Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 269815
تاریخ انتشار : 3 تیر 1399 22:10
تعداد بازدید : 26

محققان ایرانی روشی تازه برای افزایش حلالیت داروی گوارشی ثبت کردند

محققان دانشگاه کاشان موفق به تلقیح موفقیت آمیز داروی لانزوپرازول با پلیمرها از طریق فناوری دی اکسید کربن فوق بحرانی شدند.
به گزارش خبرگزاری فارس از کاشان، تیم تحقیقاتی در دانشگاه کاشان به سرپرستی غلامحسین صدیفیان عضو هیأت علمی دانشکده مهندسی و با همکاری سیدعلی سجادیان و آرزو عامری تلاش کردند تا برای اولین بار در دنیا با استفاده از فناوری دی اکسید کربن فوق بحرانی کار تلقیح این دارو را با موفقیت به انجام رسانند.

غلامحسین صدیفیان از محققان این طرح در گفت وگو با خبرنگار فارس در کاشان اظهار کرد: امروزه داروی لانزوپرازول به منظور کاهش مقدار اسید تولید شده در معده مورد استفاده قرار گرفته و برای بیماری هایی نظیر زخم معده و روده، بیماری های گوارشی، التهاب مری ساینده و سندروم زولینگرـ الیسون بکار می رود.

عضو هیأت علمی دانشکده مهندسی دانشگاه کاشان با بیان اینکه یکی از مشکلات این دارو آن است که حلالیتش در محیط بدن کم بوده و مقدار آن ۰.۰۴۴ میلی گرم بر میلی لیتر است، افزود: هدف از انجام این پژوهش، افزایش حلالیت این دارو از طریق نانو ذره کردن و تلقیح همزمان آن در دو پلیمر محلول در آب  می باشد.

وی خاطر نشان کرد: این روش در زمره فناوری های سبز محسوب می شود که مشکلات روش های سنتی و  مرسوم نظیر استفاده از حلال های سمی و سیستم های ناپایدار را در پی نخواهد داشت.

صدیفیان با بیان اینکه در این روش، اندازه ذرات دارو از مقیاس چند میکرومتر به حدود ۱۰۰ نانومتر تقلیل یافت، افزود: از جمله مزایای استفاده از این فناوری، علاوه بر انجام عملیات در دمای پایین، می توان به کاهش زمان فرایند تلقیح نیز اشاره کرد.

عضو هیأت علمی دانشکده مهندسی دانشگاه کاشان ضمن تقدیر از معاونت پژوهشی این دانشگاه بابت همکاری های لازم، خاطر نشان کرد: نتایج ارزشمند این پژوهش نوین، اخیرا در مجله سیالات فوق بحرانی (The Journal of Supercritical Fluids, IF=3.481) در ۱۹ صفحه برای ماه اکتبر ۲۰۲۰ به چاپ رسیده است.

به گزارش فارس، دستگاهی که قادر است این فناوری را به ثمر رساند توسط غلامحسین صدیفیان ساخته شده است و در حال حاضر در آزمایشگاه سیالات فوق بحرانی و نانوفناوری موجود بوده و جهت انجام امور تحقیقاتی مورد استفاده قرار می گیرد.


غلامحسین صدیفیان


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :