Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 273835
تاریخ انتشار : 7 دی 1399 11:7
تعداد بازدید : 94

تولید روزانه ۳۰ میلیون ماسک در کشور

رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به تولید روزانه ۳۰ میلیون عدد ماسک گفت: به زودی گامی جدید در راستای خودکفایی بیشتر برای تامین ملت بلون در شیوع پاندمی کرونا برداشته می شود.

به گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا، دکتر محمدرضا شانه ساز در جلسه تامین ماسک که با حضور رئیس امور صنعتی ریاست جمهوری، مسئولان مرتبط وزارت صمت، سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف کنندگان و اصناف تشکیل شده بود با اشاره به اینکه تولید ماسک کشور از 160هزار عدد در روز در ابتدای شیوع کرونا به بیش از 30 میلیون عدد رسیده است، اظهار داشت: در زمان حاضر روزانه 4 میلیون عدد ماسک شامل یک میلیون و 800 هزار عدد برای مراکز درمانی و 2 میلیون و 200 هزار عدد ماسک برای عرضه در داروخانه ها توزیع می شود.

وی افزود: در حال حاضر 225 شرکت دارای پروانه ساخت با کد IRC فعال هستند و خوشبختانه امروز نیاز مصرف ماسک در کشور به خوبی توسط تولیدکنندگان داخلی پوشش داده می شود و 51 میلیون ماسک دپو داریم.

رئیس سازمان غذا و دارو با تاکید بر اینکه داروخانه ها نسبت به اصناف دیگر قابلیت نظارت پذیری بیشتری دارند، گفت: براین اساس داروخانه ها در اولویت توزیع و عرضه ماسک قرار دارند و به مردم توصیه می کنیم برای اطمینان بیشتر از کیفیت، ماسک مورد نیاز خود را از داروخانه ها و اماکن معتبر (فروشگاه های عرضه تجهیزات پزشکی و فروشگاه های بزرگ) تامین کنند.

شانه ساز با تاکید بر لزوم ارتقاء استانداردهای ماسک سه لایه جراحی و اجرای ضوابط سختگیرانه تر برای تولید این نوع ماسک ها، اظهار کرد: با سرعت بخشیدن به صدور پروانه IRC و ساماندهی عرضه ماسک ها می توانیم به سمت ارتقاء کیفیت ماسک های تولیدی گام برداریم، همچنین توزیع ماسک نیز باید توسط شرکت های پخش معتبر صورت گیرد تا بتوانیم بر چرخه توزیع نظارت بیشتری داشته باشیم.

معاون وزیر بهداشت با اشاره به لزوم نظارت بیشتر و جلوگیری از ورود ماسک های بی کیفیت خارجی در بازار گفت: با کنترل زنجیره توزیع ماسک توسط شرکت های پخش دارویی می توانیم از ورود ماسک های بی کیفیت در سطح عرضه جلوگیری کنیم.

وی با تاکید بر اینکه بهبود وضعیت شیوع کرونا شکننده است و تنها سلاح مردم در تمام دنیا استفاده از ماسک، رعایت فاصله اجتماعی و شستشوی مداوم دستها به همراه ضد عفونی آنهاست، تصریح کرد: همچنان استفاده از ماسک باکیفیت در کنار ضدعفونی کننده های دارای مجوز از سازمان غذا و دارو برای سطوح و دستها بهترین راه مقابله با کروناست و مردم باید همچنان نکات بهداشتی را رعایت کنند.

شانه ساز با بیان اینکه تعداد واحدهای تولیدکننده ماسک در کشور افزایش چشمگیری داشته است، عنوان کرد: در حال حاضر افزایش کیفیت تولید مورد توجه قرار گرفته و با کمک بسیج اصناف و بخش خصوصی، شرکت هایی در زمینه تولید ملت بلون (ماده اولیه تولید ماسک باکیفیت) ورود کرده اند و به زودی گامی دیگر در راستای خودکفایی بیشتر برای تامین ماسک در شرایط شیوع پاندمی برداشته می شود.

به گفته وی در حال حاضر روزانه 7.4 تن ملت بلون در کشور تولید می شود که معادل 15 میلیون ماسک است، برای رسیدن به عدد 30 میلیون ماسک روزانه باید تولید ملت بلون را به دو برابر افزایش دهیم که امیدواریم طی روزهای آینده قابل دستیابی باشد. البته برای این منظور باید برای تولید حداقل 5 میلیون ماسک در مراکز درمانی، ملت بلون 25 گرمی و برای مابقی ماسک ها با مصارف عمومی ملت بلون 17گرمی استفاده شود.

ماسک


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :