Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 271743
تاریخ انتشار : 23 شهریور 1399 22:21
تعداد بازدید : 142

اختصاص مقام نخست تولید عسل در کشور به آذربایجان غربی

رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: آذربایجان غربی با تولید 21 هزار و 500 تن عسل و داشتن بیش از یک میلیون و 350 هزارکندوی مدرن و بومی، امسال نیز مقام اول کشوری را از لحاظ تعداد کندو و تولید عسل به خود اختصاص داد.

رسول جلیلی در گفت وگو با خبرنگار فارس در ارومیه، اظهار داشت: آذربایجان غربی به لحاظ داشتن منابع لایزال الهی و شرایط آب و هوایی مناسب ، وجود مراتع و منابع غنی سرشار از شهد و گرده یکی از قطب های مهم برای پرورش زنبورعسل در سطح کشور به شمار می آید. 

وی ادامه داد: بر اساس آخرین آمارگیری انجام شده  آذربایجان غربی با تولید 27 درصد عسل کل کشور، چندین سال متوالی مقام نخست کشوری را به خود اختصاص داده است.

مدیرجهاد کشاورزی آذربایجان غربی اضافه کرد: میانگین تولید از هرکندوی مدرن17کیلو گرم و از کندوهای بومی 5/5 کیلوگرم است و در مجموع در سطح استان تعداد یک میلیون و 234 هزار کندوی مدرن و 110 هزار کندوی بومی وجود دارد.

جلیلی خاطرنشان کرد: شهرستان خوی با داشتن بیش از 390 هزار کندو و تولید بیش از10هزار تن عسل ، مقام اول استان را با تولید بیش از 50 درصد عسل تولیدی به خود اختصاص داده است .

رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی یادآورشد: در حال حاضر تعداد بهره برداران این صنعت که به طور مستقیم فعالیت دارند 6هزار و 165 نفر و تعداد  پنج هزار 250نفر به صورت فصلی در زنبورستان ها مشغول به کار هستند.

اشتغال دائم و فصلی بیش از 11هزار نفر در صنعت زنبورداری آذربایجان غربی

جلیلی ادامه داد: بر اساس آخرین آمار سرشماری زنبورستان های آذربایجان غربی 6 هزار و 165 نفر بهره بردار به صورت مستقیم و پنج هزار و 250 نفر بهره بردار به صورت فصلی در این صنعت مشغول به کار هستند و چرخ این صنعت صادرات محور را در این استان به حرکت در می آورند.

وی عنوان کرد: با فرهنگ سازی و آموزش های تخصصی لازم در خصوص تولید سایر فرآورده های زنبورعسل براساس آمارگیری های انجام شده، مقدار92کیلوگرم ژله رویال و 2هزار و 212کیلوگرم گرده گل، 704 هزار و 425کیلوگرم بره موم و 12 هزار و 732کیلو گرم موم از زنبورستان های استان تولید و به بازار مصرف عرضه شده است که به نوبه خود یکی از راه های پر درآمد برای زنبورداران محسوب شده و در اشتغال زایی سهم بسزایی را دارد.

این مقام مسوول همچنین با بیان اینکه این استان دارای یک اتحادیه قوی و فعال به نام اتحادیه تولید کنندگان عسل است، اذعان کرد: آذربایجان غربی با 16 تعاونی زنبور داری تحت پوشش در تهیه و توزیع نهاده های زنبورداری فعالیت چشم گیری را دارد و با وجود چهار کارخانه بسته بندی عسل به صورت مدرن و اتوماتیک در شهرستان های ارومیه، خوی و مهاباد و نیز با داشتن 6 کارگاه بسته بندی عسل در شهرستان های مختلف در فرآوری و صنایع تبدیلی این محصول نیز فعالیت دارد.

جلیلی افزود: از پتانسیل ها و توانمندی های این استان در بخش زنبورداری می توان به تولید سایر فرآورده های زنبور عسل از جمله ژل رویال، بره موم، موم، گرده و زهر زنبور عسل اشاره کرد.


عسل


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :