Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 269842
تاریخ انتشار : 5 تیر 1399 23:50
تعداد بازدید : 21

تحویل دهی سه فروند جت جنگنده به ارتش

وزیر دفاع: دشمنان با محدودیت های صادراتی می خواهند جلوی پیشرفت مارا بگیرند، اما باید بدانند که راهمان را ادامه می دهیم و محصولات خود را به کشور های دنیا صادر خواهیم کرد.
وزیر دفاع و پشتیبانی نیرو های مسلح در مراسم بهره برداری از سه فروند هواپیمای جت جنگنده پیشرفته کوثر با بیان اینکه سال ۹۷ اولین فروند جنگنده کوثر رونمایی شد گفت: این افتخار نشان از تلاش متخصصان سازمان هوایی در شرایط تحریم ها و کرونا است.
امیر سرتیپ امیر حاتمی با اشاره به اینکه این طرح یک طرح مهم ملی است افزود: در کنار ساخت این هواپیما ها به دستاورد های بزرگی رسیده ایم و امکان زیر ساخت سامانه ها فراهم شده است.
وی با بیان اینکه شرکت های دانش بنیان محکم در میدان کار هستند گفت: متخصصان کشورمان در بالاترین استاندار های موجود هوایی کار می کنند و تحریم ها توانمندی های پژوهشگران و متخصصان داخلی بیشتر می کند.
سرتیپ امیر حاتمی افزود: دشمنان امروز با محدودیت های صادراتی می خواهند جلوی پیشرفت مارا بگیرند، اما باید بدانند که راهمان را ادامه می دهیم و محصولات خود را به کشور های دنیا صادر خواهیم کرد.
سر لشکر سید عبدالرحیم موسوی فرمانده ارتش هم در این مراسم گفت: با پشتیبانی وزارت دفاع روز به روز نیرو های مسلح در عرصه های مختلف در حال ارتقا توان خود هستند.
معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه هم در این مراسم گفت: دولت بعنوان مدیر توسعه و پیشرفت کشور با اگاهی از رابطه بین امنیت و توسعه می داند که در کنار فعالیت های مستمر برای زیر ساخت کشور تلاش کند.
محمد باقر نوبخت با بیان اینکه هزاران واحد مسکونی برای افراد کم در امد در حال ساخت است گفت: فناوری های نوین در حال شکل گیری است.
وی با اشاره به اینکه بستر های توسعه بدون امنیت ملی پایدار نخواهد بود گفت: دولت خود را موظف می داند رابطه امنیت را محکم نگاه دارد.
 
این جت جنگنده هواپیمای شکاری رهگیر است، مأموریت آن پشتیبانی نزدیک از حوزه رزم زمینی است و قابلیت مانور بسیار بالایی دارد که با تلاش متخصصان صنایع هوایی، شرکت هواپیما سازی ایران (هسا) ساخته شده، تجهیزات الکترونیکی پیشرفته ای برای این هواپیما، طراحی و نصب شده است.
از دیگر قابلیت های این جنگنده نصب انواع موشک و بمب های مورد نیاز صحنه رزم به گونه ای طراحی و ساخته شده که با دیگر تجهیزات و سلاح های ساخت داخل سازگاری کامل دارد.
این هواپیمای تمام ایرانی و بومی به دست متخصصان داخلی و با بهره گیری از دانش و فناوری های بومی بویژه در بخش موتور و سیستم های الکترونیک در داخل کشور ساخته شد و در تولید آن به هیچ کشوری وابستگی ندارد.
توسعه و طراحی و ساخت این جنگنده بومی قابلیت توسعه در مدل های دیگر را دارد و این کار بزرگ با استفاده از توان تخصصی نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، دانشگاه ها، مراکز علمی و شبکه همکاران دفاعی صورت گرفته است.
اویونیک نسل چهار از نقاط قوت این هواپیماست که متخصصان صنایع هوایی وزارت دفاع توانستند با دست یابی به این فناوری گامی بلندی را نسبت به هواپیما های مشابه آن بردارند که با توجه به استقرار و نصب سیستم های پیشرفته کار را برای خلبان نیروی هوایی به مراتب راحت می کند.
جمهوری اسلامی ایران با ساخت هواپیمای ایرانی کوثر به دستاورد های زیادی در حوزه صنعت هوایی دست یافت که از جمله آن می توان در بخش غیرنظامی از دستاورد های بی شمار آن استفاده کرد و به صنعت هواپیمایی غیرنظامی در تأمین برخی قطعات و نگهداری کمک کرد.


جنگنده کوثرنظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :