Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 271518
تاریخ انتشار : 15 شهریور 1399 22:21
تعداد بازدید : 438

بومی سازی نیازهای تسلیحاتی / گفتگو با امیر سرتیپ حاتمی

وزیر دفاع گفت: بیش از ۹۰ درصد نیازهای تسلیحاتی نیروهای مسلح را در داخل و به روش های بومی تأمین می کنیم و ۱۰ درصد باقیمانده نیز تأثیر تعیین کننده در بنیه دفاعی ما نخواهد داشت.

امروز تولیدات وزارت دفاع از صنایع نظامی تا پزشکی و صنعتی مانند باتری خودرو را شامل می شود. علت این تنوع پژوهش و تولید ناشی از چیست و نیازسنجی های این تحقیقات و تولیدات بر چه مبنایی صورت می گیرد؟

تأمین تجهیزات نیروهای مسلح یکی از مأموریت های اصلی وزارت دفاع است که شامل تأمین منابع خارجی و داخلی و تولید می شود که بخش تولید به عهده صنایع دفاعی است. صنایع دفاعی امروز مبتنی بر حوزه های رزم تخصصی شده اند. تعداد کشورهایی که بتوانند بیش از ۹۰ درصد نیازهای تجهیزاتی و تسلیحاتی نیروهای مسلح را در داخل و به صورت بومی تولید کنند، قطعاً کمتر از تعداد انگشتان دست است که جمهوری اسلامی ایران از آن جمله به شمار می رود. این شرایط مبتنی بر ضرورت ویژه تحمیل شرایط تحریم اتفاق افتاده است، هرچند از بدو پیروزی انقلاب اسلامی حضرت امام (ره) بر خودکفایی بویژه در حوزه دفاعی تأکید داشتند. در این میان ورود صنعت دفاعی به حوزه های غیرنظامی که البته محدود است، به چند دلیل صورت گرفته است؛ اولاً بهره گیری از امکانات نیروهای مسلح از سوی دولت در زمان صلح در حوزه های غیرنظامی مبتنی بر شرایطی، در قانون اساسی مورد تأکید قرار گرفته است. ثانیاً بخشی از خطوط دارای ظرفیت مازاد هستند و به عنوان سرمایه ملی بهره گیری از آنها یک وظیفه است. ثالثاً در شرایط تحریم که با فشار امریکا بسیاری از کشورهای خارجی کشور را ترک کرده اند و زمانی که رونق تولید و جهش تولید مورد تأکید خاص مقام معظم رهبری است، ورود صنایع دفاعی با ظرفیت ها و قابلیت های بالای علمی-فناورانه امری ضروری است. نهایتاً اینکه وزارت دفاع یک اصل را همواره مورد توجه قرار داده که در این شرایط ضمن پرهیز از جایگزینی با بخش خصوصی در جایی که آنها ظرفیت دارند، وارد نشود و با شناسایی نیازها و ضرورت ها برای کمک وارد شود که البته ممکن است در جاهایی ناخواسته امکان رعایت کامل چنین اصلی هم نباشد و در عین حال بخش قابل توجهی از تولیدات سازمان های صنعتی وزارت دفاع با مشارکت بخش خصوصی صورت می گیرد.

در زمینه کرونا وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح هم در زمینه تولید ماسک و هم تجهیزات تست این بیماری فعال بود که در هر دو زمینه یکی از تولیدات معتبر کشور محسوب می شود. علت ورود وزارت دفاع در این حوزه چه بود؟ کیفیت تولیدات به لحاظ علمی و بین المللی در چه سطحی است و چه بخشی از نیازهای کشور را پوشش می دهد؟

دفاع بیولوژیک در کنار دفاع شیمیایی که از آنها به عنوان جنگ نوین در نیروهای مسلح یاد می شود همانند سایر عرصه های دفاع، دارای برنامه در نیروهای مسلح و وزارت دفاع است که بخشی از آن مربوط به تجهیزات و موادی است که برای این دفاع مورد نیاز است که در چارچوب معاهدات بین المللی و نیازهای دفاعی شکل گرفته اند. به محض اعلام شیوع ویروس کرونا در کشور که اوایل اسفندماه سال گذشته اتفاق افتاد، با توجه به اهمیت و حساسیتی که احساس می شد، همان روز اول امکانات و ظرفیت های موجود در وزارت دفاع برای مقابله با این بیماری و پیشگیری از شیوع آن مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفت که شامل تغییر خطوط تولید موجود برای تولید نیازمندی های کشور و در اولویت اول، کادر درمانی بود که شامل مایع ضدعفونی، ماسک N۹۵ و لباس های محافظتی کادر درمانی و همچنین اقلام تخصصی شامل ونتیلاتور، دوربین های حرارت سنج و غیره بود. علاوه بر این، امکانات تحقیقاتی و آزمایشگاهی برای تولید کیت تشخیص کرونا نیز بسیج شد به طوری که در مدت کمتر از یک ماه نمونه اولیه آن ساخته شده بود، اما برای تأمین برخی الزامات مورد نظر وزارت بهداشت قدری با تأخیر ارائه شد. همزمان با این فعالیت ها و با همکاری وزارت بهداشت، تحقیقات تولید واکسن کرونا نیز پیگیری شده که نتایج خوبی تاکنون حاصل شده و امیدواریم بتوانیم بزودی خبرهای خوشی به مردم عزیزمان در این رابطه بدهیم.

جنگنده کوثر، به لحاظ ظاهری شباهت هایی با جنگنده اف ۵ دارد، تفاوت این دو محصول دفاعی در چیست؟ چه بخش هایی از آن تولید داخل و معنا و پیامد دفاعی و نظامی آن برای جمهوری اسلامی ایران چیست؟

تصمیم برای ساخت یک جنگنده بومی چند دهه پیش گرفته شده و کارها نیز در ابتدا در نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی آغاز شد. همانند بسیاری از پروژه های دیگر که پس از طی مراحل تحقیقاتی در نیروهای مسلح باید به صنعت دفاعی در وزارت دفاع انتقال یابد، این پروژه نیز به وزارت دفاع انتقال یافت و پس از تولید چند نمونه، در نهایت به هواپیمای جنگنده کوثر رسیدیم. انتخاب هواپیمای اف ۵ به عنوان الگوی این هواپیما نیز بسیار هوشمندانه و مدبرانه بود. دلایل متعددی را برای آن می توان برشمرد که دلیل اقتصادی، مهم ترین آنهاست. جنگنده کوثر با وجود شباهت ظاهری به اف ۵ یک هواپیمای کاملاً بومی است و تمامی اجزای آن به دست متخصصان داخلی ساخته شده و خط تولید آن نیز راه اندازی و امروز ۴ فروند از آنها در نهاجا عملیاتی است و پرواز می کنند. اما تفاوت اصلی با اف ۵ در سامانه اویونیک (کمک ناوبری) آن است که بسیار پیشرفته تر و منطبق با فناوری های روز و نسل های بعدی جنگنده هاست. با تولید این جنگنده، متخصصان ما به دانش طراحی و ساخت هواپیمای جنگنده دست یافته اند و یکی از محصولات آن نیز جت آموزشی یاسین است که با پلتفرم کاملاً متفاوت و بومی به طور کامل در داخل طراحی و ساخته شده و قطعاً در سال های آینده شاهد معرفی جنگنده های پیشرفته تر و متفاوت خواهیم بود.

تولید جنگ افزارهای دفاعی، به معنای وجود یک زنجیره تولید شامل بخش های مختلف است. چه میزان از زنجیره تولید این صنایع بخش خصوصی را هم درگیر کرده و چه تأثیری بر اقتصاد این بخش از کشور داشته است؟

دفاع یک امر ملی و مردمی است و همین طوری که نیروهای مسلح در یک جنگ تمام عیار نیازمند بسیج مردمی (حال به هر عنوان که باشد) هستند و بدون آن برای مدت طولانی قادر به اداره نبرد و پیروزی نخواهند بود. صنعت دفاع به طریق اولی با توجه به وسعت و پیچیدگی که دارد، نیازمند بهره گیری از همه ظرفیت های ملی است و همین راهبرد نیز در کشور ما اتخاذ شده و از زمان دفاع مقدس که دانشگاه ها و کارگاه های خصوصی برای تأمین نیازمندی های نیروهای مسلح به سلاح و تجهیزات به کمک آمدند این روند با یک ترتیب بهتر و سازماندهی شده تر ادامه یافته و عموماً بخش مهمی از قطعات و زیرساخت های محصولات صنایع دفاعی با درصدهای متفاوت توسط بخش خصوصی تأمین می شود، به طوری که امروز صنایع دفاعی ما با ۵ هزار و ۷۰۰ شرکت خصوصی طرف قرارداد است که ۶۵۵ شرکت شامل شرکت های دانش بنیان می شود. حجم همکاری با این شرکت ها ۱۳ هزار میلیارد تومان است، در حالی که ظرفیت بالقوه این همکاری حدود ۴۰ هزار میلیارد تومان برآورد می شود. علاوه بر اشتغالی که ناشی از این فعالیت ها در کشور ایجاد شده است، فعالیت هایی که صنایع دفاعی در بخش غیر نظامی از سرریز فناوری ها و همچنین مازاد ظرفیت دارند به رونق تولید در کشور کمک کرده و حتی در حوزه صادرات محصولات و خدمات اعم از نظامی و غیرنظامی که امروز برای کشور یک ضرورت اساسی است، فعالیت خوبی داشتیم و داریم، به طوری که برخی سازمان های صنعتی ما به عنوان صادر کننده نمونه یا ممتاز در کشور معرفی می شوند.

در صورت لغو تحریم تسلیحاتی ایران در ماه های پیش رو، ورود ایران به بازار جهانی تسلیحات بیشتر به معنای خریدار خواهد بود یا فروشنده؟ چه خواهیم خرید و چه می توانیم بفروشیم؟

در شرایط امروز ما بیش از ۹۰ درصد نیازهای تسلیحاتی نیروهای مسلح را در داخل و به روش های بومی تأمین می کنیم و ۱۰ درصد باقیمانده نیز تأثیر تعیین کننده در بنیه دفاعی ما نخواهد داشت. بنابراین با برداشته شدن محدودیت ها می توانیم از این حق قانونی خود در تعامل با کشورهای دوست استفاده کنیم. اما در مقابل، ظرفیت های تولیدی و فنی بسیار خوبی در صنایع دفاعی کشور وجود دارد که می تواند در صادرات محصولات و خدمات مورد استفاده قرار گیرد. بنابراین قطعاً ما بیش از اینکه در حوزه محصولات دفاعی وارد کننده باشیم، صادر کننده محصولات و خدمات فنی خواهیم بود و هم اکنون هم هستیم. ما در چارچوب قطعنامه ۲۲۳۱ صرفاً در صادرات تسلیحات محدودیت داشتیم در حالی که بسیاری از محصولات صنایع دفاعی به عنوان سلاح تعریف نمی شوند و منعی در صادرات آنها نداشتیم. قطعاً با رفع تحریم ها می توانیم در چارچوب سیاست ها و مقررات ملی و بین المللی همانند بسیاری دیگر از کشورها در بازارهای تسلیحاتی ورود پر رنگ تری داشته باشیم.

به تازگی فروشگاه های زنجیره ای اتکا در ونزوئلا افتتاح شد. دلیل سیاسی و اقتصادی این تصمیم چیست؟ پیامد آن برای ونزوئلا و ایران چه خواهد بود؟ حجم فعالیت اتکا در این کشور چگونه است و انتقال کالاها و محصولات برای این فروشگاه چگونه صورت می گیرد؟

ایران و ونزوئلا هر دو کشورهای بسیار غنی و ثروتمندی هستند و می توانند بویژه در شرایط تحریم نیازهای همدیگر را تأمین کنند. فروشگاه مواد غذایی که از سوی سازمان اتکا در آن کشور راه اندازی شده، نمونه کوچکی از همکاری دوجانبه است که البته مورد توجه بیشتری در رسانه ها و افکار عمومی قرار گرفته است. اتکا یک نهاد عمومی است و فعالیت های آن جنبه اقتصادی دارد. در تعاملاتی که با بخش خصوصی ونزوئلا داشته، توافقات مختلفی صورت گرفته که تأسیس یک فروشگاه بزرگ با همکاری بخش خصوصی دو کشور از آن جمله بوده که می تواند توسعه پیدا کند. اتکا از ظرفیت های بسیار خوب تولیدی و تجاری برخوردار است و شبکه توزیع آن با بهره گیری از فروشگاه های زنجیره ای که بیش از ۶۰۰ فروشگاه در کشور را شامل می شود، بسیار گسترده بوده و از تجربه چندین دهه ای در این رابطه برخوردار است که می تواند از آن در توسعه حضور در سایر کشورها با اهداف صادراتی اعم از صادرات محصول و خدمات بهره برداری کند. فروشگاه اتکا در ونزوئلا و فعالیت های صادراتی آن نخستین تجربه این سازمان در خارج از کشور نبود و از سال های گذشته تجربیات خوبی در این زمینه دارد و قطعاً در سال جهش تولید، به دنبال توسعه این فعالیت هاست. این همکاری یک همکاری عادی و دوطرفه است که بین کشورها وجود دارد و هیچ کار استثنایی هم در این رابطه صورت نگرفته است.

برخی رسانه های خارجی درباره موشک های کروز دریایی ایران شبهاتی را مطرح کرده و آن را ارتقا یافته نمونه های چینی یا روسی می دانند. پاسخ وزارت دفاع چیست؟

نه تنها موشک ها بلکه بسیاری از تسلیحات دیگر که در دنیا از سوی کشورهای مختلف تولید و به کار گرفته می شوند، شباهت هایی با هم دارند که این موضوع البته در مورد موشک ها مصداق بیشتری دارند. مهم نیست آن ها چه می گویند، واقعیت این است که امروز ما از موشک های کروز دریایی با برد بیش از هزار کیلومتر با توانایی های بالا بهره مندیم و می توانیم با دشمن از فاصله هزار کیلومتری مقابله مؤثر داشته باشیم و محدودیتی در ساخت و تکثیر این موشک ها نداریم.

از نظر صنایع موشکی، مانند موشک های برد بلند یا سامانه های ضدهوایی، امروز جمهوری اسلامی ایران در چه موقعیتی قرار دارد؟

قدرت موشکی ما از جمله مؤلفه های دفاعی تأثیرگذار است که دشمن به واسطه همین تأثیرگذاری نسبت به آن حساسیت دارد و در یک سال گذشته هم طعم آن را چشید. ده ها نفر سربازانش در اثر غرش این موشک ها در پایگاه عین الاسد دچار آسیب مغزی شدند!! بدون اینکه بتواند واکنشی درمقابل آنها نشان دهد. تصاویر ماهواره ای هم که خود غربی ها منتشر کردند نشان داد چگونه این موشک ها دقیق به اهداف اصابت کرده اند. ما در صنعت موشکی به یک بلوغ نسبی خوبی رسیده ایم و تمامی صنعت نیز بومی است.

در زمینه برد نیز براساس نیاز و سیاست دفاعی جمهوری اسلامی، برد موشک ها را در ۲ هزار کیلومتر محدود کرده ایم. اکنون برنامه های ما بر افزایش کمیت تولید و ارتقای کیفیت آن ها بویژه مانور پذیری و تنوع موشک ها که پدافند دشمن را غافلگیر می کند، تمرکز دارد. در انواع موشک های سوخت مایع و سوخت جامد مبتنی بر نیازهای کمی و کیفی عمل کردیم و طبیعتاً هم این تلاش ها متوقف نخواهد شد. در مورد موشک های کروز که قدری با تأخیر زمانی نسبت به موشک های بالستیک توسعه و ساخت آن ها را شروع کرده ایم، در همین مدت به نقطه خوبی رسیدیم. در ضد سطحی و دریایی به برد بیش از هزار کیلومتر، در زمینی به حدود ۱۴۰۰ کیلومتر و در هوا پایه به برد ۲۲ کیلومتر رسیدیم که بزودی آن هم به بیش از هزار کیلومتر خواهد رسید.

رزمایش های نیروهای مسلح تابع چه اقتضائات و بررسی هایی است. عموماً جنبه آمادگی دارند یا ممکن است نوعی پاسخ به تحولات منطقه ای یا بین المللی هم باشند؟

رزمایش ها در دنیا با چند هدف اجرا می شوند که برخی از آن ها، یکی یا همه اهداف را می توانند دنبال کنند که شامل آموزش و تمرین های تاکتیکی، بکارگیری تسلیحات جدید و تطبیق تاکتیک ها با آن ها و قدرت نمایی با هدف بازدارندگی. بنابراین هم می توانند جنبه ارتقای آمادگی داشته باشند و هم به واکنش به تحولات منطقه ای و بین المللی بستگی دارد و به شرایط و تعریفی که از رزمایش ها و اهداف آن در هر مرحله ای صورت می گیرد.

برخی اقدامات نظامی همچون پاسخ به ترور شهید سلیمانی و حمله به پایگاه امریکایی ها در عراق، یا حمله موشکی به مقر تروریست ها در سوریه و نمونه هایی از این دست، در چه سطحی تصمیم گیری می شود. آیا در این موارد با دولت یا مشخصاً وزارت دفاع هم هماهنگی می شود؟

در همه کشورها از جمله در جمهوری اسلامی ایران، نهادها و مقامات وظایف و اختیارات مشخصی دارند که مبتنی بر آن تصمیم گیری می کنند. در حوزه های امنیتی و راهبردی، بالاترین مقام تصمیم گیرنده فرماندهی معظم کل قوا هستند و دو بازوی اصلی تصمیم سازی در این باره شورای عالی امنیت ملی و ستاد کل نیروهای مسلح است که هرکدام در سطح خودشان تصمیم سازی و تصمیم گیری می کنند. البته براساس قانون اساسی مصوبات شورای عالی امنیت ملی که جلسات آن به ریاست رئیس جمهوری محترم برگزار می شود، پس از تأیید مقام معظم رهبری قابل اجرا است. وزیر دفاع هم نقش خود را از طریق عضویت در شورای عالی امنیت ملی در این تصمیم گیری ها ایفا می کند.

برخی منتقدان، دولت روحانی را متهم به کم توجهی به حوزه دفاعی و نظامی می کنند. پاسخ شما به این منتقدان چیست؟ مشخصاً آیا اختصاص بودجه به حوزه دفاعی کمتر شده است؟

کارهایی که در حوزه دفاعی انجام می شود، کارهای ملی بزرگ، سنگین و پیچیده ای است، به طوری که برخی از کشورها با همدیگر پروژه های دفاعی را مشترکاً انجام می دهند یا بعضی اوقات پروژه ها در دولت های خیلی قبل شروع می شود و در دوره های بعدی به بهره برداری می رسد. لذا این کارهای بزرگ بدون اراده ملی قابلیت انجام ندارند. در کشور ما اقدام مهم دفاعی با حمایت بی دریغ فرمانده معظم کل قوا و استمرار مطالبه گری و پیگیری معظم له در کنار حمایت های دولت ها و مجالس روی می دهد. یکی از نقش های مهمی که دولت در این زمینه ایفا می کند، تأمین بودجه است. قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه اختصاص ۵ درصد از بودجه عمومی کشور به بنیه دفاعی را مقرر کرده است که در قانون بودجه محقق شده.

هرچند کسری در تخصیص بودجه همه بخش ها از جمله بخش دفاع اتفاق می افتد، اما در سال های گذشته تلاش شده برنامه های تجهیز نیروهای مسلح کامل اجرا شود و از جمله در سال ۹۸ میزان عملکرد سازمان های صنعتی در تولید و تحویل محصول به نیروهای مسلح ۱۱۸ درصد برنامه بوده است. نیروهای مسلح تدابیر و برنامه های خوبی برای حفظ و ارتقای توان رزم در شرایط مضیقه مالی هم دارند.

سیاست های دفاعی ایران در منطقه بر اساس چه ساز و کارهایی تدوین می شوند؟ اساساً سیاست ما دفاعی است یا تهاجمی؟ هدف راهبردی این سیاست ها چیست، بویژه وقتی داعش از میان رفته است؟

سیاست های دفاعی کشور ما همانند الگوهای مختلف سیاستگذاری مبتنی بر مؤلفه های مختلف است. از محیط شناسی و برآورد تهدیدات تا حل مسائل امنیتی و دفاعی کشور. برای این کار در کشور براساس قانون اساسی تقسیم کار شده است. سیاست های کلی دفاعی- امنیتی همانند سایر سیاست های کلی توسط مجمع تشخیص مصلحت نظام تدوین و به حضور رهبر معظم انقلاب پیشنهاد می شود و پس از تصویب معظم له ابلاغ می شود.

تدوین سیاست های دفاعی - امنیتی سطح بعدی، به عهده شورای عالی امنیت ملی است و سیاست های نظامی نیز توسط ستاد کل تدوین و ابلاغ می شود. هدف نهایی این سیاست ها دستیابی به دفاع اطمینان بخش است. اینکه گروهی به نام داعش در منطقه وجود دارد یا از بین می رود در سیاست های کلان دفاعی ما تأثیری نمی گذارد و اساساً موقعیت راهبردی کشور ما چالش هایی را تحمیل می کند که البته شامل تهدید و فرصت است و با اتخاذ راهبردهای مناسب باید از فرصت ها بهره برداری و تهدیدها را به فرصت تبدیل کنیم که به حول و قوه الهی، تدبیر مقام معظم رهبری و پشتیبانی ملت که در حمایت های دولت و مجلس تجلی پیدا می کند و تلاش و فداکاری نیروهای مسلح، امروز به شرایط دفاع اطمینان بخش دست یافته ایم. دستیابی به این شرایط با کسب قابلیت های دفاع راهبردی امکان پذیر شده است.

رسانه ها و مقام های امریکایی سیاست های دفاعی منطقه ای ایران را صرفاً به حمایت از گروه های مقاومت تقلیل می دهند، ضمن اینکه مدعی هستند با تحریم ها، حمایت ایران از این گروه ها کاسته شده است، در حالی که امروز ایران در سوریه حضوری پررنگ داشته و حتی قرار است سامانه های پدافندی این کشور را نیز ارتقا دهد. پاسخ شما چیست؟

امپراطوری رسانه ای تلاش کرده اند واقعیت های موجود را تحریف کنند. تقلیل توانمندی و نفوذ منطقه ای جمهوری اسلامی ایران صرفاً به حمایت از گروه های مقاومت نگاه کاملاً تقلیل گرایانه است. تعریف ما از مقاومت، بسیار بلند و متعالی است لذا ما همیشه تعبیرمان جبهه مقاومت است و این جبهه مرز جغرافیایی نمی شناسد. بدین طریق جمهوری اسلامی ایران کمک به مقاومت را فقط در حمایت از گروه های مقاومت نمی داند، بلکه موضوعات فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و اجتماعی نیز از ابعاد مقاومت مورد تعریف ما هستند.

با این نگاه همیشه جمهوری اسلامی ایران تلاش داشته است که جبهه مقاومت بتواند مستقل و سرپای خودش بایستد. در این سال ها با استفاده از تجربه چهل سال مقاومت در برابر هجمه غیرقابل توصیف و بی شمار جبهه استکبار، تلاش شده است عناصر جبهه مقاومت از ابعاد مختلف قدرتمند و قوی، خودکفا و خوداتکا شوند.

بنابراین تحریم جمهوری اسلامی ایران کم ترین آسیب را به نیروهای مقاومت وارد کرده است. این تحلیل غلط دشمن بود که فکر می کردند با تحریم ایران محور مقاومت دچار افول می شود اما نمی دانستند که جبهه مقاومت پیشرفت متوازن داشته و در همه ابعاد قدرتمندتر شده است.


امیر حاتمی


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :