Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 269831
تاریخ انتشار : 4 تیر 1399 23:5
تعداد بازدید : 328

راه اندازی سامانه های جدید در دستگاه قضا

رئیس قوه قضاییه: راه اندازی سامانه های جدید در دستگاه قضا به تسهیل امور مردم و دسترسی آسان به عدالت منجر خواهد شد.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی در آیین راه اندازی سامانه های جدید قوه قضاییه با اشاره به این موضوع که قوه قضاییه ای که در نظام تحول خواهیم داشت، یک قوه قضاییه هوشمند است، گفت: رویکردمان این است که استفاده از فناوری تا آنجا که ممکن است، در سطوح مختلف قوه قضاییه به کار گرفته شود و تلاش می کنیم با استفاده از سامانه های هوشمند، امور را برای قضات و عموم مردم تسهیل کنیم.
حجت الاسلام و المسلمین رئیسی در این مراسم ابراز امیدواری کرد که سامانه هایی که متخصصان متبحر و متدین با یک حرکت جهادی و کار و تلاش قابل تقدیر راه اندازی کرده اند، به تسهیل امور مردم، آسان شدن دسترسی به عدالت، کرامت مردم و توجه به حقوق مردم و افزایش اعتماد عمومی به دستگاه قضایی بینجامد.
وی ضمن تقدیر از دکتر زارع پور، رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه و همکاران وی و کسانی که در گذشته در این مرکز در این زمینه تلاش کردند، راه اندازی این سامانه ها را در راستای تحول در دستگاه قضایی عنوان کرد.
رئیس قوه قضاییه افزود: تحول در دستگاه قضایی بدون راه اندازی این سامانه ها امکانپذیر نیست و این تحول تسریع در رسیدگی ها، رفع اطاله دادرسی، کرامت نسبت به مردم و اجرا و تسهیل دسترسی به عدالت را می طلبد که همه این سامانه ها می تواند در جهت تحقق این اهداف نقش مهمی را ایفا کنند.
آقای رئیسی از سامانه نوبت دهی به عنوان طرحی یاد کرد که در افزایش میزان رضایت مردم نقش دارد و به سامانه نظرسنجی که ارباب رجوع نظر خود را اعلام می کند و قاضی و کارمند در جریان این نظرسنجی قرار می گیرد، اشاره کرد و گفت: این موضوع می تواند به ارتقاء رضایتمندی مردم و توجه به کرامت انسان کمک کند.
وی ادامه داد: اگرچه بخشنامه کرامت سال گذشته ابلاغ شده است، ولی باید سازوکار این بخشنامه ایجاد می شد که مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه سامانه آن را ایجاد کرد. این سامانه می تواند فرایند سنجش را در مورد بخشنامه کرامت عملیاتی و اجرایی کند.
حجت الاسلام و المسلمین رئیسی با اشاره به راه اندازی سامانه صدور گواهی عدم سوءپیشینه افزود: این موضوع از مسائلی بود که مردم را رنج می داد و پاسخ به آن تقریبا ده روز معطلی داشت؛ ولی راه اندازی این سامانه و به روزرسانی استعلام عدم سوءپیشینه، حتما در جهت فضای کسب و کار در کشور و رضایت مردم تاثیر دارد.
وی در مورد سامانه استعلام از بیمه ها و بانک ها گفت: قضات بر این اساس می توانند به لحظه به بانک های اطلاعاتی مختلف دسترسی داشته باشند و این مقدمه شکل گرفتن دولت الکترونیک است.
آقای رئیسی دولت الکترونیک را از ضرورت های جدی کشور عنوان کرد که می طلبد همه بخش هایی که به اطلاعات دسترسی دارند، به هم مرتبط شوند و همکاری و همراهی بیشتری با هم داشته باشند و تبادل اطلاعات بین بخش ها صورت گیرد تا در عمل دولت الکترونیک شکل گیرد.
وی تاکید کرد: استعلام از بانک ها و بیمه ها می تواند دسترسی به اطلاعات را برای قاضی تسهیل کند و تصمیم گیری را سهل نماید.
رئیس قوه قضاییه با اشاره به سامانه های خودکاربری وکلا و نمایندگان حقوقی و کارشناسان رسمی گفت: این اقدام می تواند کار ها را آسان و تسهیل کند.
حجت الاسلام و المسلمین رئیسی با تاکید بر اینکه قانون، دادرسی الکترونیک را به رسمیت شناخته است، بیان داشت: دادرسی الکترونیک نوعی از دادرسی است که قانونگذار آن را پذیرفته است.
وی یادآور شد: کرونا می توانست به عنوان یک تهدید برای تاخیر در کار ها تلقی شود؛ ولی مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه این تهدید را با گسترش دادرسی های الکترونیک به یک فرصت تبدیل کرد.
وی با اشاره به برگزاری بیش از هزار مورد دادرسی الکترونیک در استان ها اظهار کرد: این اقدام گام بسیار موثری در جهت گسترش دادرسی های الکترونیک است؛ به نحوی که بتوان رفت و آمد را کمتر کرد و نفع را بالا برد.
رئیس قوه قضاییه با ابراز امیدواری نسبت به افزایش روزافزون دادرسی الکترونیک، استفاده از فناوری برای رسیدگی به پرونده ها حتی در استان های محروم را اقدامی پسندیده دانست و بیان داشت: این موضوع به بروزرسانی پرونده ها و افزایش رضایتمندی مردم و عمل به قانون کمک می کند.
آقای رئیسی با اشاره به راه اندازی صددرصد سامانه هایی که در امر مبارزه با قاچاق کالا بر عهده قوه قضاییه است، گفت: مطابق آمار های ارائه شده، قوه قضاییه در بین دستگاه های کشور صد در صد تعهداتش را در این زمینه انجام داده و سامانه های مورد نیاز در قوه قضاییه راه اندازی شده است تا در ارتباط با سامانه های دستگاه های دیگر، نقش بسزایی در مبارزه با قاچاق کالا داشته باشد.
وی خاطرنشان کرد: در این سال که یکی از اولویت های قوه قضاییه توجه به کرامت ارباب رجوع و اجرای بخشنامه کرامت بوده است، ایجاد این سامانه ها در جهت تحقق شفافیت و روان کردن امور، نقش داشته است.
رئیس قوه قضاییه با ابراز خرسندی از راه اندازی این سامانه ها گفت: گام هایی که امروز متخصصین برداشته اند، قوه قضاییه هوشمند را نوید می دهد که در راستای تحول دستگاه قضا بسیار نقش آفرین است.
آیت الله رئیسی گفت: انتشار آرای قضایی و نقد آن توسط نخبگان و خبرگان و پژوهشگران و محققان یکی از سازوکار هایی است که به اتقان کار در دستگاه قضایی کمک می کند و زمینه آن فراهم شده است.
وی ابراز امیدواری کرد این گام های استوار روز به روز بتواند بر تحول در دستگاه قضایی و دسترسی آسان به عدالت و شفافیت و روان کردن ارتباطات و دادرسی الکترونیک تاثیر بسزایی داشته باشد و افزایش اعتماد عمومی و تسهیل امور مردم را فراهم سازد.
 
زارع پور، رئیس مرکز آمار و انفورماتیک قوه قضاییه
 جزئیات سامانه های جدید الکترونیک قوه قضاییه 
عیسی زارع پور، رئیس مرکز آمار و انفورماتیک قوه قضاییه در این مراسم با اشاره به جزییات سامانه های جدید در تشریح راه اندازی سامانه هایی در مرکز آمار و انفورماتیک قوه قضاییه برای تسهیل امور مراجعان به تشریح این سامانه ها پرداخت و گفت: اکنون شاهد افتتاح و رونمایی از ورود ۳۰ سامانه مربوط به قوه قضاییه و سازمان های وابسته به قوه قضاییه هستیم که در طول یک سال و اندی گذشته راه اندازی شده است، حدود ۲۰ سامانه مربوط به دادگستری جمهوری اسلامی و بقیه مربوط به سامانه های تابع قوه هستند.
رئیس مرکز آمار و انفورماتیک قوه قضاییه تصریح کرد: یکی از این سامانه ها، سامانه خودکاربری وکلا است که براساس آن وکلا بدون آنکه نیازی به مراجعه قوه قضاییه داشته باشند می توانند از منزل و محل کارشان تمام کار های خود را از ارسال شکواییه، تنظیم دادخواست، ارسال لایحه، ثبت قراردادهایشان تا حتی تمدید پروانه شان را با کارتابل ویژه ای که برایشان پیش بینی شده انجام دهند.
زارع پور یادآور شد: یک تکلیف قانونی برای ثبت قرارداد های وکالت وجود داشت که در قانون بودجه سال ۹۹ تصویب شده بود که بر اساس آن می بایست قوه قضاییه ظرف یک ماه این کار را انجام دهد که برای اولین بار در قوه قضاییه و در موعد مقرر این سامانه راه اندازی شده و تاکنون بیش از ۲ هزار قرارداد در آن ثبت شده است.
وی ادامه داد: در راستای دستیابی به هدف تسهیل دسترسی مردم، خودکاربری کارشناسان رسمی را سال گذشته راه اندازی کردیم که بحث ارجاع به کارشناس رسمی و گرفتن نظریه کارشناس از طریق سیستم انجام می شود. همچنین، سامانه خودکاربری نمایندگان حقوقی دستگاه ها، راه اندازی شد. نمایندگان حقوقی دستگاه ها نیز بدون نیاز به مراجعه قوه قضاییه یا حتی دفاتر خدمات الکترونیکی قضایی، بعد از ثبت نام در ثنا و دریافت کد ثنا می توانند تمام کارهایشان را از راه دور انجام دهند.
رئیس مرکز آمار و انفورماتیک قوه قضاییه گفت: خدمت جدید دیگر ثبت و پیگیری اعاده دادرسی از دیوان عالی کشور است، این کار پیشتر به شکل متمرکز در تهران انجام می شد و مردم باید مسافت های طولانی برای انجام این کار طی می کردند و نوبت می گرفتند و صف می کشیدند که در حال حاضر این خدمت از طریق دفاتر خدمات الکترونیک قضایی در چند استان به شکل آزمایشی اجرا می شود و با تدابیری که در دیوان عالی کشور پیش بینی کردند در گستره ملی به مرور اجرا خواهد شد.
زارع پور با بیان اینکه در راستای تکریم مردم، مراجعان و تکریم بدنه دستگاه قضایی سامانه هایی را راه اندازی کردیم، افزود: از جمله این موارد، سامانه نوبت دهی است؛ نوبت دهی برای دفاتر خدمات الکترونیک قضایی از فروردین ماه راه اندازی شده است و شیوع ویروس کرونا در کشور باعث شد که تدابیری برای کاهش ازدحام در مراجع قضایی و دفاتر خدمات قضایی پیشی بینی شود لذا ما تلاش کردیم تا هرکسی بتواند اینترنتی و از منزل نوبت بگیرد و به موقع در مکان حاضر شود.
وی تصریح کرد: سامانه مذکور با اولویت شعب اجرای احکام در سراسر کشور اجرایی شده است؛ گاهی مردم از ۴ صبح در شورای اجرای احکام صف می کشیدند و لیست می نوشتند، اما حال با راه اندازی این خدمت می توانند قبل از مراجعه به شعب احکام نوبت خود را دریافت کنند و با خیال راحت همان ساعت مراجعه کنند.
رئیس مرکز آمار قوه قضاییه گفت: در سامانه نظرسنجی از مردم، نظرسنجی، بی واسطه و بدون دخالت انسان است و هرکسی که به قوه قضاییه مراجعه می کنند بلافاصله بعد از آنکه کارش انجام شد یک پیامک برای او با یک لینک یکبار مصرف ارسال می شود و می تواند هم در مورد واحد قضایی و هم در مورد تک تک افرادی که در مسیر ایشان قرار داشتند نظر و نمره دهد.
زارع پور یادآور شد: نتایج اولیه این طرح که یک ماه از اجرای آن می گذرد، میزان رضایت مردم از اشخاص و عملکرد قوه حدود ۷۰ درصد قابل قبول بوده و در بررسی ها متوجه شدیم کسانی که مردم به آن ها رای مثبت دادند واقعا این اطلاعات صحت داشته است.
وی تاکید کرد: هم اکنون این سامانه در گستره کشوری فعال است و روزانه چند هزار نظر جدید ما از مردم می گیریم و این موضوع، ادامه خواهد داشت و در فاز بعدی ظرف یک الی دو هفته آینده ما این بازخورد را به همکاران هم خواهیم داد، یعنی همکاران اداری قضایی می توانند در کارتابل شان ببینند که میانگین رضایت مردم از آن ها در این هفته چه بوده و نمودارشان را نشان می دهد و خودشان می توانند نتیجه کارشان را در تعامل با مردم ببینند؛ البته در دستگاه قضا همیشه یک طرف دعوا شاکی است و یک طرف نسبت به رایی که صادر می شود طبیعی است که اعتراض داشته باشند و این موارد در نظرسنجی ها خودش را نشان می دهد.
زارع پور با اشاره به راه اندازی سامانه صدور گواهی عدم سوءپیشنیه یادآور شد: بخش ویژه ای که برای امسال که سال جهش تولید است در نظر داریم، آن است که تا آنجایی که بتوانیم هر خدماتی که مردم می خواهند از قوه قضاییه دریافت کنند به شکل آنی بتوانند آن خدمات را استعلام بگیرند؛ به عنوان مثال صدور گواهی عدم سوء پیشینه که تا پیش از این از طریق پلیس و هم از دفاتر خدمات الکترونیک قضایی انجام می شد و معمولا چند روز طول می کشید یک روزه شده است و سامانه آن دو هفته ای است که در سراسر کشور به غیر از تهران راه اندازی شده است.
وی ادامه داد: همکاران ما در دادسرا ها به محض آنکه این را دریافت می کنند با ابلاغیه ای که دادستان کل کشور هفته قبل داشتند، کارتابل شان را باید روزانه صفر کنند یعنی تمام درخواست های صدور گواهی عدم سوء پیشینه را با جستجویی که در بانک های اطلاعاتی انجام می شود باید به مردم به روز جواب دهند.
وی گفت: ما یک روزه گواهی عدم سوء پیشینه را به شکل الکترونیکی بدون مراجعه صادر می کنیم، یعنی هر ساعت از شبانه روز اراده کنند مردم می توانند این درخواست را بدهند، یک روز کاری بعد این درخواست به شکل الکترونیکی دریافت می شود و سیستمی هم راه اندازی کردیم و این امکان را دارد که به شکل آنی اصالت گواهی عدم سوء پیشینه را استعلام کند.
زارع پور بیان در رابطه با استعلام آنی ثبت اسناد گفت: یکی از موانع اطاله دادرسی استعلاماتی است تا وضعیت یک ادعا روشن شود، همچنین در راستای تسهیل و تسریع دادرسی ها مجموعه اقداماتی را انجام دادیم که یکی از آن ها توسعه استعلامات الکترونیکی است.
زارع پور یادآور شد: ما حدود ۲۰۰ استعلام را شناسایی کردیم و باید از دستگاه های اجرایی در کشور انجام شود تا به یک پرونده رسیدگی کرد، البته همه این موارد راجع به یک پرونده یا یک نوع دعوای خاص نیست؛ همانطور که می دانید بر اساس یکی از بند های قانون برنامه ششم توسعه (بند ط ماده ۱۱۷ قانون برنامه ششم) کلیه دستگاه ها مکلف شدند به شکل الکترونیکی به استعلامات پاسخ دهند که یکی از دستاورد های قوه قضاییه در این مدت آن بود که آیین اجرایی آن در دو هفته گذشته در دولت تصویب شد و انشالله دستگاه ها مکلفند که این سرویس را در اختیار ما قرار دهند برخی موارد را در سیستم مدیریت پرونده قضایی مان یکپارچه می کنیم.
رئیس مرکز آمار قوه قضاییه گفت: به عنوان راه اندازی سرویس استعلام شماره حساب به شکل برخط در سامانه مدیریت پرونده قضایی را می توان مثال زد. با کمکی که بانک مرکزی کرد همکاران قضایی به شکل برخط می توانند کد ملی را وارد کرده و به لیست حساب های فردی که دادخواست احضار داده یا برای اجرای احکام، دسترسی پیدا کنند و صرفا با آن بانک های مشخص استعلام شود و اینگونه نباشد تا مردم به ۳۷ نهاد پولی و بانکی مراجعه کنند.
وی عنوان داشت: در گام بعد بحث استعلام مانده، موجودی و مسدودی حساب به شکل برخط انجام می شود، الان به شکل الکترونیکی مکاتبه رد و بدل می شود، استعلام های متعددی راه اندازی می شود و در خدمت همکاران قضایی قرار می گیرد که بتوانند به سرعت پرونده ها را رسیدگی کنند.
زارع پور افزود: آرمان ما این است که هر پرونده ای که تشکیل می شود در راستای دستیابی به دستگاه قضایی هوشمند به شکل اتوماتیک خود سیستم تشخیص دهد که چه استعلاماتی نیاز دارد و اسعتلامات مورد نیاز را خود سیستم به شکل الکترونیکی ارسال کند، قبل از آنکه پرونده در کارتابل قاضی بیاید این استعلامات ارسال شده باشد و حتی بعضی از آن ها جوابش هم آمده باشد؛ یعنی وقتی یک قاضی پرونده را باز می کند و می خواهد رسیدگی کند جواب استعلامات به شکل خودکار آمده باشد و در سیستم وجود داشته باشد.
رئیس مرکز آمار قوه قضاییه گفت: این دستیابی نیازمند به یک عزم ملی است و با توجه به اینکه آیین نامه اجرایی آن فراهم شده باید همه دستگاه های اجرایی زیرساخت هایشان را فراهم کنند، هر آنچه که فراهم شود ما به سرعت در سیستم مدیریت پرونده قضایی یکپارچه خواهیم کرد و در دسترس قرار خواهیم داد.
وی ادامه داد: ما کاملا آمادگی آن را داریم و از همه دستگاه ها می خواهم همکاری لازم را با قوه قضاییه داشته باشند تا بتوانیم مشکلات مردم را کم کنیم و کاهش دهیم.
زارع پور تاکید کرد: در حوزه سازمان های وابسته هم همکاران در سامانه ثبت اسناد ۵ الی ۶ سامانه جدید دارند که امروز راه اندازی شد، در پژوهشگاه قوه قضاییه نیز به همین شکل ادامه می یابد؛ در حوزه مراقبت های الکترونیکی کار با سرعت و جدیت بیشتری از قبل دنبال می شود، در حال حاضر ۳ هزار پابند الکترونیکی جدید ظرف دو ماه گذشته تحویل سازمان زندان ها شده و از آن ها استفاده می شود امیدواریم که تا آخر سال بتوانیم به ۱۰ هزار پابند برسانیم، اگر یک اراده جمعی در کشور شکل بگیرد با کمک شرکت های دانش بنیان بتوانیم این ظرفیت را به ۵۰ هزار پابند ظرف سال های آینده برسانیم.
رئیس مرکز آمار و انفورماتیک قوه قضاییه گفت: آرمان ما این است که هر پرونده ای که تشکیل می شود در راستای دستیابی به دستگاه قضایی هوشمند به شکل اتوماتیک خود سیستم تشخیص دهد که چه استعلاماتی نیاز دارد و استعلامات مورد نیاز را خود سیستم به شکل الکترونیکی ارسال کند، قبل از آنکه پرونده در کارتابل قاضی بیاید این استعلامات ارسال شده باشد و حتی بعضی از آن ها جوابش هم آمده باشد؛ یعنی وقتی یک قاضی پرونده را باز می کند و می خواهد رسیدگی کند جواب استعلامات به شکل خودکار آمده باشد و در سیستم وجود داشته باشد.

 آیین رونمایی از ۱۵ سامانه جدید قوه قضاییه 
آیین رونمایی از ۱۵ سامانه جدید الکترونیکی قوه قضاییه با حضور حجت الاسلام و المسلمین رئیسی برگزار شد.
در این مراسم، سامانه های الکترونیکی جدید، در حوزه های مختلف مرتبط با دستگاه قضایی رونمایی شدند.
این سامانه ها در چهارمین روز از هفته قوه قضاییه و با هدف ایجاد دستگاه قضایی هوشمند مورد بهره برداری قرار گرفته اند.
با راه اندازی این سامانه ها تعداد سامانه های الکترونیکی قوه قضاییه به ۳۰ سامانه ارتقا می یابد.
آغاز به کار این سامانه ها گام مهمی در جهت تسهیل و تسریع در خدمت رسانی به شهروندان و کاهش مراجعات مردمی به مراجع قضایی خواهد بود.
سامانه نوبت دهی الکترونیک، سامانه کشف شهود حرفه ای، سامانه صدور الکترونیکی گواهی عدم سوء پیشینه، سامانه ثبت قرارداد وکلا، سامانه بازرسی و نظارت و رسیدگی به شکایات و اعلامات و الکترونیکی کردن فرآیند های دفاتر اسناد رسمی و ازدواج و طلاق و تصدیق اصالت سند مالکیت از جمله این سامانه ها هستند.
گفتنی است، این سامانه ها در ایجاد شفافیت و ارتقا سلامت اداری سیستم قضایی و تسریع در فرآیند دادرسی تاثیر بسزایی خواهند داشت.

 ویژگی برخی از سامانه های جدید قوه قضاییه 
در سامانه خودکاربری وکلا، وکلا بدون آنکه نیازی به مراجعه قوه قضاییه داشته باشند می توانند از منزل و محل کارشان تمام کار های خود را از ارسال شکواییه، تنظیم دادخواست، ارسال لایحه، ثبت قراردادهایشان تا حتی تمدید پروانه شان را با کارتابل ویژه ای که برایشان پیش بینی شده انجام دهند.
در رابطه با ثبت و پیگیری اعاده دادرسی از دیوان عالی کشور، مردم باید مسافت های طولانی برای انجام این کار طی می کردند و نوبت می گرفتند و صف می کشیدند که در حال حاضر این خدمت از طریق دفاتر خدمات الکترونیک قضایی اجرا خواهد شد.
با راه اندازی سامانه نوبت دهی، افراد می توانند از طریق آنلاین اقدام به نوبت گیری کنند و به موقع در مکان حاضر می شود.
در سامانه سامانه نظرسنجی، نظرسنجی، بی واسطه و بدون دخالت انسان شکل می گیرد و هرکسی که به قوه قضاییه مراجعه کند بلافاصله بعد از آنکه کارش انجام شد یک پیامک برای او با یک لینک ارسال می شود و می تواند هم در مورد واحد قضایی و هم در مورد تک تک افرادی که در مسیر ایشان قرار داشتند نظر و نمره دهد.
سامانه صدور گواهی عدم سوءپیشنیه یکی دیگر از سامانه هایی است که تا پیش از این از طریق پلیس و هم از دفاتر خدمات الکترونیک قضایی انجام می شد و معمولا چند روز طول می کشید، مدت زمان آن به یک روز کاهش یافته است.
در رابطه با استعلام آنی ثبت اسناد، کلیه دستگاه ها مکلف شدند به شکل الکترونیکی به استعلامات پاسخ دهند.
براساس سرویس استعلام شماره حساب به شکل آنلاین، کارکنان دستگاه قضایی می توانند به شکل آنلاین می توانند کد ملی را وارد کرده و به لیست حساب های فردی که دادخواست احضار داده یا برای اجرای احکام، دسترسی پیدا کنند و صرفا با آن بانک های مشخص استعلام شود و اینگونه نباشد تا مردم به ۳۷ نهاد پولی و بانکی مراجعه کنند.


رییسی


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :