Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 273555
تاریخ انتشار : 9 آذر 1399 11:35
تعداد بازدید : 126

ایران پیشتاز دیپلماسی علمی دنیا شد

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام گفت: جمهوری اسلامی ایران بر اساس شتاب دیپلماسی علمی ایران در چهار سال، پیشتاز دیپلماسی علمی دنیا شد.

به گزارش روز یکشنبه پایگاه استنادی علوم جهان اسلام، محمدجواد دهقانی اظهار داشت: توسعه مشارکت های علمی در سطح بین المللی و دیپلماسی علمی یکی از سیاست های اصلی جمهوری اسلامی ایران است که نظام آموزش عالی کشور نیز تاکید ویژه ای بر آن دارد.

وی گفت: یکی از شاخص های مهم مشارکت های علمی، سهم انتشار آخرین یافته های علمی مشترک بین المللی از کل انتشارات علمی کشور است.

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام افزود: بررسی و تحلیل های علمی مستخرج از پایگاه استنادی بین المللی اسکوپوس (Scopus) نشان می دهد در حالی که سهم دیپلماسی علمی از علم ایران در سال ۲۰۲۰ تاکنون به ۳۱ درصد رسیده است، مقایسه سهم مشارکت سال های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ مشخص می کند جمهوری اسلامی ایران با ۱۴ درصد رشد، پیشتاز دیپلماسی علمی دنیا شده است.

به گفته دهقانی، بر اساس بررسی ها، میزان مشارکت های علمی پژوهشگران کشور با دنیا در ۱۰ سال اخیر از ۱۷ درصد در سال ۲۰۱۱ به ۳۱ درصد در سال ۲۰۲۰ افزایش یافت و به خصوص در پنج سال اخیر روند افزایشی داشت.

وی خاطرنشان کرد: در سال ۲۰۱۶ سهم مقالات با مشارکت بین الملل از کل تولید علم ۲۰ درصد بود که در سال ۲۰۱۷ به ۲۲ درصد، در سال ۲۰۱۸ به ۲۴ درصد، در سال ۲۰۱۹ به ۲۷ درصد و در سال ۲۰۲۰ به ۳۱ درصد رسیده است.

وی گفت: بعد از ایران، کشورهای لهستان، انگلستان و تایوان هر کدام با ۶ درصد بیشترین رشد را در دیپلماسی علمی داشتند. همچنین در بین کشورهای اسلامی، مالزی بعد از ایران بیشترین رشد را داشته که به پنج درصد بود.

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام ادامه داد: سهم مقالات با مشارکت بین الملل از کل مقالات تولید شده در تمامی حوزه های موضوعی شتاب بیشتری گرفته است. اما با محاسبه رشد سال ۲۰۱۹ در مقایسه با سال ۲۰۱۸، حوزه های علوم انسانی و علوم پایه بیشترین میزان رشد را داشته اند.

دهقانی یادآور شد:: در بین حوزه های موضوعی در سال ۲۰۱۹، حدود ۳۰ درصد انتشارات علمی حوزه علوم پایه کشور با مشارکت پژوهشگران بین المللی بود که بالاترین سهم در بین حوزه های موضوعی است.

وی افزود: بعد از آن مقالات ۲ حوزه فنی و مهندسی و علوم کشاورزی با ۲۹ درصد در جایگاه بعدی قرار دارد. سهم مقالات با مشارکت بین الملل پژوهشگران علوم اجتماعی از کل مقالات این حوزه ۲۸ درصد است. به همین ترتیب ۲۲ درصد مقالات حوزه علوم پزشکی نیز در سال ۲۰۱۹ با مشارکت بین الملل بود.

پرچم


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :