Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 272531
تاریخ انتشار : 17 مهر 1399 12:45
تعداد بازدید : 564

ایران، رقیبی جدید در انتقال سکو به دریا / امیر مهرزاد

انتقال سکوهای نفتی و گازی به آب یکی از پیچیده ترین مراحل از زمان ساخت سکو تا پایان بهره برداری است. پیچیدگی این مرحله به حدی است که در دنیا فقط چند کشور توسعه یافته می توانند این مرحله را اجرا کنند.
انتقال سکوهای نفتی و گازی به آب یکی از پیچیده ترین مراحل از زمان ساخت سکو تا پایان بهره برداری است. پیچیدگی این مرحله به حدی است که در دنیا فقط چند کشور توسعه یافته می توانند این مرحله را اجرا کنند. این ها درحالی است که در کشورمان مهندسان و طراحان توانستند یکی از این پروژه ها را با موفقیت اجرا کنند. یکی از واحدهایی که در صنایع و امور مرتبط با دریا کاربرد دارد مایل دریایی است که هر یک مایل دریایی معادل هزار و ۸۵۲ متر بوده و در پروژه انتقال سکوی ایرانی مسافتی برابر ۶۲ مایل دریایی طی شده است.

انتقال سکو به دریا، افتخار ملی

یکی از موضوعاتی که در انتقال سکوهای گازی و نفتی اهمیت زیادی دارد این است که در دنیا فقط چند کشور فناوری این کار را دارند و ایران هم در امسال توانست این کار را انجام دهد. رییس اداره امور دریایی بندر خرمشهر درباره انتقال یک سکوی گازی به منطقه پارس جنوبی گفت: عملیات هدایت و انتقال سکوی گازی از سوی راهنمایان بندر خرمشهر به مسافت ۶۲ مایل دریایی و به مقصد منطقه پارس جنوبی با موفقیت به انجام رسید. مهدی فرمهینی فراهانی اظهار کرد: عملیات ساخت این سکو از سوی متخصصان داخلی در شرکت تاسیسات دریایی (بخش خصوصی مستقر در بندر خرمشهر) انجام شده است. رییس اداره امور دریایی بندر خرمشهر گفت: ساخت، حمل ونقل و نصب این سکوها به تخصص و فناوری دقیق و پیشرفته نیاز دارد که امروزه تنها چند کشور پیشرفته در جهان قادر به اجرای آن هستند. فرمهینی فراهانی، طراحی نقشه راه، عقد قرارداد با نماینده کشتیرانی حامل سکو، شروع عملیات جداسازی بارج و سکو از کنار اسکله فیلیه با استفاده از ۳ یدک کش و حرکت در آبراه اروند را ازجمله مراحل انتقال این سکوی گازی عنوان کرد. وی در پایان اظهار کرد: انتقال این سکو با توجه به محدودیت عرض و عمق در کانال کشتیرانی و عظیم بودن این مجموعه، به عنوان یکی از دشوارترین و حساس ترین عملیات جابه جایی و انتقال سکو به شمار می رود که به کوشش نیروها و متخصصان بومی اجرا شده و این موضوع جزو افتخارات ایران اسلامی به ویژه نیروی انسانی موجود در منطقه زرخیز خوزستان است.

 شکستن رکورد با راه اندازی سکوهای گازی

مدیرعامل مجتمع کشتی سازی و صنایع فراساحل ایران نیز چندی پیش گفت: برای ساخت سکوی ۲ هزار و ۷۰۰ تنی که ۵/۴ سال طول کشید، ۲ میلیون و ۷۰۰هزار نفر ساعت تلاش شده است. مدیرعامل ایزوایکو افزود: این سکو را ۱۲۰ نفر از متخصصان کشور با تجهیزات مهندسی و محاسبات دقیق ریاضی طراحی، بارگیری، نصب و راه اندازی کرده اند. ۹۹ و نیم درصد این سکو در خشکی و کارگاه ساخته شده و ۵/۰درصد باقی مانده با بارگیری این سکو روی بارج انجام و در دریا نصب شده و به بهره برداری رسیده است. عملیات «لود اوت» یا انتقال سکو از خشکی به دریا با تناژ بالا تاکنون در انحصار کشورهای امریکا و انگلیس بود و رکورد راه اندازی سکو نیز به وسیله شرکت «مبین سازه گستر» از شرکت های تابع ایزوایکو در مدت زمان ۱۶۰ روز شکسته شد که پیش از این راه اندازی سکو با ۶ماه و نیم در اختیار شرکت Stat oil غربی بوده است. مدیرعامل شرکت مبین سازه گستر نیز گفت: شکستن رکورد راه اندازی و بهره برداری ازسوی این شرکت نتیجه ۱۶۰ روز عملیات کاری بوده که به کوشش کارشناسان و مهندسان این شرکت انجام شده است. طراحی، ساخت، انتقال، نصب و راه اندازی سکوی فاز ۱۶ پارس جنوبی در دریا به طور کامل به دست متخصصان داخلی در شرکت مبین سازه گستر خلیج فارس (از شرکت های تابع ایزوایکو) انجام شده است.

 آماده سازی سکو برای انتقال

عملیات ساختAPI RP-۲A فهرستی از جنس مواد مورد استفاده در ساخت قطعات فولادی سکوها تهیه و منتشر کرده که براساس آن کمینه مقاومت برای فولادها برابر با فولادهای رده A۳۶ در انجمن مواد و آزمایشات امریکا (ASTM) و مقاومت ۲۵۰Mpa در AISC باید باشد. برای مواردی که مقاومت بیشتری نیاز دارند مثل لوله ها، رده X۵۲ در API ۵L پیشنهاد شده است. برای برش ها، جوش ها و مونتاژها باید طرح های دقیقی تهیه شده و این فرآیندها به طور کامل براساس آنها انجام شود. همچنین از دیگر مواردی که اهمیت زیادی در این زمینه دارد، انتخاب خط تولید کارآمد است. این خط های تولید باید مجهز و به اندازه ای بزرگ باشد که توانایی تولید قطعات غول پیکر سکوها را داشته باشد. بارگیری و حمل ونقل به منظور صرفه جویی در هزینه ها و راحتی عملیات کارگاه های ساخت سکوها به طور معمول در نواحی ساحلی دایر می شوند. بعد از اتمام ساخت تمامی قطعات باید روی کشتی بارگیری شده و به محل نصب دائمی انتقال یابد. از همین رو در طراحی ها باید به بارگیری و عملیات حمل ونقل نیز توجه کافی شده، تمام مراحل بارگیری مدنظر قرار گرفته و تنش ها بررسی شوند. قبل از شروع انتقالات باید قطعات برای یک سفر دریایی تحلیل شده، به «کرجی»ها محکم شده، سپس عملیات انتقال شروع شود. در تحلیل های انجام شده برای حمل ونقل باید اثرات چرخش کششی، ضربه، تخلیه اثرات غیرمتقارن بودن سکو به طور کامل بررسی شود. به این منظور باید اطلاعات دقیقی از بدترین وضعیت جوی مسیر در همان بازه زمانی مشخص از سال دراختیار مهندسان قرار گیرد.

 عملیات نصب سکو در دریا

تمامی موارد طراحی باید به گونه ای انجام شود که در آنها تنش های عملیات نصب مربوط به بلند کردن، به طور قائم درآوردن، بر پایه سوار کردن و... در نظر گرفته شده باشد. پوشش های پایه باید به گونه ای باشند که در طول مدت زمان نصب احتیاج به پشتیبانی خارجی نداشته باشند. از Mudmatها در صفحه افقی زیرین مکان نصب برای انتقال موقتی نیروها به بستر دریا و خاک آن قبل از اتمام عملیات ستون گذاری استفاده می شود. همچنین در زمان طراحی ستون ها توجه به مقاومت آنها در برابر تنش های ایجاد شده در هنگام جایگیری شان از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. نخستین قسمت باید به اندازه ای بلند باشد که از چند متر بالای محل جایگیری پایه تا بالای خط گل ولای امتداد یابد (در این حالت نفوذ خود به خودی پایه ها به دلیل وزن شان باید مدنظر قرار گیرد). باقی قطعات باید در همان مکان به قطعه نخست جوش داده شوند. هنگامی که تمامی پایه ها به عمقی که انتظار می رود رسیدند، آنها را باید به آرایش از قبل طراحی شده متناسب با قسمت بالایی درآورد، سپس پوشش پایه ها تا ارتفاعی در حدود یک متر پایین تر از سربالایی پایه ها به دور آنها جوش داده شود. با توجه به مباحث ارائه شده می توان گفت احداث خط لوله و انتقال سکوها به دریا عملیاتی سیستماتیک و دقیق است که با اشراف به مسائل فنی و همچنین پراهمیت بازرسی فنی می توان از صحت مراحل نصب اطمینان حاصل کرد و کمترین خطر را در آینده متوجه این خطوط دانست. در این زمینه بومی سازی فناوری احداث خطوط لوله دریایی و همچنین تربیت نیروی کار متخصص می تواند در رسیدن به اهداف بلندمدت و توسعه صنایع فراساحلی اهمیت بسیاری داشته باشد که در این زمینه فعالیت های مناسبی انجام شده است.


سکوی گازی B۱۴


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :