Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 273996
تاریخ انتشار : 23 اسفند 1399 20:46
تعداد بازدید : 411

ساخت نخستین دستگاه هوشمند جوجه کشی تمام ایرانی در گیلان

به گفته مدیرعامل شرکت توسعه مکانیزاسیون و صنایع کشاورزی کوثر دستگاه هوشمند جوجه کشی با دانش بومی و همت متخصصین ایرانی با اعتبار ۱۰۰ میلیارد ریال ساخته شده و با ساخت این دستگاه کشورمان جزو ۱۰ کشور سازنده این دستگاه در دنیا قرار گرفته است.
به گفته اغلب کارشناسان اقتصاد ایران شرایط بسیار خاص و منحصربه فردی را تجربه می کند، لذا در این در این شرایط حساس و بحرانی ایجاد نوآوری برای حل مشکلات اقتصادی ضرورت بسیار زیادی دارد.

هنوز در این شرایط تحریم صنعت گران و جوانان دانشمند گیلانی در عرصه های مختلف علمی رقیب طلب کرده و در عرصه های مختلف به جهانیان نشان دادند که تحریم، فشار و سختی نمی تواند ذره ای از اراده پولادین این ملت را کاهش دهد.

به طوری که جانشین فرمانده سپاه قدس گیلان در بسیج اقشار می گوید، ملت ایران با تکیه بر روحیه انقلابی و خودباوری در میدان علم پیشرفت های زیادی کرده است. امروز با این واقعیت انکارناپذیر روبرو هستیم که ایران اسلامی قله های رفیع علم و فناوری و تکنولوژی های روز جهانی را درنوردیده و به موفقیت های قابل تأملی دست یافته است، اما راه علم راهی طولانی و بی انتهاست.

استان گیلان دارای ظرفیت خوبی در عرصه تولید، پرورش مرغ در کشور است، به گونه ای که بیش از ۶۰ درصد مرغ مصرفی کشور در گیلان تولید و به دیگر نقاط کشور ارسال شده و کارآفرینی با دستگاه جوجه کشی بسیار به رشد اقتصادی و جهش تولید در استان کمک می کند.

کارآفرینی و کسب وکارهای نوپا همواره موتور رشد اقتصادی محسوب شده و بسیاری از دولت ها اعم از توسعه یافته، درحال توسعه یا توسعه نیافته، افزایش میزان کارآفرینی را در سیاست های کلان خود پیگیری می کنند و ایجاد کارآفرینی با دستگاه جوجه کشی یکی از مهم ترین راه ها برای افزایش کسب وکار و پول سازی است.

وقتی روز گذشته خبر اختراع نخستین دستگاه جوجه کشی هوشمند تک مرحله ای در گیلان را شنیدم اشتیاق یافتم که با سازنده و مخترع این دستگاه گفت و گو کنم و پس از پیگیری های زیاد بالاخره پس از حدود یک ساعت شماره مدیرعامل کارخانه سازنده این شرکت پیدا و با او به صحبت پرداختم.

مدیرعامل شرکت توسعه مکانیزاسیون و صنایع کشاورزی کوثر در ابتدا می گوید ایجاد اشتغال و رونق تولید با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری یکی از تأکیدات این شرکت است و کارآفرینی با دستگاه جوجه کشی، یکی از فعالیت های سودآور در ایران محسوب شده و با بهره گیری ازاین گونه دستگاه ها می توان به راحتی تخم پرنده هایی چون مرغ، بلدرچین، کبک، غاز، اردک، بوقلمون، مرغ عشق، طوطی، کاسکو و دیگر پرنده ها را به جوجه تبدیل کرد.

کار در منزل و همچنین مشاغل خانگی یکی از شغل هایی است که برای مردم به ویژه بانوان ویژگی و جذابیت های خاص خودش را داشته و بسیاری از مشکلات کشورهای مدرن را برطرف می کند، زیرا کسب وکار خانگی ازنظر ایجاد شغل، نوآوری در عرضه محصول یا خدمات، موجب تنوع و دگرگونی زیادی در اجتماع و اقتصاد هر کشور می شوند.

به همین منظور سید صدر الله پرهیزگار می گوید به منظور کسب درآمد از طریق یک دستگاه جوجه کشی نیاز به فضای بزرگ و سرمایه زیادی ندارد، ولی برای انجام این کار باید اراده کافی وجود داشته باشد، زیرا به راحتی می توان با تهیه یک دستگاه جوجه کشی از شرکت های معتبر کار خود را آغاز و درآمدهای بسیار زیادی را به دست آورند.

از مدیرعامل شرکت توسعه مکانیزاسیون و صنایع کشاورزی کوثر در رابطه با ساخت دستگاه جوجه کشی هوشمند تک مرحله ای پرسیدم که پرهیزگار گفت: این دستگاه با دانش بومی و همت متخصصین ایرانی با اعتبار ۱۰۰ میلیارد ریال ساخته شده و با ساخت این دستگاه کشورمان جزو ۱۰ کشور سازنده این دستگاه در دنیا قرار گرفته است.

به گفته اغلب کارشناسان حوزه اقتصادی تکیه بر توان بومی یکی از راهکارهای مهم در تحقق شعار اقتصاد مقاومتی است و این همان نکته ای است که صدر الله پرهیزگار به آن تأکید دارد و می گوید: با اختراع این دستگاه هوشمند تولید سالانه ۱۰۰ تا ۲۰۰ دستگاه جوجه کشی به منظور رفع نیاز کشور و صادرات به کشورهای مختلف نیز فراهم شده است.

همگان تحریم را یک تهدید بسیار جدی برای جمهوری اسلامی می دانستند ولی جمهوری اسلامی ایران به لطف خدا و رهنمودهای حکیمانه رهبر فرزانه انقلاب این تهدیدات را به فرصت تبدیل کرده و جانشین فرمانده سپاه قدس گیلان در این خصوص بیان کرد: راز اقتدار، دوام، پویایی انقلاب و نظام اسلامی در خودباوری نهفته است و نقش این عنصر در نیل اهداف باند بر کسی پوشیده نیست.

سرهنگ حسن حبیبی می گوید خودباوری در همه عرصه ها زمینه ساز تقویت حس مسئولیت پذیری در جوانان و پیشرفت و تحول همه جانبه بوده و امروزه به برکت همین خودباوری نهال جمهوری اسلامی به درختی تنومند تبدیل شده است.

یکی از شعارها و محورهای اصلی در برنامه اقتصاد مقاومتی توجه به توان داخلی با استفاده از ظرفیت های موجود است و مدیرعامل شرکت توسعه مکانیزاسیون و صنایع کشاورزی کوثر در این رابطه معتقد است اساساً ما در تحریم ها توانمندتر و خودساخته تر شده ایم و به خاطر این تحریم ها تمام صنایع کشور به این نتیجه رسیدند، آن چیزی که می ماند و روی آن می توانند حساب کنند، کاری است که توسط خودشان انجام می دهند.

دستگاه جوجه کشی هوشمند یک ظرفیت علمی بسیار مهم در کشور محسوب شده و به گفته صدر الله پرهیزگار شرکت توسعه مکانیزاسیون و صنایع کشاورزی کوثر با تشکیل تیم فنی و تخصصی طی یک برنامه زمانی فشرده ضمن مطالعات گسترده در خصوص آخرین نسل ماشین جوجه کشی اقدامات لازم از قبیل طراحی و تهیه نقشه های فنی بالغ بر دو هزار و ۵۰۰  قطعه همراه با کدینگ، طراحی و ساخت قالب ها، تأمین قطعات از طریق کارگاه تولیدی شرکت و یا توانمندی های داخلی و مونتاژ کردن قطعات مذکور نمونه اولیه ماشین جوجه کشی هوشمند تمام ایرانی را تولید و با موفقیت در کارخانه جوجه کشی شرکت کشت و صنعت فتح خرمدشت به عنوان یکی از کارخانجات مطرح کشور نصب و راه اندازی نموده است.

در میان گفت و گو خود با مدیرعامل شرکت توسعه مکانیزاسیون و صنایع کشاورزی کوثر یک سؤال در خصوص چرایی ساخت این دستگاه هوشمند جوجه کشی به ذهنم رسید که وی گفت: در این شرایط سخت اقتصادی عدم خروج ارز از کشور بسیار می تواند به افزایش نقدینگی کمک کرده و با ساخت این دستگاه هوشمند جوجه کشی سالیانه از خروج ۱۸ میلیون یورو ارز از کشور جلوگیری می شود.

بی شک کارآفرینی نقش بسیار کلیدی در توسعه اقتصادی همه جوامع را داشته و به توسعه اقتصاد و اشتغال پایدار بسیار کمک می کند و شرکت سازنده دستگاه هوشمند جوجه کشی ظرفیت سالیانه تولید ۲۰۰ دستگاه و همچنین ساخت سه الی چهار کارخانه جوجه کشی را دارد.

پرهیزکار در پاسخ به سؤال من در خصوص میزان اشتغال ایجاد شده در این شرکت می گوید، در حال حاضر ۴۵ پیمانکار داخلی با شرکت ما برای ساخت این دستگاه همکاری داشته و ۲۵ نفر هم به طور مستقیم با شرکت همکاری می کنند.

به گفته مدیرعامل شرکت توسعه مکانیزاسیون و صنایع کشاورزی کوثر از هر دستگاه جوجه کشی هوشمند ۵۶ هزار و ۷۰۰ تخم مرغ یک روزه تولید و با ساخت ۲۰۰ دستگاه و نصب در کارخانه ها می توان ۱۶۰ میلیون تخم مرغ یک روزه تولید کرده و برای ساخت آن به ۴۰ میلیارد تومان سرمایه در گردش نیاز است.

یکی از دغدغه های مسؤولان ایجاد  اشتغال بوده و بدون شک حمایت از کارآفرینان می تواند به تحقق این امر کمک کند، به طوری که پرهیزگار معتقد است با ساخت هر کارخانه جوجه کشی در هر کارخانه برای ۲۵ الی ۳۰ نفر اشتغال می توان ایجاد کرد.

ملت ایران با تکیه بر روحیه انقلابی و خودباوری در میدان علم پیشرفت های زیادی کرده است و امروز با این واقعیت انکارناپذیر روبرو هستیم که ایران اسلامی قله های رفیع علم و فناوری و تکنولوژی های روز جهانی را درنوردیده و به موفقیت های قابل تأملی دست یافته است، اما راه علم راهی طولانی و بی انتهاست.

پیشرفت، دستیابی به علوم روز دنیا و حرکت در مسیر توسعه پایدار در ایران اسلامی زمانی کاملاً محقق می شود که جامعه ما اعتقاد به ظرفیت های داخلی و اتکای به جوانان، شجاعت و مرعوب نشدن در برابر دشمنان و...داشته باشد و باید در حفظ و تقویت آن بکوشیم.

دستگاه هوشمند جوجه کشی


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :