمه پسند، عامه پسندی ندارند. باکمال تأسف ما یک ضعفی که داریم این است که بحریه قوی نداریم. آقایان! من پارسال هم اینجا تذکر دادم و عرض کردم که یک مثلی ما داریم که می گوید: یک بند انگشت شاخ، بهتر است از صد ذرع دُم!"

** جنگ نفتکش ها در خلیج فارس

پس از پیروزی انقلاب اسلامی، مستشاران آمریکایی از ایران خارج شدند. آنان فکر نمی کردند که جوانان ایرانی بتوانند از تجهیزات دریایی استفاده کنند، اما با آغاز جنگ و شرایطی که بر ایران تحمیل شد، متخصصان نیروی دریایی ارتش توانستند تجهیزات را به کار بیندازند و در عملیات هایی همچون اشکان، شهید صفری و مروارید علیه دشمن متجاوز بعثی استفاده کنند.

عملیات مروارید 67 روز پس از آغاز جنگ تحمیلی و در آب های خلیج فارس علیه نیروی دریایی ارتش عراق اجرا شد. نیروی دریایی ارتش ایران در این عملیات توانست چند ناوچه عراقی را غرق کند و ضرباتی را بر نیروی دریایی عراق وارد سازد.

هرچند عملیات مروارید توانست توان دریایی عراق نابود کند، اما جنگ در دریا تا سال 67 ادامه پیدا کرد. نیروی هوایی ارتش عراق با مجهز شدن به جنگنده های میگ و سوپراتاندار فرانسوی توانست در طول جنگ تهدیداتی را متوجه کشتی های تجاری و نفتکش های ایرانی سازد؛ اما با اقداماتی که ایران در جهت تقویت پدافند هوایی و طراحی هدف های کاذب انجام داد، توانست مانع از وارد آمدن آسیب های چندانی به کشتی های تجاری و نفتکش ها شود.

درگیری ها ایران و عراق در خلیج فارس که به جنگ نفتکش ها شهرت یافته بود، با مداخله نظامی آمریکا دور تازه ای به خود گرفت. در این زمان نیروی دریایی سپاه شکل گرفته و توان خود را متوجه مقابله با اقدامات آمریکا در خلیج فارس کرده بود.

در سال های 66 و 67 درگیری هایی بین ایران و آمریکا در خلیج فارس به وجود آمد. آمریکا در این زمان به برخی شناورهای ایرانی، پایانه های نفتی و هواپیمای مسافربری حمله کرد. ایران نیز در مقابل به مقاومت پرداخت و ضرباتی را به ناوهای آمریکایی وارد کرد.

** متوقف ساختن نفتکش انگلیسی توسط ایران

نیروهای دریایی سپاه و ارتش پس از پایان جنگ تحمیلی، با تقسیم مأموریتی که انجام دادند به توسعه توان رزمی خود پرداختند و به قدرت بازدارندگی دست یافتند. در این مدت شناورهای مختلف نظامی از نوع سبک و سنگین توسط ایران طراحی و تولید شد که نمونه برجسته آن ناوشکن جماران است.

67 سال پس از ماجرای نفتکش رزماری، انگلیس دوباره اقدام به توقیف نفتکش ایرانی کرد، اما این بار انگلیس پس از 40 روز و با رأی دادگاه جبل الطارق مجبور به آزادسازی نفتکش ایرانی گریس ــ 1 شد.

نفتکش ایرانی گریس ــ 1 سیزدهم تیر ماه 98 به اتهام ادعایی ارسال نفت به سوریه و نقض تحریم های اتحادیه اروپا در جبل الطارق (واقع در شبه جزیره ایبریا و از سرزمین های برون مرزی تحت حاکمیت انگلیس) توقیف و بلافاصله تصاویری از حضور کماندوهای نیروی دریایی سلطنتی بریتانیا به روی عرشه نفتکش منتشر شد؛ اقدامی که مورد استقبال آمریکا قرار گرفت و بعدها مشخص شد که اصلاً با درخواست خود آمریکایی ها صورت گرفته است.

با پایان یافتن زمان اولیه توقیف نفتکش ایرانی، دادگاه جبل الطارق حکم داد که نفتکش گریس ــ 1 به مدت 2 هفته دیگر در توقیف می ماند. پس از حکم تمدید توقیف نفتکش ایرانی، یک فروند نفتکش انگلیسی با نام "stena impero" هنگام عبور از تنگه هرمز به علت آنچه رعایت نکردن قوانین و مقررات بین المللی دریایی اعلام شد و بنا به درخواست سازمان بنادر و دریانوردی استان هرمزگان، توسط نیروی دریایی سپاه توقیف شد.

انگلیس پس از اینکه واسطه هایی به ایران فرستاد و نتوانست نفتکش خود را آزاد سازد، مجبور به آزادسازی نفتکش ایرانی در جبل الطارق شد و در نهایت دادگاه جبل الطارق حکم آزادی نفتکش انگلیسی را صادر کرد. گفته می شود که انگلیس اصرار داشت ابتدا نفتکشش آزاد شود سپس نفتکش ایرانی را آزاد کند، اما نفتکش ایرانی آزاد شد و نفتکش انگلیسی به دلیل تخلفاتی که مرتکب شده بود، در بندرعباس متوقف ماند و پس از مدتی آزاد شد.

 این روزها نیز نفتکش های ایرانی در حال ارسال بنزین به ونزوئلا هستند، این اقدام در حالی انجام می گیرد که دو کشور از سوی آمریکا تحریم شده اند و آمریکا تهدید کرده بود که نفتکش ها را هدف قرار خواهد داد ولی با همه این حواشی، از 5 فروند نفتکش ایرانی تا کنون 2 فروند در سواحل ونزوئلا پهلوگیری کرده اند و مابقی آنها نیز به زودی به لنگرگاه این کشور خواهند رسید.


نفتکش


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :