Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 273984
تاریخ انتشار : 11 اسفند 1399 23:19
تعداد بازدید : 321

محصولات پتروشیمی در سال 1400 به دو برابر افزایش می یابد

محصولات پتروشیمی در سال 1400 به دو برابر آنچه تا امروز ظرفیت بهره برداری بوده است رسیده و از حدود 50 میلیون به 100میلیون تن خواهد رسید.

بسم الله الرحمن الرحیم

بسیار خوشحالیم که در سال 99 که سال بسیار سختی برای مردم و دولت در شدت تحریم اقتصادی و جنگ اقتصادی توام با کرونا بود، اما در عین حال طرح های بسیار مهمی در این سال جهش تولید به افتتاح رساندیم که از همه دست اندرکاران سپاسگزاری و تشکر می کنیم.

امروز پنجاه و سومین افتتاح ما است البته افتتاح ها را پنجشنبه ها انجام می دهیم و آخر سال وقت کم آوردیم چرا که این تعداد پنجشنبه نداریم که طرح هایی که در دستور کار هست، انجام شود بنابراین روزهای دیگری را هم اضافه کردیم که امروز جزو آن روزها است تا برنامه های مهم ما امسال به افتتاح برسد.

صنعت نفت و در کنار آن صنعت پتروشیمی برای ما بسیار حائز اهمیت است البته صنعت نفت در تاریخ ما به عنوان یک صنعت با مسایل سیاسی و اقتصادی گره خورده و صنعتی است که بار بودجه در سالهای قبل معمولا بر دوش این صنعت بوده است.

در این سالهای اخیر مخصوصا سالی که گذشت یعنی بودجه سال 98 که البته اجرای آن در همین امسال و در سال 99 بود، تقریبا اتکایی به نفت نداشتیم و با کمترین اتکای به نفت کشور اداره شد البته در سال قبل و در سال 98 هم با اتکای بسیار کم و سال 97 هم با سالهای قبل متفاوت بود.

در واقع بودجه کشور که به طور متوسط در دولت قبل تا 70 و 80  و در بعضی از سالها بالای 100 میلیارد به نفت متکی بوده است اما در این دولت، کشور را با کمترین اتکای به بودجه نفت مخصوصا در سه سال اخیر اداره کردیم.

اما صنعت نفت برای ما اهمیت دارد یعنی درست است که ظاهر آن صنعت نفت است اما همانطور که گفتم بخش اعظم بودجه ما را در تاریخ ایران البته از زمانی که نفت کشف شده و در اختیار قرار گرفته بیش از یک قرن است که چنین بوده است و  صنعت کشور، فعالیت اقتصادی کشور و بسیاری از پروژه های عمرانی متکی به نفت بوده است بنابراین نفت یک صنعت بسیار مهم و عظیمی است.

همین امروز اگر خدای ناکرده شیر نفت و گاز بسته شود، همه فعالیت ها از حمل و نقل گرفته تا سایر صنایع و حتی پتروشیمی ها و همه صنعتی که امروز کار می کند و کل برق کشور متوقف می شود و بسیاری از فعالیت ها و خدمات ما متکی به نفت و گاز و میعانات است که کار بسیار بزرگی است یعنی خدمت بسیار بزرگی است و بسیار مهم است.

بعضی ها توجه ندارند و می گویند باید نفت را کنار بگذاریم. اتکای ما به نفت باید برود البته یک معنی آن این است که بودجه اجرایی و جاری ما از نفت نباشد که این حرف کاملا درست است اما صنعت نفت مهم ترین صنعت کشور ما است و بقیه صنعت ها به یک صورتی و بسیاری از خدمات کشور به این صنعت وابسته است پس اهمیت این صنعت را از یاد نبریم.

بسیار خوشحالم که در طول دولت یازدهم و دوازدهم کارهای بی نظیری در بخش نفت انجام گرفته یعنی اگر به تاریخ کشورمان نگاه کنیم مقدار گازی که در طول دولت یازدهم و دوازدهم افزوده شده از حدود600  میلیون مترمکعب در روز، امروز به بالای هزار میلیون متر مکعب رسیده است یعنی بالای یک میلیارد و این کار بسیار بزرگی است.

مساله مهم تر کاری عظیمی است که در منابع مشترک انجام گرفته است، بعضی ها فکر می کنند که دولت یازدهم و دوازدهم در احقاق حقوق مردم فقط در سایه برجام کار کرده است البته برجام کار بسیار بزرگی برای احقاق حقوق مردم بود و از بس بزرگ بود دنیا توطئه کرد تا کمر برجام را بشکند و یک آدم خاصی مثل ترامپ آمد و مجری توطئه های صهیونیست ها و ارتجاع در منطقه علیه برجام شد.

در عین حال کار دولت برای احقاق حقوق مردم فقط برجام نبوده و یکی از آن مواردی که برای احقاق حقوق مردم تلاش شده مساله بهره برداری از منابع مشترک نفتی و گازی است و در این بخش کار بسیار عظیم و بزرگی انجام گرفته است. در منطقه پارس جنوبی که یک میدان مشترک بین ما و قطر است، قطر دو برابر ما از این میدان استفاده می کرد و ما عقب بودیم که امروز همتراز شدیم و کمی هم جلوتر از این منابع عظیم استفاده می کنیم.

فرق منبع مشترک با منبع اختصاصی این است که اگر در منبع اختصاصی استفاده نکنید، 5 سال یا 10 سال دیگر استفاده می کنید اما در منبع مشترک همسایه شما از این منبع می برد یعنی هر ساعتی بخشی از منافع ما از دست ما می رود و یک منبع مشترک است که البته باید هم همسایه عزیز و هم ما  استفاده کنیم و این کار را در منابع گاز و  نفت هم انجام دادیم یعنی امروز در غرب کارون که منابع نفتی بین ما و همسایه عزیز ما عراق مشترک است، امروز در این دولت تولید ما در این منطقه 5 برابر شده  است پس احقاق حق و حقوق مردم که از دست می رفته است را این دولت سرمایه گذاری کرده است.

البته در بخش های دیگر هم این کار را کردیم و هزاران شیء ما که مربوط به آثار فرهنگی کشور در خارج بوده را در دادگاه های خارجی تلاش کردیم و به کشور برگرداندیم که این هم جزو احقاق حقوق است و این احقاق حقوق ملت موارد بسیار زیادی دارد ولی یکی از موارد بسیار مهم آن منابع مشترک نفت و گاز است .

امروز در میدان آذر در واقع یک میدان مشترک را توسعه دادیم و در این دولت در دو مرحله از این میدان بهره برداری شده است. آغاز دولت از این میدان هیچ استفاده نمی کردیم و استفاده و بهره برداری آن صفر بوده است و تلاش هایی که در سال 92 و 93 و تا پایان 95 انجام گرفت، به 30 هزار بشکه رسیدیم یعنی از این میدان مشترکی که هیچ استفاده ای نمی کردیم، 30هزار بشکه بهره برداری کردیم و امروز فاز دوم آن را افتتاح کردیم که 65هزار بشکه در روز می توانیم از این میدان بهره برداری و استفاده کنیم.

من تاکیداً از مسوولین محترم سوال کردم که آیا در اجرای این طرح، طراحی این طرح بزرگ که در این هفت سال تلاش شده آیا از نیروها و مهندسین خارجی استفاده کردید و پاسخ منفی بود یعنی همه ایرانی ها، جوان های ما، مهندسین ما و کارگران عزیز ما این کار را کردند و حفر چاه های عمیقی که متوسط آن 4هزار و 500 تا 4هزار و 600 است و در بعضی از موارد تا 4هزار و 800 متر عمق این چاه است، کار عظیم و بزرگی در اینجا انجام گرفته و الحمدالله امروز شاهد افتتاح مرحله دوم و فاز دوم این طرح برای بهره برداری از این میدان بودیم.

افتتاح دوم امروز در بخش پتروپالایش بود. در زمینه پتروشیمی از آغاز این دولت تا الان کار بسیار بزرگی انجام شده یعنی یکی از افتخارات بسیار بزرگ ما صنعت پتروشیمی است. صنعت پتروشیمی در بسیاری از مراحل که  افتتاح می کنیم تقریبا بالادستی است اگر بتوانیم پایین دستی ها را هم طراحی کنیم و معتقدم که آقای مهندس زنگنه طرحی را برای دولت بعدی و کارهایی که در پتروشیمی باید انجام بگیرد آماده کند چراکه پایین دستی ها می تواند اشتغال بسیار زیادی برای ما درست کند و هم برای داخل هم برای صادرات ما بسیار هم مهم است.

امسال در سال 99 تا امروز 12 طرح بزرگ پتروشیمی را افتتاح کردیم. همین امروز افتتاحی که انجام گرفته یک افتتاح حدود یک و نیم میلیارد یورویی بوده و یک افتتاح دیگر یک کمی کمتر از یک میلیارد یورو بوده یعنی امروز 2.5 میلیارد یورو طرح در این شرایط سخت افتتاح کردیم.

در بخش پتروشیمی از آغاز سال،تا الان دوازدهمین افتتاح ما بوده است و انشاءالله امیدواریم تا پایان سال باز هم افتتاح داشته باشیم و در آغاز سال آینده پتروشیمی ما انشاءالله در سال 1400 به دو برابر ظرفیتی که تاکنون بهره برداری شد می رسد  یعنی پتروشیمی ما در سال 1400 به 100 میلیون تن می رسد و این کار عظیم و بزرگی است که  از حدود50  به 100 میلیون تن می رسیم و محصول پتروشیمی ما دو برابر شده است.

نکته سوم اینکه در این سالهای اخیر در تحریم و در شرایط جنگ اقتصادی بودیم و ناچار بودیم درآمد ارزی را از غیرنفت بدست بیاوریم و یکی از جاهایی که به میدان آمد و ما را یاری و کمک کرد و یکی از افتخارات این بود که در این دولت صادرات غیرنفتی ما تقریبا هر سال افزایش پیدا کرده است البته امسال به دلایل کرونا آغاز سال کاهش داشتیم ولی دیروز در جلسه اقتصادی آمار و ارقام را که بررسی کردیم خوشبختانه در این دو ماه آخر مشابه پارسال شده است در آغاز البته به دلیل مشکلات کرونا برای صادرات مشکل داشتیم الحمدالله امروز شرایط ما حل شده و می توانیم صادرات غیرنفتی انجام بدهیم.

ما تاکنون 31میلیارد دلار صادرات غیرنفتی داشتیم که انشاءالله تا پایان سال این رقم بالاتر هم خواهد رفت که یک بخش بزرگ این صادرات غیرنفتی برای پتروشیمی و فولاد است و این دو نقش عمده در صادرات غیرنفتی ما دارند. الحمدالله امروز به دوازدهمین پتروشیمی مهمی رسیدیم که افتتاح شد و البته عملیات اجرایی یک طرح بسیار عظیم و بزرگ هم شروع شد که آن هم بیش از 2میلیارد دلار سرمایه گذاری خواهد شد که این طرح آغاز شده البته بعداً در دولت بعد به افتتاح می رسد که آن هم جزو موارد بسیار مهم در بخش پتروشیمی ماست.

خدمت ملت عزیز و بزرگوار ایران عرض می کنم همه آنچه ما تا پایان امسال که الان در هفته های پایانی سال هستیم به دست آوردیم در سایه اراده، ایمان و ایستادگی شما بوده است و اگر افتتاح و موفقیت و پیروزی داشتیم برای فرزندان این ملت، جوانان عزیز و  همه مردم ما بوده است و تمام اقشار و همه گروهها تلاش بسیار عظیم و بزرگی را انجام دادند و من مطئنم دنیا و آمریکا ناچار خواهد شد در برابر این ملت بزرگ زانو بزند و تحریم های ظالمانه را کنار بگذارد.

البته در یک قدم پیروزی بزرگ به دست آوردیم و آن اینکه آن قصاب و آن قاتل در آمریکا سرنگون شد و دولت جدید نیز تاکنون چهار بار اعتراف کرده که فشار حداکثری دولت قبلی آمریکا غلط بود و به نتیجه نرسیده است که این بزرگترین موفقیت ما در تاریخ است، آنهایی که این تحریم را بر ما روا داشتند به خاطر ایستادگی ملت ما امروز کاملا اعتراف می کنند که این تحریم و فشار به جایی نرسیده و انشاءالله سال آینده سال 1400 همه تلاش و امید ما این است که هم از لحاظ بیماری کرونا هم از لحاظ تحریم شرایط بهتری پیش روی ملت عزیز و بزرگوار ما باشد.

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

حسن روحانینظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :