Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 269369
تاریخ انتشار : 7 خرداد 1399 21:40
تعداد بازدید : 176

یک فرآورده استراتژیک در حوزه زیست فناوری میکروبی بومی شد

یک شرکت دانش بنیان کشورمان موفق به تولید یک ماده استراتژیک و کاربردی برای رفع نیاز صنایع گوناگون شده است؛ «زانتان» نام این ماده بیولوژیک است که از یک باکتری تولید می شود.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ «زانتان» به عنوان قوام دهنده و سفت کننده مواد، کاربرد دارد و در صنایع گوناگون مانند نفت و صنایع غذایی کاربردهای آن گسترده است.

فناوری تولید آن نیز در چند کشور وجود دارد و در خاورمیانه، ایران تنها دارنده فناوری بومی تولید آن است.

مجتبی بدری بنام؛ مدیرعامل شرکت دانش بنیان گفت: بیش از 35 سال از زمانی که این ماده برای نخستین بار در دنیا تولید شد می گذرد و تاکنون تنها 11 کشور این ماده را تولید می کنند که البته برخی از آنها فناوری تولید آن را به صورت بومی ندارند و تنها 6 کشور فناوری تولید آن را بومی کردند که ایران در جایگاه ششم قرار دارد.

بدری ادامه داد: تمام مراحل تولید از پایلوت تا تولید صنعتی توسط متخصصان شرکت دانش بنیان ما انجام شده است آن هم توسط تجهیزاتی که همگی ایران ساخت است. در حال حاضر نیز توانایی رفع نیاز 20 تا 30 درصد این ماده را در کشور داریم و برای تولید بالاتر سرمایه گذاری بیشتری هستیم.

وی با اشاره به اینکه 12 سال صرف تحقیق و توسعه برای تولید این ماده شد، افزود: از نظر کیفی این محصول قابل رقابت با نمونه های اروپایی و امریکایی است. اما از نظر قیمت با قیمتی به مراتب کمتر محصول عرضه می شود. تحریم ها فرصتی شد تا صنایع و تولید کننده ها برای رفع نیاز خود به سمت استفاده از این محصول حرکت کنند. در حال حاضر بخشی از نیاز صنعت غذایی، بخش سیالات شرکت مناطق نفت خیز جنوب و بخشی از شرکت مناطق نفت خیز مرکزی نیاز خود را با این محصول تامین کردند.

بدری گفت: 6 خط تولید در شرکت داریم که تنها 1 خط فعال است و 5 خط دیگر به علت وجود نقص کار نمی کند در سال جهش تولید این خطوط را فعال می کنیم تا تولید بیشتری برای رفع نیاز صنایع داشته باشیم.


زانتان


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :