Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 273821
تاریخ انتشار : 1 دی 1399 22:57
تعداد بازدید : 162

بیمه رایگان یک و نیم میلیون روستایی

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری از بیمه تامین اجتماعی رایگان یک و نیم میلیون روستائی خبر داد.
آقای محمد امید در حاشیه نخستین جلسه شورای عالی عشایر و روستا باحضور معاون اول ریاست جمهوری در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما بیمه اجتماعی روستائیان را از محور های جلسه امروز ذکر کرد و گفت: تا قبل از مصوبه یک ماه پیش، یک و نیم میلیون جمعیت روستایی، بیمه تامین اجتماعی بودند که یک سوم هزینه را افراد و دو سوم را دولت پرداخت می کرد.

وی افزود: یک و نیم میلیون نفر از جامعه روستایی را که ضعیف تر بودند به رقم قبلی اضافه کردیم که در مجموع سه میلیون نفر را در بر می گیرد، اما با این تفاوت که هزینه بیمه تامین اجتماعی یک و نیم میلیون نفر جدید را دولت به صورت صددرصد پرداخت می کند.

وی هزینه بیمه یک و نیم میلیون نفر را در یک سال، هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بیان کرد و گفت: تخصیص این رقم انجام و به سازمان بیمه روستائیان و عشایر پرداخت شده و به زودی لیست این افراد مشخص و بیمه شان رایگان می شود.

آقای امید با بیان اینکه روال کار بیمه رایگان آغاز شده و لیست آن از سوی سازمان های حمایتی ارسال شده است افزود: کمیته امداد ۵۰۰ هزار نفر، سازمان بهزیستی ۲۰۰ هزار نفر، مجموعه قالی بافان کشور به صورت صد درصد تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار می گیرند، زنان سرپرست خانوار از سوی معاونت امور زنان معرفی شده اند که تحت پوشش قرار خواهند گرفت.

وی گفت: همچنین زنان و خانواده هایی که در روستا شغل صنایع دستی دارند، به مدت یک سال بیمه تامین اجتماعی رایگان می شوند.

آقای امید مسکن روستاییان را از دیگر موضوعات دستور جلسه امروز ذکر کرد و گفت: با فعالیت های خوبی که در عرصه مسکن روستائیان صورت گرفته، تا کنون ۵۰ درصد مسکن روستائیان در سراسر کشور مقاوم سازی شده است.

وی افزایش سقف تسهیلات قرض الحسنه برای شهر های زیر ۲۵ هزار نفر و روستا ها را از دیگر مصوبات جلسه امروز شورای عالی عشایر و روستا بیان کرد و افزود: مقرر شد این تسهیلات از ۵۰ میلیون به ۸۰ میلیون تومان افزایش یابد.

وی به مسکن ایتام روستایی که در جلسه مورد بحث قرار گرفت اشاره کرد و گفت: این موضوع مربوط به ایتام تحت حمایت کمیته امداد و سازمان بهزیستی است که آمار آن استخراج شده است.

آقای امید با بیان اینکه بر اساس دستور معاون اول رئیس جمهور منابع این کار به طور ویژه خواهد بود افزود: با همکاری که از سوی بنیاد مستضعفان، ستاد اجرائی فرمان امام و مجموعه سازمان مدیریت و برنامه ریزی انجام خواهد شد، بتوانیم ۳۰ هزار مسکن ایتام را تا پایان دولت انجام دهیم.

وی افزود: این ۳۰ هزار مسکن خانواده ایتام روستایی، باید به عنوان یک کار ویژه و خدمت نظام به محرومان، نیازمندان و ایتام دیده شود و همه در این بخش کمک خواهند کرد تا این تعداد، تحویل شود.

آقای امید با بیان اینکه منابع مسکن خانواده ایتام روستائی علاوه بر وام، منابع بلاعوضی است که بخشی را سازمان مدیریت، بخشی را کمیته امداد و بهزیستی و بخشی را بنیاد مستضعفان و ستاد اجرائی فرمان حضرت امام پرداخت خواهند کرد گفت: در تلاش هستیم که ایتام برای بهسازی مسکن، پرداختی نداشته باشند.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری گفت: در حال حاضر بهسازی و مقاوم سازی ۵۰ درصد مسکن روستائیان از سوی بنیاد مسکن انجام شده است.

آقای امید با بیان اینکه هر سال مقاوم سازی ۲۰۰ هزار مسکن روستائی را در برنامه داریم افزود: ۳۰ هزار مسکن روستائی، مختص خانواده های ایتام روستائی و مازاد بر این سهمیه است.

وی وضعیت خانه های بهداشت روستایی و مراکز جامع سلامت را دیگر دستور جلسه امروز بیان کرد و گفت: در روستا های بالای ۲۰ خانوار، بازسازی یا ایجاد مراکز جامع سلامت و یا خانه های بهداشت، ۷۰۰ مورد است که ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشتند.

آقای امید افزود: تامین منابع مورد نیاز این نوسازی خانه های بهداشت ۴۳۰ میلیارد تومان است که باید از محل اعتبارات امسال تامین می شد.

وی با بیان اینکه این مبلغ با اولویت در اختیار وزارت بهداشت قرار خواهد گرفت، گفت: با همکاری استانداران و مجمع خیران سلامت کشور، قرار شد با تجمیع منابع، ۷۰۰ خانه بهداشت یا مرکز جامع سلامت را تا اردیبهشت سال آینده تحویل روستائیان دهیم.

آقای امید گفت: از ابتدای انقلاب تا کنون در روستا ها کار های بزرگی صورت گرفته و این دولت هم توجه ویژه ای به توسعه روستا ها در بخش اشتغال و زیرساخت ها داشته است.

وی افزود: یکی از خلا هایی که باید پرداخته می شد بحث انسجام بخشی و هماهنگی میان دستگاه هایی بود که در روستا ها در حال فعالیت هستند.

اقای امید با بیان اینکه این شورا برای ایجاد هماهنگی تشکیل شده است گفت: این جلسه سه دستور کلی داشت که یکی از آن ها گزارشی از شمای روستا و فعالیت هایی که در روستا ها شکل گرفته، بود.

آقای امید تنظیم سند توسعه روستایی را یکی از مصوبات این جلسه بیان کرد و افزود: مقرر شد آخرین آمار های روستایی دوباره مورد ارزیابی و آمار گیری قرار گیرد.

وی با بیان اینکه در بخش زیرساخت روستا ها در جهان، آمار های ما بسیار فاخر و خوب است گفت: در بخش گاز رسانی، به ۸۶ درصد و در آب رسانی به ۷۵ درصد رسیدیم.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری گفت: در بخش برق، روستا های ۲۰ خانوار را که ۵۵ هزار روستاست برق رسانی کردیم و اکنون برق رسانی به روستا های زیر ۲۰ خانوار در دستور کار است.

آقای امید با بیان اینکه در بخش خانه های بهداشت، با مصوبه امروز، تعهدات را انجام خواهیم داد افزود: در بخش مدارس روستایی هم، آموزش را به تمام روستا ها برده ایم.

وی اشتغال روستائیان را یکی از اقدامات مهم این دولت بیان کرد و گفت: این اقدام اثرات بسیار خوبی در کاهش مهاجرت روستائیان به شهر ها و افزایش مهاجرت معکوس داشته است.

آقای امید افزود: با مصوبه مجلس گذشته و عنایت ویژه مقام معظم رهبری، یک و نیم میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی در اختیار اشتغال روستائیان قرار گرفت و این رقم حدود ۲۲ هزار میلیارد تومان شده است و تا امروز نزدیک به ۱۵ هزار میلیارد آن هزینه شده و در اختیار افراد قرار گرفته است.

وی گفت: این رقم توانسته اشتغال بسیار خوبی در روستا ها ایجاد کند و نرخ پایداری روستا ها و ماندگاری روستائیان را افزایش دهد.

آقای امید افزود: با این رقم ۲۵۰ فرصت شغلی ایجاد شده که به طور قطع نیمی از آنان بیمه تامین اجتماعی دریافت کرده اند.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :