Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 273846
تاریخ انتشار : 12 دی 1399 22:26
تعداد بازدید : 138

سپهبد شهید سلیمانی فصلی نو در روند تکاملی انقلاب اسلامی گشود

مدیر حوزه های علمیه کشور گفت: سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی با شکل دادن به محور مقاومت، فصلی نو در روند تکاملی انقلاب اسلامی گشود و خود پرچمدار آن بود.
آیت الله علیرضا اعرافی عصر جمعه در آیین گرامیداشت یاد و خاطره سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی و یاداره شهدای روحانیت کرمان افزود: حاج قاسم در این فصل نو پرچمداری بی بدیل بود و مقام معظم رهبری نیز اعتماد زیادی به ایشان داشتند.

وی با تسلیت به مناسبت رحلت آیت الله سیدیحیی جعفری از چهره های فداکار و موثر در چند دهه پس از انقلاب اسلامی اظهار داشت: ایشان مورد اعتماد امام خمینی و رهبر معظم انقلاب بود و نقشی موثر در این استان ایفا کردند.

مدیر حوزه های علمیه کشور با بیان اینکه بیش از ۲ دهه در ارتباط و تماس نزدیک با شهید حاج قاسم بودم و خاطرات بسیاری از ایشان به یاد دارم گفت: حاج قاسم یک چهره چند وجهی و بسیار جذاب و دلنشین بود که ابعاد گوناگون را در خود به شایستگی جمع کرده بود.

وی ادامه داد: حاج قاسم ضمن برخورداری از اخلاقی اجتماعی دلنشین پرجاذبه، جایگاه فرهنگی و سیاسی و اجتماعی بسیار والا داشت و هیچ جایگاهی را از روابط دلربا و فضیلت های اخلاقی تهی نکرده بود.

آیت الله اعرافی افزود: حاج قاسم همیشه خوش اخلاق و خوش برخورد و پر جاذبه بود که این روح اخلاقی در معاشرات ایشان افراد را مجذوب می کرد و این همان چیزی است که از اسلام آموختیم و در این شهید والامقام برجسته وجود داشت.

وی گفت: حاج قاسم با آنکه یک نظامی شجاع و بسیار دلیر بود همزمان با آن از یک اندیشه تئوری سیاسی در دنیای امروز برخوردار بود و شخصیت ایشان را در چهارچوب نظامی نمی توان محصور کرد.

مدیر حوزه های علمیه کشور با تاکید بر اینکه سپهبد شهید سلیمانی سیاست بین الملل را می شناخت و دشمنان و کسانی که او را ترور کردند به این مهم اذعان دارند اظهار کرد: عقل سیاسی و راهبردی حاج قاسم را بارها مشاهده کردیم.

وی عقل سیاسی را از وجوه ممتاز حاج قاسم برشمرد و عنوان کرد: عقل راهبردی در حوزه نظامی و امنیتی داشت همچنین ایشان ضمن آنکه تئورسین نظامی و طراح خوبی بود در صحنه نیز حضور داشت و در صحنه همواره با سربازان جانفشانی می کرد.

آیت الله اعرافی با اشاره به شخصیت چندوجهی حاج قاسم اظهار کرد: حاج قاسم دارای قدرت دیپلماسی بود و سیاست را به خوبی درک می کرد و از موضع انقلابی نه انفعال و واگرایی ورود پیدا می کرد و از قدرت تاثیر سیاسی و توان بالای گفت و گو برخوردار بود و ذره ای از مواضع انقلاب کوتاه نمی آمد ولی می توانست سایرین را همراه خود سازد.

وی بیان کرد: قدرت سخن، نگاه نافذ و طرح های سنجیده او دیگران را تحت تاثیر قرار می داد و آنها را همراه می کرد و همچنین روحیه و رویکرد بسیار ممتاز حاج قاسم از دیگر ویژگی های این مرد بزرگ بود.

مدیر حوزه های علمیه کشور اظهار کرد: حاج قاسم یک شخصیت فرهنگی، دینی و مذهبی بود به طوری که همواره فرهنگ دینی را در همه صحنه ها اجرا می کرد و روح او یک روح فرهنگی و برنامه ریز فرهنگی و ایشان پرچمدار عمیق فرهنگی در برنامه ها بود.

وی افزود: این شهید والامقام شخصیتی بود که هم در پایبندی به اعتقادات ناب شیعی کاملا استوار بود و برای دفاع از حرم و ارزش های تشیع ذره ای کوتاه نمی آمد و حاضر بود همه وجود خود را قربانی کند و در عین حال از امام و رهبری آموخته بود باید به همه امت ها نگاه کرد، نگاه تقریبی در کنار تعصبات درست شیعی در او متجلی بود.

ایت الله اعرافی حاج قاسم را یک شبکه ساز بزرگ فکری و جریان ساز عظیم جهانی دانست و بیان کرد: حاج قاسم گفتمان آفرین در سطح منطقه و جهان بود.

وی با یادآوری مراحل مختلف انقلاب اسلامی اظهار کرد: مرحله چهارم انقلاب شکل گیری محور مقاومت فراتر از مرزهای ایران بود که حاج قاسم پرچمدار محور مقاومت است.

وی تصریح کرد: امروز قدرت های ضعیف و حقیری در منطقه با ارعاب و تطمیع ترامپ های ناچیز دست به عادی سازی زدند که خس و خاشاکی هستند و تمام می شوند و آتشفشان های قهر ملت های عالم و منطقه علیه دشمنان اسلام و تروریسم های بین المللی است و این جهان اسلام را تغییر داده و مزدوران را به کناری خواهد افکند.

وی گفت: واقعیت آن است حاج قاسم بزرگ در این مسیر نورانی و با عظمت به شمار می آید و این افتخار بزرگ برای شما کرمانی های عزیز و سپاهیان است که چنین انسان بزرگی از میان شما برخاست.

وی با اشاره به ظهور داعش در جهان عنوان کرد: منصفان عالم اعتراف می کنند و ظالمان عالم نیز می دانند که او در قرن ۲۱ پشت یک تروریسم بین المللی خطرناک برای همه بشریت را به خاک زد و این کار بزرگی بود که او و بزرگان محور مقاومت انجام دادند.

آیت الله اعرافی افزود: داعش یک تفکر بی ربط و تند بود که قرار بود اسلام بدلی به جای انقلاب اسلامی معرفی کند که بگویند اسلام انقلابی و سیاسی یعنی این اما تصور نمی کردند انقلاب اصیلی در مبارزه با آن ظهور و بروز پیدا می کند.

وی اضافه کرد: شاید تصور اینکه داعش بدون حاج قاسم با آن شتاب شکست بخورد دشوار باشد اما او اسلام های تقلبی بدلی را رسوا کرد و حاج قاسم و سید حسن نصرالله اسرائیل را به گوشه ای راندند و محصور کردند و شکست داعش با آن پشتیبانی های بین الملی دو پدیده بزرگ با رهبری رهبر معظم انقلاب اسلامی و پرچمداری بزرگان محور مقاومت و حاج قاسم رقم خورد و معادلات دنیا را به هم زد و این چیزی جز گفتمان نبود.

مدیر حوزه های علمیه کشور با تاکید برآنکه هیچ عاقلی در دنیا این ترور کور و رذل را به حساب قدرت آمریکا و ترامپ محاسبه نمی کند، اظهار داشت: آنها در برابر این منطق و این گفتمان جهاد و شهادت عاجز شدند که به این جنایت دست زدند و قدرت های شیطانی خواهند رفت و خورشید پرفروغ انقلاب و خورشید شهدا و حاج قاسم در آینده های جهان اسلام طلوع های مکرر می کنند و دشمنان را به عقب خواهند راند.

وی با تاکید بر اینکه انتقام حاج قاسم این است که اسرائیل محو و آمریکا از منطقه برود، گفت: آنچه که امروز نسل جوان، دانشگاه ها و مسئولان باید به آن اهتمام بورزند این است که راه حاج قاسم را ادامه دهند به گونه ای که با اراده و همبستگی در صحنه های گوناگون مشکلات را رفع کنیم.

۱۳ دی ماه ۱۳۹۸ تاریخ شهادت سردار قاسم سلیمانی است. سپهبد شهید سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و از برجسته ترین مقام های رسمی نظامی ایران بود که به همراه ابومهدی المهندس و حسین پورجعفری همرزمان وفادارش به دست آمریکایی ها در خاک عراق به شهادت رسید.


اعرافی


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :