Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 270796
تاریخ انتشار : 17 مرداد 1399 12:1
تعداد بازدید : 396

عکاس تسنیم برنده رتبه نخست مسابقه عکس یونیسف شد

حامد ملک پور عکاس خبرگزاری تسنیم موفق به کسب عنوان نخست اولین مسابقه عکس یونیسف در ایران با موضوع کودکان شد.
برندگان مسابقه عکاسی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و یونیسف با موضوع کودکان در حالی اعلام شدند که حامد ملک پور عکاس خبرگزاری تسنیم توانست عنوان نخست این رقابت هنری را به دست آورد.

ملک پور با مجموعه عکس «یک قلب، دو زندگی» در این رقابت که با عنوان «کودکان، امیدها و آرزوها» برگزار شده، شرکت کرده بود؛ این مجموعه لحظات انتقال قلب یک کودک مرگ مغزی شده به کودک دیگر، احساسات متفاوت خانواده اهداء کننده و خانواده گیرنده و نیز بهبود تدریجی کودک دریافت کننده را به تصویر می کشد.

چهار مجموعه داستان تصویری از عکاسان خبری دیگر رسانه های ایرانی نیز درجایگاه دوم تا پنجم این مسابقه قرار گرفتند. این مسابقه در سال 2019 و در سی امین سالگرد تصویب پیمان نامه حقوق کودک برگزار شد.

نخستین مسابقه  عکاسی یونیسف ایران به عنوان بخشی از همکاری مشترک معاونت امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و یونیسف ایران و با هدف ارتقاء بازنمایی اخلاقی تصاویر کودکان در عکاسی خبری و نیز تأکید بر اهمیت داستان گویی تصویری برای بیان مسائل کودکان، برپا شد.

هیأت داوران این رقابت هنری متشکل از جاکومو پیروتزی، عکاس بین المللی از ایتالیا دارای سوابق جهانی عکاسی برای یونیسف، کارشناسانی از معاونت امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دفتر یونیسف ایران، پس از بررسی مجموعه های ارسالی از مناطق مختلف کشور، برگزیدگان اول تا پنجم این مسابقه را به شرح زیر اعلام کردند:

1. حامد ملک پور با مجموعه عکس «یک قلب، دو زندگی»؛ برنده یک دستگاه دوربین حرفه ای عکاسی، لوح تقدیر و تندیس؛

2. عبدالله حیدری با مجموعه عکس «دست های آبی» که کودکان و نوجوانان دارای اوتیسم و سندرم داون را در حین اجرای موسیقی و لبخندی که بر لبان شان آورده، به تصویر می کشد؛ برنده یک دستگاه تلفن همراه هوشمند حرفه ای ، لوح تقدیر و تندیس؛

3. مهدی بلوریان با مجموعه عکس «در جست وجوی یک رویا» که زندگی را از دیدگان آیسل، دختری با یک بیماری نادر بینایی از استان گلستان به تصویر کشیده است؛ برنده یک دستگاه تلفن همراه هوشمند حرفه ای ، لوح تقدیر و تندیس؛

4. مرتضی رفیع خواه با مجموعه عکس «آرزوی بزرگِ آرزوی کوچک» که زندگی آرزو، دختری کوچک در یکی از روستاهای شهرستان تالش در شمال ایران، را به تصویر می کشد. این دختر آرزو دارد که تحصیلاتش را ادامه داده تا دکتر شود و علی رغم سختی های راه و مسیر طولانی، هر روز به مدرسه می رود. برنده یک دستگاه هارد اکسترنال، لوح تقدیر و تندیس؛

5. مجید عسگری پور، برای مجموعه عکس «تلاش برای قهرمان شدن» که تصویر زندگی کودکی بدون پا است؛ این کودک با شنا  کردن قدرت خود را حفظ کرده و از زندگی علی رغم محدودیت ها لذت می برد؛ برنده یک دستگاه هارد اکسترنال، لوح تقدیر و تندیس.

این داستان های تصویری در وب سایت یونیسف ایران منتشر شده است و مخاطبان با کلیک بر روی عنوان هر مجموعه عکس می توانند آنها را مشاهده کنند.

مراسم اعطای جوایز این رقابت هنری که پیشتر قرار بود در زمستان گذشته برگزار شود، به دلیل همه گیری کرونا ابتدا به تعویق افتاده و سپس لغو شد؛ از این رو جوایز برای عکاسان برنده ارسال شده است.

یونیسف و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سال 2019 میلادی دو کارگاه آموزشی برای حدود  100 خبرنگار و عکاس خبری رسانه های کشوربا موضوع اصول اخلاقی بازنمایی کودکان در رسانه ها شامل عکاسی خبری برگزار کردند.


کرونا


نظر شما



نمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :