Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 273560
تاریخ انتشار : 10 آذر 1399 23:9
تعداد بازدید : 660

تجهیزات سرچاهی صنعت نفت

طی یک مسیر ۱۴ساله (از سال ۱۳۸۵ تاکنون) با تکیه بر توان طراحی، پژوهشی، مهندسی و اجرای نیروهای ایرانی، امروز ایران در تأمین بسیاری از تجهیزات سرچاهی که بسیار در صنعت نفت پرکاربرد و استراتژیک هستند، خودکفا شده است.
 28 آبان سال 98 جلسه مهمی با حضور 2500 نفر از تولیدکنندگان، کارآفرینان و فعالان اقتصادی در حضور امام خامنه ای برگزار گردید که نکات مهمی در باب تحریم و تولید در آن جلسه از سوی مقام معظم رهبری مطرح شد.

شاه بیت سخنان رهبری در آن جلسه از این قرار بود که "این تحریم فعلاً خواهد بود؛ این که کسی امید ببندد به اینکه حالا یک سال دیگر، دو سال دیگر این تحریم تمام می شود، خیال باطل است، این تحریم حالاحالاها هست،کار اساسی مصون سازی اقتصاد کشور از آسیب دیدن از تحریم است، باید کاری کرد که ما در مقابل تحریم آسیب پذیر نباشیم. تولید بایستی در کشور پیشرفت پیدا کند؛ علاج کار این است. اگر توانستیم با تکیه ی بر توان داخلی، تحریم را بی اثر بکنیم، آن عامل تحریم کننده هم از تحریم دست برمی دارد؛ یعنی او هم وقتی فهمید تحریم فایده ای ندارد، از تحریم دست برمی دارد."

حال که یک سال از آن جلسه مهم می گذرد و اقتصاد کشور درگیر تحولات گسترده شده است، گروه اقتصادی خبرگزاری تسنیم در پی آن آمده است که در راستای امیدافزایی، نمونه های موفق در کشور را که اتفاق افتاده و تحریم را بی اثر کرده است، بازگو نماید.

در این بخش به یکی از نمونه هایی از شکست تحریم در صنعت نفت با تکیه و برنامه ریزی کامل بر توان داخلی می پردازیم.

تجهیزات سرچاهی یکی از مهمترین گروه های کالایی صنعت نفت است. پس از حفاری و تکمیل چاه به منظور کنترل آن و همچنین در جهت بهره برداری از چاه نسبت به موقعیت و نیازهای پیش بینی شده آن، تجهیزاتی به روی چاه تعبیه می شود که قسمتی از این وسایل مستقیماً به روی خود چاه و بخشی از آن در مجاورت چاه و در اتصال با قسمت اول کار گذاشته می شوند. این تجهیزات با توجه به مورد استفاده در چاه، نحوه تکمیل آن، فشار و وجود گازهای اسیدی، طراحی می شوند.

شرکت فناوری تجهیزات سرچاهی (وتکو) کار طراحی، ساخت و نصب تجهیزات سرچاهی را از سال 1380 با همکاری شرکت ABB آغاز کرد. شرکت ABB یک شرکت چندملیتی سوئیسی و سوئدی است که عمدتاً در زمینه های برق، قدرت و تکنولوژی اتوماسیون فعالیت می کند؛ اما سالها پیش در حوزه نفت و گاز هم فعالیت می کرد. این شرکت در سال 1384، بخش نفت و گاز خود را واگذار کرد و این بخش به شرکت نفت VETCO GRAY تغییر نام داد و این شرکت نیز در تابستان 1385 صددرصد سهم خود را به شریک ایرانی خود واگذار کرد.

بعد از تمام ایرانی شدن نیروهای متخصصی که روی طراحی و ساخت تجهیزات سرچاهی فعالیت می کردند، به مرور زمان تأمین مواد اولیه ساخت تجهیزات سرچاهی نیز با انجام پژوهش های متعدد از ظرفیت های داخلی، از داخل کشور صورت گرفت، در حالی که پیشتر از کشورهای انگلیس، سنگاپور و آمریکا خریداری می شد.

کارخانه وتکو، نقش مهمی در بی نیازی کشور از تجهیزات سرچاهی دارد و گام های بلندی در تقویت تولید ملی برداشته و بیش از نیمی از مجموعه تجهیزات سرچاهی را که شامل 120 مجموعه تجهیزات بود، با عمق ساخت داخل 94 درصد تحویل صنعت نفت داده است و مابقی هم در این کارخانه در حال ساخت است.

در واقع طی یک مسیر 14ساله (از سال 1385 تاکنون) با تکیه بر توان طراحی، پژوهشی، مهندسی و اجرای نیروهای ایرانی، امروز ایران در تأمین بسیاری از تجهیزات سرچاهی که بسیار در صنعت نفت پرکاربرد و استراتژیک هستند، خودکفاست؛ اگرچه خودکفایی کامل و بِروزسازی تکنولوژی در این عرصه در قالب یکی از پروژه های کلان ده گروه کالایی استراتژیک صنعت نفت همچنان در حال پیگیری است.

هم اکنون پروژه ای با نام "تجهیزات سرچاهی و رشته تکمیلی درون چاهی" با شناسایی 35 قلم تجهیز اصلی و 102 ریزتجهیز، در قالب یکی از گروه های کالاهای راهبردی صنعت نفت در حال پیگیری برای خودکفایی کامل صنعتی است.


تجهیزات سرچاهی


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :