Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 269566
تاریخ انتشار : 24 خرداد 1399 22:55
تعداد بازدید : 44

محصولات کشت بافت ایرانی راهی سایر کشورها شد

یک شرکت دانش بنیان با کشت بافت محصولاتی را به تولید رسانده که توانسته به کشورهای خارجی هم صادرات داشنه باشد.

به نقل از معاونت علمی و فناوری، شرکتی دانش بنیان با هدف توسعه فناوری های کشت بافت در کشور از سال ۹۰ کار خود را آغاز کرد.با تلاش این دانش بنیان انواع گلهای زینتی، گیاهان دارویی و پایه های رویشی درختان میوه دانه دار و هسته دار به روش کشت بافت تولید شد. این محصولات در کنار فروش داخلی به دیگر کشورها هم صادر شده است.

 این شرکت دانش بنیان با انگیزه تکثیر گیاهان دارویی به شیوه کشت بافت، توسعه فعالیت های پژوهشی و تحقیقاتی دانش بنیان در حوزه گیاهان دارویی  وطراحی و اجرای مزارع گیاهان دارویی پا گرفت.

به گفته ایرج رستگار، مدیر عامل این شرکت دانش بنیان با بیان اینکه ویژه ترین محصول کشت بافتی تولیدی این شرکت، تولید گل محمدی است، بیان کرد:شرکت ما سالانه یک میلیون نهال گل محمدی  به شیوه کشت بافت تولید می کند. همچنین سایر گیاهان دارویی مانند زرشک و عناب و پایه های میوه های دانه دار وهسته دار، گل و گیاهان زینتی  وخرما را به شیوه کشت بافت توسط شرکت تولید می کنیم.

وی افزود: این شرکت همچنین در حوزه انتقال تکنولوژی زیست فناوری های  نوین کشت بافت درحوزه  کشاورزی هم فعالیت و با تولید محصولات خود از خروج میزان بالایی از ارز کشور پیشگیری می کند.

وی با بیان اینکه همه پایه های با اصالت وسلامت میوه های دانه دار و هسته داری مانند هلو، شلیل، آلو، گوجه، گلابی، به، گیلاس و آلبالو پیش ازاین ازخارج از کشور وارد می شد، بیان کرد: اما با تلاش این دانش بنیان همه محصولات به صورت بومی در کشور تولید شده است. این کار مانع خروج مبلغ بالایی ارز از کشور شده است.

بنا به گفته رستگار، همه محصولات تولیدی این شرکت به دیگر کشورها هم صادر می شود و به زودی افزایش صادرات هم خواهند داشت.


کشت بافت


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :