Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 271836
تاریخ انتشار : 25 شهریور 1399 21:37
تعداد بازدید : 167

افزایش 4 برابری تولید فرش دستباف

رئیس مرکز ملی فرش ایران اظهار داشت: افزایش چشم گیری نزدیک به ۴ برابر در میزان تولید فرش دستباف در نیمه اول سال جاری نسبت به آمارها و برآوردهای سال گذشته شاهد هستیم.
به گزارش گروه دیگر رسانه های خبرگزاری فارس، خبرگزاری ایلنا گفت وگویی با فرح ناز رافع، رئیس مرکز ملی فرش ایران انجام داده است که بخش های مهم آن در ادامه می آید.

- براساس بند دال ماده 46 قانون برنامه ششم توسعه، مرکز گام های مثبتی در ایجاد خانه ­های فرش، ایجاد پایانه ­های صادراتی، هویت ­دار کردن محصولات تولیدی از طریق شناسنامه­ دار کردن فرش دستباف، توسعه بازار با کمک از صندوق توسعه صادرات، مبادرت به طرح موضوعات تحقیقاتی و پژوهشی در زمینه­ افزایش و توسعه صادرات فرش دستباف به کشورهای منتخب برداشته است.

فرش دستباف جان دوباره ­ می گیرد

- برای ایجاد بسترهای مناسب برای فروش اعتباری از توان و ظرفیت بخش خصوصی بهره گرفتیم. درخصوص مشوق­ های صادراتی با استفاده از توان و ظرفیت سازمان توسعه تجارت برای دریافت تسهیلات از محل بسته­ حمایتی از صادرات غیرنفتی برای صادرکنندگان در سال 98 و همچنین کمک های بلاعوض برای این مرکز از محل همان بسته حمایتی برای پیشبرد اهداف تعیین شده، فرش دستباف جان دوباره ­ای خواهد گرفت.

کاهش تقاضا جهانی فرش موضوع جدیدی نیست

- فرش دستباف در یکی دو دهه اخیر با توجه به مسایل گوناگون بیرونی و درونی دچار فراز و نشیب هایی قرار گرفت که کاهش تقاضای جهانی را در بر داشته و این موضوع جدیدی نیست که به تازگی مطرح شود و به عبارتی کالاهای مکمل، کالاهای جانشین در کنار تغییر در سبک و سلایق مصرف­ کنندگان، تورم و ... و در چهار پنج سال اخیر تحریم­ ها و در سال اخیر بیماری کووید 19 مزید بر علت برای کاهش در صادرات بسیاری از کالاها و صنایع شده است.

فرآیند بازگشت ارز صادرکنندگان هنر-صنعت فرش بازبینی شود

- مدت زمان بازگشت ارز حاصل از صادرات برای تمامی کالاها 2 ماه تعیین شده بود که با تلاش­ های این مرکز و سایر ارگان های مربوطه از 2 ماه به 7 ماه افزایش یافت که با اعتراض ذینفعان و پیگیری های مجدد این مرکز از 7 ماه به 12 ماه تبدیل شد. اما از آنجا که فروش فرش به­ صورت امانی است و زمان بازگشت ارز حاصل از صادرات آن به طول می انجامد از این رو صنایع خرد و کوچک با بسته رفع تعهد ارزی پیشنهادی بانک مرکزی حتی به مدت یکسال با مشکلات عدیده ایی مواجه خواهند شد و بایستی این فرآیند برای صنایع خرد و کوچک به خصوص در حوزه هنر-صنعت فرش دستباف مورد بازبینی و تجدید نظر واقع شود.

کرونا تولید فرش را افزایش داد

- بر این اساس و با توجه به اطلاعات ماهیانه دریافتی از تولید فرش استان ها، افزایش چشم گیری نزدیک به 4 برابر در میزان تولید فرش دستباف در نیمه اول سال جاری نسبت به آمارها و برآوردهای سال گذشته شاهد هستیم. براین اساس کل میزان تولید فرش دستباف در 5 ماهه سال جاری نزدیک به 950 هزار متر مربع گزارش شده است. از علت های این افزایش می توان به تعطیلی بعضی از مشاغل به علت شیوع ویروس کرونا و جذب دوباره قالی بافان به کار بافت قالی به عنوان جایگزین فعالیت های دیگر، اشاره کرد.


فرشسورنا ستاری


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :