Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 269438
تاریخ انتشار : 13 خرداد 1399 23:52
تعداد بازدید : 53

ایران به کشور صادرکننده تجهیزات مقابله با کرونا تبدیل شده است

معاون سیاست های اقتصادی معاون اقتصادی رئیس جمهور گفت: در اسفند، فروردین و اردیبهشت ماه نیاز به واردات تجهیزات وابسته به کرونا داشتیم اما در حال حاضر دیگر نیازی به واردات این تجهیزات نبوده و کشور صادرکننده این تجهیزات است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قم، امیر باقری امروز در جلسه اقتصاد مقاومتی استان که در سالن جلسات استانداری برگزار شد، با بیان رسته های بیشتر آسیب دیده از ویروس کرونا اظهار داشت: گردشگری، حمل ونقل عمومی برون شهری، حمل ونقل عمومی درون شهری، تولید و توزیع پوشاک، تولید و توزیع کیف و کفش، باشگاه ها و مجتمع های ورزشی، حوزه بهداشت و درمان، آموزشگاه های رانندگی، واحدهای پرورش مرغ گوشتی و غیره جزء مهم ترین رسته های حمایتی آسیب دیده از کرونا توسط دولت قرار دارند.

وی با بیان اینکه برای حدود یک میلیون کسب وکار پیامک ارسال شده که می توانند از تسهیلات بانکی برخوردار شوند که آن ها باید به بانک معرفی شوند تا بتوانند از تسهیلات استفاده کنند، ابراز کرد: ستاد ملی مبارزه با کرونا دارای چندین زیر کمیته بوده و پیشنهادهای حمایتی استان قم در کمیته اقتصادی بررسی شده و یا در حال بررسی هستند.

معاون سیاست های اقتصادی معاون اقتصادی رئیس جمهور با تأکید بر اقدامات انجام شده و در دست اقدام برای جبران تبعات شیوع بیماری کرونا گفت: اضافه کردن رسته های کشاورزی به مشاغل آسیب دیده از کرونا، افزایش دوران تنفس و مشارکت طرح های ایجادی و توسعه ای مصوب و در دست اجرا حداقل به مدت 6 ماه، تأمین منابع و تسهیلات سرمایه در گردش ارزان قیمت برای اشخاص و شرکت های متأثر از کرونا بلافاصله پس از پایان اردیبهشت ماه 99 با مدت زمان بازپرداخت حداقل دوساله و دوره تنفس حداقل شش ماهه انجام پذیرفته است.

وی ادامه داد: قرار گرفتن بخشی از اعتبارات و تسهیلات منظور شده حمایتی، پرداخت سهم کارفرمای کارگران تحت پوشش مشاغل آسیب دیده از سوی دولت، عدم افزایش تعرفه های دولتی به مدت شش ماه، امکان برخورداری رانندگان تاکسی از پرداخت های دولت به بیکار شده ناشی از بیماری کرونا از جمله اقدامات برای کاهش آسیب های ناشی از کرونا برای رسته های مختلف است.

باقری واردات و صادرات اقلام بهداشتی به کشور را موردتوجه قرار داد و افزود: در اسفند، فروردین و اردیبهشت ماه نیاز به واردات تجهیزات وابسته به کرونا داشتیم اما در حال حاضر دیگر نیازی به واردات این تجهیزات نبوده و کشور صادرکننده این تجهیزات است.

وی با بیان اینکه استان قم تأثیرپذیری زیادی در حوزه آسیب های کرونا داشته است، استان هایی که سهم خدمات در آن بیشتر باشد اثرپذیری از شیوع بیماری کرونا در آن استان بیشتر است که در این شاخص تهران رتبه نخست را داشته و استان قم در رتبه های هفتم و هشتم قرار می گیرد.

معاون سیاست های اقتصادی معاون اقتصادی رئیس جمهور یادآور شد: تدوین و طراحی نشان ملی و تندیس «پاداش ایثار» یا مشابه آن برای تقدیر از خیرین کشور در مقابله با کرونا با سطح بندی مناسب و معیار گذاری عادلانه و ارائه این نشان از سوی مقامات عالی کشور مصوب شده است.

وی با اشاره به اختصاص اعتبارات ویژه برای فعالان سوهان در استان قم اظهار داشت: اختصاص اعتبار و تسهیلات ویژه جبران خسارات وارده به صنعت سوهان قم به عنوان سوغات رسمی و شناخته شده این استان در سطح جهانی، اختصاص ده میلیارد تومان مازاد بر سهمیه معمول سالانه استان قم به بیمه هنرمندان صنایع دستی نیز برای استان اختصاص داده شده است.

باقری از پیگیری مشکلات سینماگران و بنگاه های مهارت آموزی خبر داد و ابراز کرد: بیش از یک میلیون کارگر ساختمانی در کشور وجود دارد که  به این افراد به صورت ویژه پرداخته می شود، همچنین با توجه به صدمه دیدن بخش گردشگری در استان قم به دلیل بیماری کرونا باید منابع ویژه ای به این بخش اختصاص داده شود.


کرونا


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :