Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 273832
تاریخ انتشار : 5 دی 1399 21:34
تعداد بازدید : 121

افتتاح 5 طرح پتروشیمی در استان های ایلام، همدان و آذربایجان غربی

در سی و هشتمین هفته از افتتاح طرح های ملی کشور 5 طرح ملی پتروشیمی وزارت نفت در استان های ایلام، همدان و آذربایجان غربی افتتاح شدند.
در سی و هشتمین هفته از افتتاح طرح های ملی کشور 5 طرح ملی پتروشیمی وزارت نفت در استان های ایلام، همدان و آذربایجان غربی با سرمایه گذاری 916 میلیون یورو معادل ارزش ریالی 28 هزار میلیارد تومان با دستور رئیس جمهور به بهره برداری رسید.
طرح های الفین و گوگردزدایی در مجتمع پتروشیمی ایلام، پتروشیمی هگمتانه در همدان و طرح های سولفات پتاسیوم و اسید کلریدریک در پتروشیمی 5 طرح پتروشیمی است که با دستور رئیس جمهور در استان های ایلام، همدان و آذربایجان غربی به صورت رسمی افتتاح و بهره برداری از آنها آغاز شد.

متن کامل سخنان رئیس جمهور به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

ضمن تبریک ایام میلاد با سعادت حضرت عیسی بن مریم(س)  به همه مسیحیان جهان و مسیحیان عزیز هم وطن خودمان که ایام بسیار مبارکی برای میلاد این پیامبر عظیم الشأن(ص) خواهد بود. تولد و میلاد او یک معجزه بزرگ از جانب خداوند بزرگ بود و او به تعبیر قرآن کلمه الله بود و وجود و همه عمر شریف این کلمه الهی پر از برکت برای مردم آن روزگار، مردم این روزگار و تا قیامت خواهد بود و عجیب این است در روایات ما آمده است که در زمان ظهور ولیعصر(عج) یکی از انبیایی که در کنار ولی عصر(ع) خواهد آمد و در قیام جهانی او حضور دارد و شریک است، حضرت عیسی بن مریم(س) است بنابراین برای ما این پیامبر در کنار همه پیامبران اولوالعزم دارای اهمیت فراوانی است.

این جلسه جزو پنج شنبه های زیبای ما بود. یک میلیارد یورو در یک روز و آن هم در شرایط جنگ اقتصادی و طرح هایی که به ارزش یک میلیارد یورو و بیش از 28 هزار میلیارد تومان بود در یک روز در 3 استان غرب کشور افتتاح شد که باید به همه عزیزان و این فرماندهان جنگ اقتصادی و به این مدیران بزرگی که طرح های پتروشیمی را در ایران عزیز بوجود آوردند، تکمیل کردند و به دست فرزندان ایران ساختند، تبریک بگویم.

همانطور که گفته شد بیش از 70 درصد این طرح ها ساخت ایرانی است و در طرح های پتروشیمی، اجرا و برنامه ریزی و همه کارها به دست جوان های ما انجام گرفته است و این افتخاری بزرگ و  یک ضربه بزرگ به استکبار جهانی است که می خواست این روزها ایران تعطیل و همه کارخانه ها بسته باشد و در تصور و خیال خام آنها، صف های طولانی برای گرفتن نان و مواد ضروری زندگی باشد که یک همچنین چیزی در ایران و در 3 سال جنگ اقتصادی اتفاق نیفتاد و اگر این جنگ 30 سال هم به طول بینجامد، باز هم مردم ما ایستادگی می کنند.

اگر چه به اعتقاد من عمر این جنگ به سر آمده و به پایان رسیده و آن کسی که فرماندهی شرورانه این جنگ را به دست گرفته بود، در هفته های آخر عمر سیاسی در زندگی است اما این ملت برای همیشه تاریخ زنده می ماند و سربلند خواهد بود، همانگونه که در طول تاریخ سربلند بوده است.

مردم ما می دانند در این جنگ اقتصادی هدف های زیادی مورد نظر دشمن بود و آنها را تحریم کرده است اما دو بخش نفت و بانک به طور عمده 2 در این جنگ مد نظر آنان بود که در جنگ اقتصادی مورد بمباران های روزانه دشمن قرار گرفته است اما در عین حال این سرافرازان همچنان به خوبی ایستادند.

ان شاء الله امسال17 طرح بزرگ پتروشیمی را تا پایان سال افتتاح خواهیم کرد و امروز به دهمین طرح رسیدیم که  7 طرح دیگر باقی مانده است و ان شاء الله در ماه های پیش رو آن طرح ها افتتاح می شود.

به درگاه خداوند بزرگ شکرگزارم که سی و هشت پنج شنبه جمع شدیم و افتتاح های بزرگ داشتیم و ان شاء الله خدا توفیق بدهد تا پایان سال بقیه طرح ها را انجام دهیم.

به این خانواده بزرگ پتروشیمی که هفته های آینده هم روز پتروشیمی است، تبریک می گویم. پتروشیمی و بخشی از مدیران این صنعت جزو صنایعی بود که مورد تحریم قرار گرفت که مقاومت و ایستادگی کردند و خم به ابرو نیاوردند.

اینگونه تحریم ها آن هم از سوی یک شروری مثل ترامپ برای تحریم شدگان افتخار است. مثل گلوله ای است که در دوران دفاع مقدس از طرف صدامیان بر بدن کسی اثابت می کرد و برای همیشه افتخار می کرد که در جنگ مجروح شده است البته این جراحت به امید خداوند و کمک مردم به زودی شفا پیدا می کند و ما  به نقطه با عظمت تری برای شکوفایی ایران عزیز ما می رسیم.

امروز این طرح ها بیشتر در غرب کشور بود البته یک کار بزرگی از سال ها پیش برای خط طولانی گاز و برای اینکه بتواند خوراک پتروشیمی ها را در غرب کشور تأمین کند، انجام گرفت که اینها جزو ثمرات آن کار اساسی و زیربنایی بود که انجام گرفت و امروز 3 طرح آن بحمدالله افتتاح شد.

یکی از افتخارات دولت یازدهم و دوازدهم و وزارت نفت و پتروشیمی در این دولت این بود که توانستیم پتروشیمی را هم از لحاظ وزنی و ارزشی به 2 برابر آنچه که قبل از سال 92 بود، برسانیم و اگر دولت هیچ کاری در این 8 سال و در این دوران تحریم و جنگ نکرده باشد جز اینکه بگوید پتروشیمی را به 2 برابر در 8 سال دولت رسانده ام.

از لحاظ وزنی، از 56 میلیون تن به 100 میلیون تن در سال آینده می رسیم که تقریباً 2 برابر و از لحاظ ارزشی از 11 میلیارد دلار به 25 دلار یعنی از 2 برابر هم بیشتر می رسیم که در فولاد هم همینطور است و به 2 برابر رسیدیم.

در بسیاری از موارد جزو افتخارات بی سابقه دولت است و علت اینکه خارجی ها از این دولت خیلی عصبانی اند این است که در این دوران تحریم می بینند، این افتتاح ها و کارهای بزرگ انجام می گیرد و امسال خیلی عصبانی اند از اینکه برق، آب و گاز را برای اقشار کم درآمد و کم مصرف مجانی کردیم که فوق العاده عصبانی اند. ده ها برنامه تشکیل دادند که این درست نیست و شدنی نیست و مگر می شود آب و گاز و برق مجانی شود که این در دنیا نشده چطور در ایران می خواهد بشود.

اینکه در این دولت به خودکفایی هایی رسیدیم و در همین وزارت نفت گازوئیل و بنزین وارد می کردیم اما امروز صادر می کنیم. در زمستان در مشقت زیاد بودیم برای گاز و می بایست وارد می کردیم اما امروز بدون اینکه وارد بکنیم، گاز مصرفی را با همکاری مردم اداره  و حتی صادر هم می کنیم که اینها کارهای عظیم و بزرگی است که انجام گرفته است و یکی از کارهای بزرگ کارهای پتروشیمی است.

خوشحالم این دولت ریل گذاری برای دولت بعد هم انجام داده است. شما در پتروشیمی می بینید وقتی حرف می زنیم، نمی گوییم سال 99 و می گوییم سال 1400 و نمی گوییم فقط سال 1400 که سال پایانی دولت دوازدهم است بلکه سال های 1404 و 1406 را هم می گوییم که برنامه ریزی شده است یعنی یکی از نکات بسیار مهم است که دولت در زمینه کشاورزی، صنعت، خدمات بویژه دولت الکترونیک، شرکت های دانش بنیان و بویژه در زمینه سلامت مردم، کارهای عظیمی کرد و ریل را هم برای سال های بعد گذاشت و راه و خط مشخص است که در سال های بعد به کجا خواهیم رسید.

مردم عزیز می دانند برای اینکه یک صنعتی در کشور فعال شود، 3 مسأله برای ما مهم است، یکی اینکه باید مواد اولیه را داشته باشیم. وقتی می خواهیم جایی سرمایه گذاری کنیم، مواد اولیه نباشد و بخواهیم از کشور دیگری مواد اولیه بیاوریم آن هم هر روز بخواهد برای ما یک مقرراتی بگذارد و بالا و پایین کند، این خیلی فرق می کند تا اینکه مواد اولیه در کشور خودمان و در کنار خودمان باشد یعنی پتروشیمی افتتاح می شود که مواد و خوراک آن توسط وزارت نفت و انرژی و خوراک در داخل تأمین می شود.

دوم تکنولوژی است ما در تکنولوژی روز به روز پیش می رویم. امروز قادر هستیم 70 درصد یک پتروشیمی را بسازیم و مطمئن هستم این 70 درصد به 74 الی 80درصد تبدیل می شود و در بسیاری از کمپرسورهای عظیم جلو می رویم.

به همراه مهندس زنگنه از یک شرکت دانش بنیان مهمی که این کمپرسورهای عظیم را تولید کرده بودند، دیدار کردیم و واقعاً جای شگفتی بود و آدم تا با چشم نبیند، باورش نمی شود که این جوان ها و این متخصصین و دانش پژوهان واقعاً چه کار عظیم و بزرگی را انجام دادند. امروز بخش بزرگی از آنچه مورد نیاز ما است به دست فرزندان این سرزمین انجام می شود، شما می بینید در بخش کرونا در شوینده، وسایل بهداشتی و ونتیلاتور نیاز به خارج نداریم و وقتی می گوییم آی سی یو، همه چیز آن را در داخل تأمین می شود.

اینکه دولت توانست در عرض یک سال کرونا با این مشکلات بیش از 2 هزار تخت آی سی یو جدید را افتتاح کند و مورد بهره برداری قرار دهد، جای شگفتی است که فرزندان این مرز و بوم انجام دادند. مردم به صحنه آمدند و این کار بزرگ را انجام دادند بحمدالله در تکنولوژی روز به روز در حال پیشرفت هستیم و ظرفیت های دانش بنیان ما تلاش می کنند.

 مسأله سوم بازار است. شما کاری که انجام می دهید، آن مشوق و علامت اولی که شما را وادار می کند، بازار است. الحمدالله در پتروشیمی هم بازار داخلی داریم، مخصوصاً صنایع پایین دستی که باید توسعه پیدا کند و یک مورد در هگمتانه پی وی سی پزشکی تولید می کند که برای داخل و حتی برای صادرات بسیار مهم و حائز اهمیت است.

بنابراین در این زمینه بازار خیلی مهم است. هم بازار داخلی و هم بازار خارجی و اینکه در غرب کشور این همه پتروشیمی ایجاد کردیم، بازار در کنار ما و در مرز ما است.بحمدالله امروز بازار و تکنولوژی را داریم و مواد اولیه را هم در داخل کشور داریم و این بسیار برای ما حائز اهمیت است.

نکته آخر من اینکه دشمن آمد با ایجاد محدودیت در بخش نفت، خواست درآمدهای ارزی ما را کاهش دهد و همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند اولین قدم در تحریم این است که اثر تحریم را از بین ببریم یا کم کنیم. کار دوم این است که تحریم را برداریم و بشکنیم و شما می بینید در قدم اول دولت برای اینکه بتواند اثر تحریم نفت را بردارد، یک سری محصولات صادراتی را به جای نفت جایگزین کرد.

یکی از آن محصولات پتروشیمی بود. پتروشیمی که یک روزی 2 میلیارد برای ما درآمد داشته و حداکثر ارزش آن در آغاز این دولت 11 میلیارد بود، سال آینده ارزش این محصول به 25 میلیارد می رسد پس آمدیم جایگزین کردیم وقتی جایگزین می کنیم یعنی اثر تحریم را از بین می بریم در عین حال تحریم محصول کار مشترک صهیونیزم، ارتجاع و تندروهای آمریکا بود و باید توطئه اینها را  بشکنیم و نباید بگذاریم، یک طراحی ظالمانه، به غلط، نادرست و ضدقانون که علیه ملت ما انجام دادند، ادامه یابد.

البته نیازمند این نیستیم که کسی بخواهد در دنیا به ما ترحم کند و نیاز به ترحم نداریم و آنچه مهم است اگر آمریکا دست از این تحریم بردارد، یعنی جنایت خودش را متوقف کرده است.

یعنی کسی که جنایت می کرده جنایت را خودش متوقف کرده است یعنی کار غیرانسانی خودش را متوقف کرده است. البته به نفع دنیا هم است این طرح یعنی طرح توافق هسته ای به نفع همه جهان است.

بنابراین با همه توان در سایه کم اثر کردن این تحریم و نابودی این تحریم هستیم البته همه باید دست به دست هم دهیم. قوای سه گانه، ارکان کشور و رهنمودهای مقام معظم رهبری راهگشای ما بود و در آینده خواهد بود و به مردم عزیزمان نوید می دهم که ان شاء الله سال آینده و پایان امسال روز به روز شاهد شرایط بهتری در معیشت، سلامت، تولید و در شکستن تحریم خواهیم بود.

ان شاء الله

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

پتروشیمی ایلام


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :