Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 270084
تاریخ انتشار : 20 تیر 1399 22:34
تعداد بازدید : 389

خودکفایی در تولید ترمز لوکوموتیو / قنبر رسولی

یک شرکت صنعتی در استان زنجان، با همت و تلاش تعدادی از جوانان نخبه ایرانی توانسته است با تولید ترمز انواع لوکوموتیوهای خارجی در اوج تحریم های ظالمانه دشمنان از «آلستون» تا «جنرال موتورز»، کشورمان را از واردات این قطعه استراتژیک و حساس خودکفا و بی نیاز کند.
دشمنان نظام و انقلاب حلقه تحریم های ظالمانه خود را هر روز تنگ و تنگ تر می کنند تا به خیال خود کشورمان را به تسلیم وادار و به میز مذاکره بی ثمر بکشانند تا به خواسته های شوم خود برسند.

صنایع کشور این روزها بیشتر از روزهای دیگر آبدیده شده و خود را برای مقابله با این سختی ها آماده می کنند و در این راه شرکت هایی هستند که با تلاش و همت و غیرتی مثال زدنی در خط مقدم دفاع از کشور قرار دارند و به حق توانسته اند با فعالیت خود زمینه خودکفایی ایران اسلامی را از کشورهای بیگانه فراهم کنند.

صنعت ریلی امروز یکی از مهمترین زمینه ها برای توسعه یک کشور است، صنعتی که اشتغال فراوانی را فراهم می کند و در زمینه کاهش حوادث و همچنین کاهش هزینه تمام شده حمل و نقل نقش بی بدیل و انکار ناپذیری دارد.

اما صنعت ریلی امروز بیش از پیش نیاز به حمایت مسؤولان و توجه دارد، چرا که بومی شدن این صنعت می تواند علاوه بر خودکفایی کشور زمینه اشتغال و رونق تولید در این بخش و بخش های جانبی را فراهم و از خروج میلیاردها دلار ارز از کشور جلوگیری کند، صنعتی که امروزه در بخش های اصلی وابسته به خارج است.

امروز در کشور به همت جوانان و مهندسان و دلسوزان ایران عزیز واحدهایی را داریم که با جان و دل برای این آب و خاک تلاش می کنند، واحدهایی که گمنام و بی نام و نشان هستند، اما کارهایی را که انجام می دهند بسیار بزرگ و با اهمیت است، کارها و اقداماتی که شاید برخی مواقع به دلایل متعدد  و گاه ... نشود بازگو کرد.

اما اگر به عنوان یک ایرانی وقتی می شنویم که به همت جوانان ایران اسلامی از واردات یکی از مهمترین قطعات لوکوموتیوهای وارداتی خودکفا شده است، شاید باورش سخت باشد اما ماجرا عین واقعیت است.

شرکت مهندسی و ساخت پارسان در یکی از شهرک های صنعتی زنجان کاری کرده کارستان و موفق شده به همت جوانان توانمند و تحصیلکرده این مرز و بوم کشور را از وابستگی به خارج از کشور در تولید مقاومت ترمز دینامیکی (Dynamic Braking Resistor) انواع لوکوموتیوهای وارداتی خودکفا کند، ترمزهایی که در گذشته با هزاران سختی و دشواری و با خروج ارز به کشورمان و با کیفیت بسیار پایین و گاه نامرغوب فروخته می شد.

ترمز های دینامیکی که با هزار زحمت به کشور وارد می شد بسیار با بی کیفیت و با دشواری فراوان فروخته می شد به طوری که برای واردات این ترمزها حتی در قبال چند برابر قیمت کالا نیز کشور ثالثی وارد عمل می شد و ...

حرف های ناهیده کیوانی، مدیر عامل گروه مهندسی و ساخت پارسان را در یک گروه فضای مجازی می بینم و برای شنیدن مشکلات آنها مشتاق می شوم، قرار می گذارم تا به شرکت آنها بروم و پای درد دل آنها بنشینم.

از او می خواهم در مورد شرکت و فعالیت های آنها برایم بگوید، می گوید: این شرکت در سال ۱۳۸۵ تاسیس شده و به صورت کاملا تخصصی در زمینه تولید مقاومت های صنعتی فعالیت خود را آغاز کرده است.

مدیر عامل گروه مهندسی و ساخت پارسان ادامه می دهد: این شرکت تعدادی از نخبگان کشور با مدارک دانشگاهی معتبر در مقاطع فوق لیسانس و دکتری را گرد هم آورده است و بعد از سال ها تحقیق و از سال۱۳۹۶ خط تولید مقاومت های ترمز دینامیکی لوکوموتیو را راه اندازی و برای نخستین بار ترمز دینامیکی لوکوموتیوهای «کیشوان چین»، «زیمنس آلمان»، «آلستوم فرانسه» و حتی «جنرال موتورز» آمریکا را تولید و صنعت ریلی را از واردات این محصول بی نیاز کرده است.

وی ادامه می دهد: نخستین ترمز دینامیکی تولیدی این شرکت برای لوکوموتیوهای ساخت کشور چین به سفارش شرکت راه آهن کشش بوده که تولید این محصول نیاز به دستگاه های خاص برای ساخت مقاومت نواری پیوسته به طول ۱۴ متر و تکنولوژی بالای جوشکاری داشت که بعد از ماه ها تحقیق و بررسی علاوه بر ساخت دستگاه های لازم به تکنولوژی جوشکاری مورد نیاز نیز دست یافتیم و در پی آن مهمترین ایراد این محصول چینی که ضعف محل جوش بود، نیز برطرف شد.

کیوانی می گوید: حدود سه سال است که مقاومت های تولیدی داخل و گروه مهندسی و ساخت پارسان تحویل شده زیر بار است و هیچگونه خرابی تا کنون گزارش نشده است، این در حال است که اغلب طول عمر  نمونه های وارداتی کمتر از این مدت بوده است.

مدیر عامل گروه مهندسی و ساخت پارسان ادامه می دهد: در حال حاضر برای تولید ۱۶۰ دستگاه ترمز دینامیکی لوکوموتیوهای «آلستوم» با شرکت مپنا قرارداد داریم و به جز استیل خاص که متاسفانه در داخل کشور تولید نمی شود، بقیه قطعات مورد نیاز یا به روش مهندسی معکوس بومی سازی شده و یا با قطعات دیگر جایگزین شده است.

در این شرکت نشد، یا نمی شود نداریم

وی می گوید: در این شرکت نشد، یا نمی شود نداریم و اگر نتوانیم به هر دلیل قطعه ای خاص را بسازیم به دنبال جایگزین آن می رویم و کار تعطیل بردار نیست، شده اگر شبانه روزی تلاش کنیم به دنبال دستیابی به آن هستیم و اجازه نمی دهیم نبود قطعه ای کار و تولیدت ما را دچار مشکل کند.

کیوانی در مورد ترمز دینامیکی لوکوموتیوهای زیمنس... و نحوه طراحی و ساخت آن می گوید: با توجه به اینکه در تولید این مقاومت ها از  نوع خاصی کامپوزیت استفاده شده است، امکان مهندسی معکوس این دستگاه ها بعید به نظر می رسید، اما این شرکت با دریافت مشاوره از تولید کنندگان داخلی و با پشتکار تیم فنی موفق به تولید این قطعات کامپوزیتی و در نهایت نمونه سازی ترمز دینامیکی لوکوموتیوهای زیمنس شد.

مدیر عامل گروه مهندسی و ساخت پارسان در مورد پروژه های جدید شرکت می گوید: پروژه جدید شرکت پارسان راه اندازی خط تولید بانک بارهای بزرگ است که تا کنون از شرکت های اروپایی با چندین برابر قیمت خریداری می شد.وی در مورد ساخت ترمز لوکوموتیوهای جنرال موتورز ادامه می دهد: اما در مورد ترمزهای دینامیکی GM به دلیل آمریکایی بودن لوکوموتیوهای «جنرال موتورز»(GM)، متاسفانه در تحقیق و بررسی مواد به کار رفته با مشکلات جدی روبه رو شدیم و بعد از یک سال تحقیق و بررسی به جای مهمترین قطعه به کار رفته در آن که تکنولوژی بسیار بالایی دارد و در انحصار یکی از شرکت های آمریکایی است، قطعه دیگری را جایگزین کردیم و هم اکنون در حال تولید ۱۵۰ دستگاه ترمز دینامیکی برای شرکت مپنا هستیم. این کالا قبلا توسط شرکت های آمریکایی تولید می شد و بعد از تحریم با کیفیت پایین تر توسط یک شرکت هندی تامین می شد.

بعد از ترمز زیمنس جنرال موتورز هم ساخته شد

در چند ماه گذشته اولین نمونه load bank با توان ۲ مگاوات برای شرکت ایرانسل تولید، تحویل و راه اندازی شد که کیفیت طراحی خاص این محصول تعجب بازرسان خارجی شرکت هواوی (سهامدار شرکت ایرانسل) را برانگیخت. در تست نهایی این محصول از مسؤولان استان برای بازدید دعوت به عمل آمد که متاسفانه مورد توجه واقع نشد.

به یاری خدا  در حال مذاکره برای عقد قرارداد برای توان های بالاتری از این محصول برای سایر صنایع هستیم.

وی از صادرات تولیدات این شرکت به عراق و الجزایر می گوید و ادامه می دهد: در صورت حمایت مسؤولین امکان صادرات به آفریقای جنوبی سوریه و سایر کشورهای منطقه نیز وجود دارد.

کیوانی افزود: بعد از بازدید استاندار وقت و قبل از اتمام مهلت مقرر با تمدید چند ماه توسط شرکت شهرک های صنعتی، همه تعهدات فوق در زمان مقرر محقق شد ولی متاسفانه شهرک صنعتی استان زنجان به بهانه های مختلف سعی در لغو این مشوق دارد و از عودت سفته های این شرکت خودداری می کند و متاسفانه این موضوع باعث شده در دریافت تضامین قراردادی دچار مشکل شویم.کیوانی با بیان اینکه با توجه به موفقیت هایی که این شرکت در صنایع مختلف به ویژه صنعت ریلی به دست آمده امید است در سال جهش تولید مورد حمایت مسؤولین قرار گیرد، می افزاید: در سال ۱۳۹۶ با ارائه طرح توسعه شرکت، در زمینه راه اندازی خط تولید مقاومت های ترمز دینامیکی زمینی به مساحت 4 هزار و 200 متر مربع با مشوق ۸۰ درصد با تایید مدیر عامل شرکت شهرک های صنعتی برای راه اندازی این طرح تحویل شرکت پارسان شد و سه شرط  ارائه پایان کار، پروانه بهره برداری و اشتغالزایی 20 نفر در مدت یکسال  برای این موضوع تعیین شد.

از تحریم داخلی گلایه داریم...

به نظر می رسد دور زدن تحریم های ظالمانه دشمنان در برخی موارد آسان تر و سهل تر از دور زدن تحریم ها و بی توجهی مسؤولان در داخل کشور باشد، چرا که هستند صنعتگران و تولیدکنندگان داخلی که از بخشنامه ها و قوانین دست و پاگیر دستگاه های مختلف در زمینه مختلف گلایه دارند و خواستار تجدید نظر در آنها هستند.

پیگیری های مورد نظر در دستور کار قرار گرفته است

مدیر عامل شرکت شهرک های صنعتی استان زنجان در مورد مشکلات به وجود آمده برای گروه مهندسی و ساخت پارسان در گفت وگو با خبرنگار فارس اظهار کرد: در مورد مشکلات این شرکت پیگیری های مورد نظر در دستور کار قرار گرفته است.

ایرج احمدی با بیان اینکه تلاش می کنیم که این مشکلات از طریق راهکارهای مختلف بررسی و رفع شود، افزود: امیدواریم در نشستی که با مدیران این شرکت خواهیم داشت این مشکلات را بررسی کنیم تا راه حل مناسبی برای حل مشکلات آنها پیدا کنیم.

خبرگزاری فارس بر خود وظیفه می داند تا مشکلات این شرکت که با همت جوانان کشورمان دست به کار بزرگی زده و ایران اسلامی را در زمینه تولید ترمزهای دینامیکی انواع لوکوموتیو خودکفا کند، پیگیری و انتظار از مسؤولان نیز در این باره این است تا مشکلات خرد و دست و پاگیر که گاه موجب می شود تا جوانان این مرز و بوم از ادامه کار دلسرد شوند را برطرف و در سال جهش تولید یاری رسان جهادگران این عرصه باشند.


ترمز لوکوموتیو


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :