Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 273919
تاریخ انتشار : 19 بهمن 1399 21:50
تعداد بازدید : 319

انقلاب اسلامی ایران معادلات جهانی را دگرگون کرد

تحلیلگر برجسته لبنانی با اشاره به دستاوردهای پیروزی انقلاب اسلامی، گفت: پیروزی انقلاب اسلامی ایران موجب شد تا معادلات منطقه ای و جهانی به شدت دستخوش تغییر شوند.
همین دو سال پیش بود که جان بولتون مشاور سابق امنیت ملی آمریکا گفته بود که انقلاب ایران ۴۰ سالگی خود را نخواهد دید. البته نظیر چنین اظهارنظرهایی را پیش تر نیز از مقام های آمریکایی و اسرائیلی شنیده بودیم. ما تقریباً از آغاز انقلاب تاکنون به شنیدن این جمله عادت کرده ایم که انقلاب ایران سال آخر خود را می گذراند! و از آن زمان تا کنون ۴۲ سال می گذرد.

امروز انقلاب اسلامی ایران چهل و دومین سالگرد پیروزی خود را در حالی جشن می گیرد که منطقه غرب آسیا و جهان در شرایط متفاوت و حساس اما با همان ویژگی سناریوهای تکراری به سر می برد.

همواره این پرسش مطرح می شود که چرا غربی ها که تجربه چندین انقلاب در اروپا، روسیه و آمریکا را داشته اند باید نگران انقلاب در ایران باشند؟ اساساً کدام ویژگی انقلاب ایران است که آنها را نگران کرده است؟ بی تردید پاسخ اصلی در ویژگی اسلامی بودن، ایدئولوژیک و فرامرزی بودن این انقلاب است. انقلابی که اگر چه خواسته های سیاسی و اقتصادی را مطالبه می کرد اما اساس شکل گیری آن بر تفکری استوار بود که راه چاره رهایی ملت های منطقه و جهان را در رهایی از اردوگاه استعماری غرب و اسرائیل می دانست.

تمرکز بر این اصل به خودی خود شکوفایی اقتصادی و سیاسی ملت های منطقه و همان منافع ملی را تأمین می کرد. به عبارتی موضوع مقابله با اردوگاه غرب بیشتر به نظریه منافع ملی تاکید داشت و این دیدگاه را تقویت می کرد که انقلاب ایران منافع ملی و اسلامی را در راستای تقویت دو مفهوم می داند و نه دو مفهوم متضاد.

«امین حطیط» استراتژیست لبنانی و تحلیلگر امور نظامی و راهبردی لبنان در خصوص انقلاب اسلامی اظهار داشت: پیش از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران ما شاهد آن بودیم که جهان به دو قطب و جریان تقسیم می شد. یک قطب، قطب غربی به رهبری ایالات متحده آمریکا و قطب دیگر، قطب شرقی به رهبری اتحاد جماهیر شوروی بود. در آن زمان ایالات متحده آمریکا از بیشترین نفوذ در منطقه برخوردار بود.

حطیط در ادامه یادآور شد: اما پس از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران، اوضاع تغییر کرد. انقلاب اسلامی ایران موجب ایجاد یک شکاف در قطب بندی های جهانی شد. این بدان معناست که یک قطبِ سوم نیز تشکیل شد و آن، قطب استقلال منطقه ای بود. در واقع، جمهوری اسلامی ایران با شعار «نه شرقی و نه غربی» گفتمان استقلال منطقه ای را مطرح کرد.

تحلیلگر برجسته جهان عرب همچنین اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران گفتمان استقلال منطقه ای را تقویت کرد. ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی در وهله اول تلاش کرد تا حاکمیت ملی و تمامیت ارضی خود را در برابر بیگانگان حفظ کند. در وهله دوم، جمهوری اسلامی ایران از تمامی گروه های آزادی خواه در منطقه و جهان حمایت به عمل آورد تا آنها نیز بتوانند استقلال خود را در برابر استعمارگران و اشغالگران به دست آورند.

امین حطیط همچنین تأکید کرد: بنابراین، جمهوری اسلامی ایران توانست بر تحولات استراتژیک در منطقه و جهان تأثیرگذار باشد. این دستاورد نیز از رهگذر تقویت استقلال منطقه ای محقق شد. علاوه بر این گفتمان استقلال، جمهوری اسلامی ایران همچنین حمایت از مظلومان، مستضعفان و آزادگان در سراسر جهان را در دستور کار خود قرار داد.

وی همچنین تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران امکانات بسیاری را در اختیار گروه هایی که خواهان ایستادگی و مقاومت در برابر پروژه آمریکایی، صهیونیستی، استعماری بودند، قرار داد. نمونه این حمایت ها را می توان در فلسطین و لبنان جستجو کرد. جمهوری اسلامی ایران حمایت های متعدد و متنوعی را از گروه های مقاومت در فلسطین و نیز از گروه مقاومتی حزب الله در لبنان به عمل آورد.

حطیط با اشاره به اقدامات جمهوری اسلامی ایران در نبرد با آمریکا و صهیونیسم در منطقه نیز تأکید کرد: پس از پیروزی انقلاب اسلامی هر جایی که نبرد با آمریکا و صهیونیسم در منطقه مشاهده می شد، جمهوری اسلامی ایران با قدرت حاضر بوده است. حضور قدرتمندانه ایران در منطقه و مقابله آن با پروژه آمریکایی، صهیونیستی در یک دهه اخیر بیش از هر زمان دیگری به چشم آمد.

این استراتژیست لبنانی یادآور شد: در طول یک دهه اخیر ما شاهد آن بودیم که آمریکا و رژیم صهیونیستی یک جنگ جهانی را علیه سوریه و عراق به راه انداختند. اوج حضور قدرتمندانه جمهوری اسلامی ایران در منطقه نیز در همین یک دهه آخر رقم خورد. ایران در طول این مدت در کنار مقاومت در سوریه و عراق قرار گرفت. در یمن نیز جمهوری اسلامی ایران از مقاومت حمایت به عمل آورد.

وی افزود: لذا جمهوری اسلامی ایران معادله جدیدی را پس از پیروزی انقلاب اسلامی رقم زد و آن، ایستادن در کنار مقاومت و مقابله با متجاوز بود. حمایت های ایران از مقاومت در منطقه هیچگاه شکل و ظاهر تبلیغاتی نداشت و بر اساس اصولی انجام شد که انقلاب اسلامی بر مبنای آن شکل گرفت.

حطیط همچنین اظهار داشت: حمایت های جمهوری اسلامی ایران از مقاومت در منطقه در عرصه های گوناگون انجام شد و تنها به یک حوزه محدود نشد. از جمله این حمایت ها می توان به حمایت های مالی، سیاسی، رسانه ای، میدانی و… اشاره کرد. ما هیچگاه نقش شهید «سردار سلیمانی» در حمایت از گروه های مقاومت در منطقه را فراموش نمی کنیم. او حمایت های زیادی را از گروه های مقاومت به عمل آورد؛ امکانات و تسلیحات در اختیارشان قرار داد و تجربیات ارزنده خود را در اختیارشان گذاشت.

حطیط همچنین گفت: اکنون یک واقعیت وجود دارد و آن، این است که آمریکا، اروپا و رژیم صهیونیستی به شدت از انقلاب اسلامی ایران هراس دارند. علت این هراس نیز به گفتمان جمهوری اسلامی ایران باز می گردد. جمهوری اسلامی ایران همچنان نیز به شعار استقلال خود پایبند است. همچنین ما شاهد تضاد منافع میان آمریکا و غرب و ایران هستیم. بنابراین طبیعی است که آمریکا، غرب و رژیم صهیونیستی از ایران و انقلاب آن هراس داشته باشند.

امین حطیطنظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :