Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 270723
تاریخ انتشار : 13 مرداد 1399 22:29
تعداد بازدید : 302

بیش از ۲ هزار قطعه صنعتی در پتروشیمی شازند بومی سازی شد

مدیرعامل مجتمع پتروشیمی شازند گفت: بیش از ۲ هزار قطعه صنعتی با طراحی واحد پژوهش و فناوری این مجتمع بومی سازی شد.
 «ابراهیم ولدخانی» عصر دوشنبه در جمع اصحاب رسانه افزود: سال گذشته عملیات تعمیرات اساسی پتروشیمی شازند بدون حتی یک کارشناس خارجی و تنها با ظرفیت های داخلی انجام شد که در طول عمر ۲۷ ساله این واحد، بی سابقه است.

وی ادامه داد: تمامی تجهیزات مورد نیاز برنامه تعمیرات اساسی پتروشیمی شازند از واحدهای تولیدی داخلی تامین شده است.

مدیرعامل مجتمع پتروشیمی شازند بیان کرد: این واحد تولیدی در طول ۲ سال گذشته بیش از ۷۰۰ میلیون دلار برای کشور ارزآوری داشته که تمام آن وارد سامانه نیما( نظام یکپارچه معاملات ارزی) شده است.

ولدخانی اظهار داشت: در یک سال گذشته پتروشیمی ها به صورت جدی هدف دشمن قرار گرفته اند و حتی کشورهای مدعی دوستی با ایران نیز در زمینه تامین تجهیزات و کاتالیست ها همکاری نداشته اند، با این وجود تولیدات پتروشیمی شازند هر روز افزایش یافته و در صورت تامین بازار داخلی امکان صادرات نیز در این واحد وجود دارد.

وی اضافه کرد: پس از شیوع ویروس کرونا به دلیل کمبود تجهیزات و امکانات، تعدادی از مدافعان سلامت در خط مقدم به شهادت رسیدند اما اکنون گرید سرم و سرنگ به میزان انبوه در پتروشیمی شازند تولید و نیاز کشور رفع و امکان صادرات آن نیز وجود دارد.

مدیرعامل شرکت پتروشیمی شازند کمک پنج میلیارد ریالی به بیمارستان آیت الله خوانساری اراک، توزیع تعداد قابل توجهی بسته های معیشتی در قالب رزمایش مومنانه، حمایت از اقشار کم درآمد شهرستان شازند، توزیع ماسک، دستکش و مواد ضدعفونی کننده را از دیگر از اقدامات پتروشیمی شازند در مقابله با ویروس کرونا عنوان کرد.

ولدخانی با اشاره به مسئولیت های اجتماعی این واحد صنعتی نیز گفت: سالانه بیش از هزار میلیارد تومان از طریق پتروشیمی در استان مرکزی هزینه می شود که شاید بیش از بودجه دولت برای یک استان باشد و در واقع این مجموعه نقش اساسی در اقتصاد استان ایفا می کند و سال گذشته یک قرارداد ۱۰۰ میلیارد تومانی باشرکت ماشین سازی اراک منعقد شد.

و در خصوص ساخت بیمارستان از سوی این مجموعه در شهرستان شازند اظهار کرد: مقرر بود که بیمارستان با صرف هزینه ۴۰ میلیارد تومان معادل یک میلیون دلار در سال ۱۳۹۶ در شازند ساخته شود، اما به دلایلی این موضوع تاکنون عملیاتی نشده است و مسئولان استان نیز به این نتیجه رسیدند که ساخت بیمارستان در شرایط فعلی نیازمند بودجه بیشتر و زمان بر است و باتوجه به اینکه ظرفیت و سطح اشغال بیمارستان فعلی شهرستان شازند نیز به ۵۰ درصد نمی رسد پیشنهاد شد که پتروشیمی در تجهیز آن کمک کند چراکه اگر بیمارستان جدید ساخته شود در تامین تجهیزات و تامین نیروی انسانی و پزشک مشکلاتی وجود دارد بنابراین فعلا موضوع ساخت در هاله ای از ابهام قرار دارد.

پتروشیمی شازند در سال ۱۳۷۲ بهره برداری شد و به عنوان یکی از واحدهای فرادستی مطرح در حوزه نفت و گاز برای زنجیره بزرگی از تولیدکنندگان متوسط و کوچک کشور کارسازی و تامین مواد اولیه دارد.

پتروشیمی شازند


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :