Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 272405
تاریخ انتشار : 12 مهر 1399 21:45
تعداد بازدید : 460

آب خلیج فارس لب های کویر را تر کرد

انتقال آب خلیج فارس نخستین بارقه های امید برای تأمین پایدار آب کرمانی ها که سال ها با خشک سالی دست به گریبان بوده اند را ایجاد کرده است.
استان کرمان بیش از ۳۰ سال بوده با خشک سالی دست به گریبان است، برداشت بی رویه از آب های زیرزمینی موجب شده آب در بسیاری از دشت های استان به انتها برسد به طوری که بسیاری از چاه های آب در دشت های کهنوج، کرمان، زرند، سیرجان و رفسنجان به کلی خشک شده است و این رویه همچنان ادامه دارد.

کیفیت آب به شدت کاهش یافته و در سال جاری وضعیت به جایی رسید که مردم مرکز استان هم برای تأمین آب در برخی از ایام سال مجبور شدند در اوج کرونا با در دست داشتن ظرف های پلاستیکی در صف تانکرهای آب رسانی سیار انتظار بکشند.

کاهش کیفیت و فشار آب در شهر کرمان مردم را جان به لب کرده، افزایش شمار مهاجرانی که از روستا ترک خانه کرده اند در اطراف شهرهایی که هنوز آب دارند نیز قابل توجه است و بر جمعیت شهرک های حاشیه ای شهر کرمان هرسال افزوده شده است.

پس از سال ها حالا بارقه هایی از امید برای رفع مشکل خشک سالی دیده می شود هرچند که اگر تداوم نیابد این طرح نیز نمی تواند راهگشا باشد.

طرح انتقال آب از خلیج فارس به فلات مرکزی ایران در اکثر استان ها به عنوان یکی از راهکارهای رفع مشکل بی آبی مطرح است اما استان کرمان اولین گام را در این مسیر برداشته و عملیاتی کرده است.

استاندار کرمان چند روز قبل بود که در بازدید از زیرساخت های آب شیرین کن در استان هرمزگان برای نخستین بار مردم کرمان را به اطمینان رساند که انتقال آب از وعده عبور کرده و در حال انجام است.

تجهیزات لازم برای شیرین کردن آب و انتقال به استان کرمان ایجاد و خط انتقال نیز لوله گذاری و ۱۱ ایستگاه پمپاژ نصب شده است.

همچنین در سیرجان نیز مرحله آزمایشی آبگیری منبع آب سیرجان نیز انجام شد و حالا به نظر می رسد نخستین گام برای رفع مشکل آب استان کرمان برداشته شده است.

طرح انتقال آب صفار رود همچنان در ابهام است

از سوی دیگر در صورت اجرای کامل طرح انتقال آب از سد صفا رود به شهر کرمان عملاً مشکل تأمین آب شرب شهرهای شمالی استان نیز رفع می شود.

این طرح نیز با حفر بزرگ ترین تونل انتقال آب خاورمیانه در کوه های صفار رود در مسیر تکمیل قرار دارد و در صورت رفع مشکلات زیست محیطی و تأمین بودجه به زودی آب صفارود هم به کرمان خواهد رسید اما هم اکنون وضعیت این طرح پس از هزینه بسیار زیاد همچنان در هاله ای از ابهام است.

اما به نظر می رسد با توجه به مشکلاتی که در مسیر انتقال آب صفارود قرار دارد در حال حاضر باید تمرکز را روی افتتاح خط اول خلیج فارس و آغاز عملیات اجرایی خط دوم و سوم این پروژه گذاشت.

درحالی که دولت برای تأمین اعتبار پروژه ها با مشکل جدی مواجه است در طرح انتقال آب خلیج فارس به کرمان که بخشی از آن نیز باید به یزد منتقل شود از سه غول معدنی و صنعتی کشور در جنوب شرق کمک گرفته شده است.

در حالی مس سرچشمه، گل گهر و چادرملو سال ها به دلیل فعالیت های معدنی هزینه های زیاد زیست محیطی را به استان های کرمان و یزد تحمیل کرده اند با تأمین اعتبار طرح انتقال آب خلیج فارس به گونه دین خود را به مردم این دو استان ادا کردند.

در حالی نخستین جرعه های آب خلیج فارس مردم را امیدوار کرده است و استاندار کرمان وعده داده که به زودی فاز اول طرح به دست رئیس جمهور افتتاح شود اما حداقل با توجه به حضور مجازی روحانی در اکثر جلسات می توان پیش بینی کرد که در روزهای شیوع کرونا روحانی از پاستور خارج نخواهد شد.

قرار است آب خلیج فارس به بخش صنعت کرمان و یزد واگذار و زمینه توسعه صنعت در استان کرمان و یزد مهیا شود.

استاندار کرمان در گفتگو با مهر اظهار داشت: خط انتقال آب طی ماه های آینده به صورت رسمی آغاز به کار می کند و در حال حاضر کار به صورت آزمایشی در حال انجام است.

انتقال سالانه ۱۳۰ میلیون مترمکعب آب به کرمان

محمدجواد فدایی افزود: با بهره برداری از این طرح در هر ثانیه ۴.۴ مترمکعب آب از خلیج فارس در مخزن ۴۵ هزار مترمکعبی ذخیره می شود.

وی تصریح کرد: پروژه به لحاظ ارزش ۲۵۰ میلیون یورو و به لحاظ ریالی ۸ هزار میلیارد تومان هزینه داشته و کار برای تکمیل همچنان ادامه دارد.

وی گفت: ۱۳۰ میلیون مترمکعب آب در سال از خلیج فارس به سیرجان منتقل خواهد شد. ضمن اینکه فازهای بعدی پروژه نیز به زودی آغاز می شود.

اختلاف ارتفاع مبدا تا مقصد ۲۷۰۰ متر است

این خط انتقال ۸۳۰ کیلومتر طول دارد که طی سه سال اجراشده است و ۱۱ ایستگاه پمپاژ و دو هزار و ۷۰۰ متر اختلاف ارتفاع در مبدأ و مقصد این پروژه وجود دارد.

وی استفاده اصلی این آب را در صنعت دانست و گفت: در آینده احتمالاً در بخش کشاورزی نیز از این آب استفاده شود.

وی ادامه داد: اجرای این طرح نشان می دهد که توان نیروهای بومی بدون دخالت تجهیزات و نیروهای غیر ایرانی می تواند بسیاری از مشکلات به ظاهراً حل نشدنی را رفع کند و باید کار جهادی در بسیاری از مسائل در دستور کار قرار گیرد.

استاندار کرمان با اشاره به خشک سالی های طولانی در استان کرمان گفت: باوجود انتقال آب خلیج فارس به استان کرمان اما استفاده بهینه از آب موجود در استان کرمان در دستور کار قرار دارد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس و نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی نیز در گفتگو با مهر تأمین اعتبار اجرای این طرح، ابتکار صورت گرفته در این خصوص و سرمایه گذاری سه شرکت بزرگ صنعتی و معدنی را ارزشمند دانست و گفت: این الگو می تواند برای حل بسیاری از پروژه های حیاتی استان های مختلف مورداستفاده قرار گیرد.

محمدرضا پور ابراهیمی ادامه داد: با این رویداد زمینه توسعه در بخش صنعت و معدن نیز فراهم می شود و بخشی از آب که تاکنون در این مراکز استفاده می شده برای بخش های دیگر آزاد می شود.

استفاده بهینه از منابع محلی الزامی است

پور ابراهیمی افزود: امیدواریم زمینه برای توسعه چنین طرح هایی در استان هایی که با خشک سالی دست وپنجه نرم می کنند فراهم شود تا با استفاده از توان بومی بتوانیم بر خشک سالی چیره شویم.

وی ادامه داد: هم اکنون میزان سختی آب به حدی است که از آب موجود می توان فقط در بخش صنعت استفاده بهینه کرد و عملاً موجب رونق اقتصادی، اشتغال زایی و توسعه زنجیره تولید فولاد، مس، ارزآوری و خوداشتغالی می شود.

وی تأکید کرد: مردم در استان کرمان باید به این نکته توجه کنند که استفاده بهینه از آب در استان یکی از مهم ترین اقداماتی است که باید در نحوه زندگی خود مدنظر قرار دهند تا بتوانیم آینده ای بهتر برای کرمان به ارمغان آوریم.

حالا کرمان در آستانه برداشتن نخستین قدم ها برای رفع مشکل بی آبی در استانی است که یک چهارم باغ های کشور را در خود جای داده و هرسال بر وسعت طرح های صنعتی و معدنی نیز افزوده می شود.


آبرسانی


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :