Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 270185
تاریخ انتشار : 23 تیر 1399 22:22
تعداد بازدید : 97

خدمات فنی و مهندسی در صدر صادرات ایران قرار گرفت

وزیر نیرو گفت : بیش از ۵۷درصد صادرات خدمات فنی و مهندسی کشور مختص به صنعت آب و برق است که ثمره ۴ دهه خوداتکایی به توان و ظرفیت های داخلی است.

رضا اردکانیان پیش از ظهر امروز در مراسم افتتاح شبکه آبرسانی سد ماملو به پیشوا با اشاره به خدمت به مردم اظهار داشت: دست در دست داده ایم تا آرامش و رفاه مردم ایجاد و نقشه های دشمنان نقش بر آب شود.

وی ادامه داد: این توفیق را داشتیم که از نیمه سال قبل پویشی را به عنوان «هر هفته الف ب ایران» با تعریف اینکه الف ب در مقام تمثیل  اول الفبا و الفبای هر کار و زیربنایش نیز آب است انجام دهیم.

وزیر نیرو تصریح کرد: ما آب را عامل مهم توسعه و زیرساخت های کشور می نامیم و سعی داریم یک مجموعه تلاش را که با برنامه ای هدفمند تنظیم شده و در حال انجام است با همکاران در خانواده بزرگ آب و برق در بخش های دولتی و خصوصی آن  نشان دهیم.

اردکانیان گفت : خوشبختانه ظرفیت های خوبی در عرصه فنی، اجرایی و مدیریتی در کشور وجود دارد  که می تواند نه تنها آسایش مردم بلکه در سطح منطقه و بازارهای منطقه مخصوصاً در عرصه اشتغال مؤثر باشد.

وی با اشاره به رتبه صادرات خدمات فنی و مهندسی آب و برق یادآور شد: امسال سال پنجم یا ششم است که به طور متوالی صادرات خدمات فنی و مهندسی آب و برق در صدر خدمات فنی و مهندسی کشور است.

وزیر نیرو خاطرنشان کرد: بیش از 57 درصد صادرات خدمات فنی و مهندسی کشور مختص به صنعت آب و برق است که حضور شرکت های مختلف مشاور، تجهیزات و کالاهای برقی را در سطح منطقه، آسیای شرقی، آفریقا و آمریکای جنوبی شاهد هستیم که ثمره 4 دهه خوداتکایی به توان و ظرفیت های داخلی است.

اردکانیان گفت: پویش سال قبل نتیجه خوبی داد و توانستیم به وعده ای که به دولت و مردم داده بودیم عمل کنیم و در 20 اسفند ماه 227 پروژه با اعتبار 33هزار میلیارد تومان به بهره برداری رسید و با اتکای به آن تجربه و  اعتماد به نفس امسال کار بزرگتری را شروع کردیم و 250 پروژه را در یک سال تحریمی که بیش از هر چیزی حاصل خوداتکایی به منابع داخلی بوده است در دستور کار قرار داده ایم.

وی گفت: از مبلغ 686 میلیارد اینجا، 640 میلیاردش برای احداث تصفیه خانه 7 و 8 جنوب استان تهران استفاده خواهد شد که از این مقدار یک ریالش دولتی نیست.

وزیر نیرو متذکر شد: تدارک این منابع، مدیریت و فراهم کردن و برنامه ریزی اش خیلی بزرگتر از اعتباری است که به یک وزارت خانه داده شود.

اردکانیان افزود: این خدمات حاصل و ثمره شعور و آگاهی ملت ایران است که در سخت ترین تحریم ها و با وجود اینکه چشم های بیرون کشور، خیره به این جنگ نابرابر است اما همان گونه که در جنگ تحمیلی نشان داده شد ملت ایران این بار هم ققنوس وار از خاکستر این تحریم های ظالمانه بر خواهد خاست و سطح بسیار بالاتری از خوداتکایی و خودکفایی را ضمن فاصله گرفتن از درآمد نفتی خواهد داشت.

وی در خصوص فاصله گرفتن از درآمدهای نفتی با اشاره به آیه ای از قرآن مجید تصریح کرد: خداوند می فرمایند؛ «ومکروا و مکر الله والله خیر الماکرین»؛  وقتی قرار است از درآمدهای نفتی رها یابیم این جراحی دردناک، زیبایی مکر الهی است که این کار توسط دشمنان صورت گیرد.

وزیر نیرو با اشاره به شکست تحریم ها گفت: تحریم سخت است و از آن استقبال نمی کنیم و همه تلاش را جهت شکستنش انجام می دهیم ولی وقتی تحمیل شد قطعاً از دل این تحریم دستاوردهایی برای فرزندان ما ایجاد خواهد شد و آن باور ظرفیت ها و منابع سرشار است که در صدرش منابع انسانی است.

اردکانیان به پروژه های ادامه دار وزارت نیرو اشاره کرد و ادامه داد: از مجموعه پروژه های امسال تاکنون 35 پروژه در 13 استان کشور با سرمایه گذاری 11361 میلیارد تومان افتتاح شده است که از آب و سد و... تا نیروگاه های تجدیدپذیر و حرارتی را شامل می شود و  تا پایان هفته نیز چند پروژه مهم با اعتبار 2700 میلیارد تومان در استان هرمزگان به بهره برداری خواهد رسید.

وی درباره شبکه آبرسانی سد ماملو به پیشوا نیز گفت: اکنون نیز وعده ای که به مردم پیشوا داده شده بود با تأخیر عمل شد و 150هزار نفر مردم پیشوا از این نعمت آب باکیفیت بهره خواهند برد.

وزیر نیرو ضمن تأکید بر تعامل مجلس و دولت گفت: رهبر معظم انقلاب (حفظه الله) در دیدار با نمایندگان نکات ارزشمندی را گفتند و وجود تلاش ها و نظارت های نمایندگان و چارچوبی که رهبری گفتند، می تواند در سال آخر فعالیت های دولت موجب سرعت گرفتن پیشرفت کشور بشود.


رضا اردکانیان


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :