Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 273999
تاریخ انتشار : 23 اسفند 1399 21:23
تعداد بازدید : 320

انتقال آب از خلیج فارس ابر پروژه دولت در فلات مرکزی ایران

افتتاح اَبَرپروژه انتقال آب از خلیج فارس به فلات مرکزی ایران و اصفهان فردا با حضور رییس جمهوری به اعتقاد کارشناسان، جهش تولید، توسعه صنعت و گذر از کم آبی را در پی خواهد داشت و علاوه بر ایجاد تحول در این مناطق امید به احیای رودخانه زاینده رود را بیشتر خواهد کرد.
طرح انتقال آب از خلیج فارس به مناطق خشک کشورمان یکی از ابرپروژه هایی است که که با مطرح شدن آن در چند سال گذشته و تلاش برای اجرای آن تا حد زیادی امید به بهبود وضعیت آبی نواحی خشک را در پی داشت.

بی تردید استفاده از این آب در بخش صنعت از یک سو به برداشت کمتر آب از منابع آب سطحی و زیر سطحی می انجامد و از سوی دیگر سبب افزایش تولید و بهبود فعالیت صنعتی خواهد شد.
آن طور که کارشناسان امر مطرح می کنند تخصیص آب خلیج فارس به نواحی صنعتی کشور سبب شکوفایی بیشتر آنان خواهد شد برای مثال استان صنعتی اصفهان که نقش بسزایی در تولید و تامین انواع محصولات، قطعات تجهیزات صنعت  کشور ایفا می کند با استفاده از این آب جهت افزایش تولید خواهد توانست چرخ صنعت کشور را نیز بیش از گذشته به حرکت درآورد.

استان اصفهان با ۲۴ شهرستان و بیش از پنج میلیون نفر جمعیت، بیش از ۹ هزار واحد تولیدی کوچک و بزرگ با سرمایه ۲۲۱ هزار میلیارد ریال و اشتغال ۲۶۳ هزار نفر، حدود ۸۴۰ معدن در حال بهره برداری با سرمایه گذاری بیش از ۱۰ هزار میلیارد ریال و حدود ۱۸۰ هزار واحد صنفی دارد.

نصف جهان و زاینده رود گرفتار کم آبی

کم آبی مناطق مرکزی ایران و خشکی زاینده رود به عنوان شاهرگ حیاتی این مناطق، یکی از اصلی ترین مشکلات امروز کشورمان است، زاینده رودی که قرن ها سرچشمه حیات و رشد در مرکز ایران زمین بوده، سال هاست بر اثر بی توجهی و دخالت بی حساب و کتاب در نظام طبیعت، گرفتار خشکی شده، جریان دوره ای، نه دائم این رودخانه مشکلات متعددی برای محیط زیست، پوشش گیاهی و گونه های جانوری ، بخش کشاورزی و تامین آب آشامیدنی ایجاد کرده است.

نگاهی به خشکی های دوره ای رودخانه زاینده رود، کاهش تخصیص آب کشاورزی، فرونشست زمین، ریزگردها، مشکلات عدیده زیست محیطی بخصوص برای تالاب بین المللی گاوخونی و آمار و ارقام مربوط به بارندگی ها در حوضه آبریز زاینده رود بعنوان یکی از اصلی ترین منابع آب مرکزی ایران از یک سو و کاهش افزون بر ۵۰ درصدی بارش ها و کم شدن میزان ذخیره سد زاینده رود از سوی دیگر لزوم اجرای هرچه سریع تر پروژه های آبی در این خطه را گوشزد می کند.

طرح های بلند مدت و کوتاه مدت انتقال آب، حفظ منابع آبی و کاهش هدر رفت ها در سال های گذشته برای برون رفت از مشکلات این خطه در برنامه های متولیان امر قرار گرفت و در سطح ملی برای حیات بخشی به پیکره زاینده رود برنامه ریزی شد که البته هیچ یک تاکنون اثربخش نبوده است.

از جمله طرح هایی که قرار است بخشی از کمبود منابع آبی در استان اصفهان را رفع کند انتقال آب از خلیج فارس به این منطقه خواهد بود که البته اگرچه به گفته مسوولان تنها بخش صنعت از آن نفع خواهد برد اما باید به یاد داشته باشیم که این آب از مقدار برداشت ها از منابع آبی سطحی بویژه رودخانه زاینده رود و آب های زیرزمینی خواهد کاست و در کل به نفع این ناحیه کم آب خواهد بود.

طرح ملی انتقال آب از خلیج فارس دستاوردی بزرگ

طرح ملی انتقال آب از خلیج فارس به فلات مرکزی و شرق کشور، به گفته مسوولان دستاوردی بزرگ چهار دهه پس از انقلاب اسلامی است که به همت متخصصان داخلی و بخش خصوصی توانمند به سرانجام رسیده و فلات مرکزی و شرق کشور را متحول می کند. 

با تکمیل سه خط پروژه مهم و ملی انتقال آب خلیج فارس به فلات مرکزی ایران، در مجموع ۵۵۰ میلیون مترمکعب آب شیرین از خلیج فارس به فلات مرکزی ایران انتقال می یابد. 

عملیات اجرایی جدی برای انتقال این آب در دولت یازدهم آغاز شد و در پی آن رییس جمهوری ۴۰۰ میلیون دلار تسهیلات از صندوق توسعه ملی برای این طرح اخذ کرد،  به جز این تسهیلات که اقساط آن نیز پرداخت می شود، بقیه هزینه ها توسط شرکت های بزرگ معدنی کشور و بخش خصوصی تامین می شود. 

پروژه انتقال آب از استان هرمزگان آغاز می شود و در مسیر کرمان و خراسان جنوبی به خراسان رضوی انتقال خواهد یافت و می تواند به توسعه صنایع گلخانه ای و واحدهای صنعتی و معدنی بزرگ این استان ها کمک کند. 

قطعه نخست خط اول چندماه پیش توسط رییس جمهوری بطور کامل افتتاح شد و خط دوم نیز بزودی آغاز می شود که در این خط، آب از هرمزگان به کرمان و  خراسان جنوبی و سرانجام خراسان رضوی (مشهد) می رود و آب به معادن سنگان می رسد. 

دستیابی به منابع آبی پایدار و ایجاد تحول اقتصادی در منطقه فلات مرکزی و استان های مسیر خط انتقال (هرمزگان، کرمان، یزد، اصفهان، خراسان جنوبی و خراسان رضوی) ، رشد صنایع معدنی به عنوان جایگزین مناسب نفت و اشتغال زایی، ظرفیت سازی و بهره گیری از قابلیت های بومی و تثبیت جمعیت ساکن مناطق فلات مرکزی و شرق کشور، از جمله دستاوردهای مهم این طرح به شمار می رود.

قرار است عملیات اجرایی طرح بزرگ انتقال آب به استان اصفهان، فردا یکشنبه با دستور ریاست جمهوری به صورت ویدئو کنفرانس آغاز شود و واحدهای بزرگ صنعتی استان از جمله ذوب آهن، فولاد مبارکه، پالایشگاه و همچنین اتاق بازرگانی، استانداری و شهرداری اصفهان در اجرای این طرح مشارکت دارند.

تخصیص ۲۰۰ میلیون متر مکعب آب از خلیج فارس به اصفهان

بر اساس آمار و ارقامی که تاکنون منتشر شده با اجرای این طرح ۲۰۰ میلیون مترمکعب آب به استان اصفهان تخصیص پیدا خواهد کرد، این مقدار آب مُختص صنایع استان خواهد بود و هیچ ارتباطی به آب آشامیدنی،  کشاورزی و حق آبه های استان ندارد. 

یازده مسیر مختلف برای انتقال آب در چارچوب این طرح توسط شرکت مشاور بررسی شده و در نهایت کوتاهترین و ارزانترین مسیری که نیاز به پمپاژ کمتری دارد و مشکلات زیست محیطی و اجتماعی پایین تری خواهد داشت،  انتخاب شده و  اقدامات لازم برای آغاز اجرای این طرح که از پیوست های زیست محیطی، اجتماعی و امنیتی برخوردار است، انجام گرفت.

این ابَرپروژه، با بهره مندی از توان متخصصان داخلی و همچنین ظرفیت های بخش خصوصی توانمند، در زمان تحریم به اجرا خواهد درآمد و این موضوع باعث شده تا از آن به عنوان یکی بزرگترین پروژه های بعد از انقلاب اسلامی نام برده شود.

آنطور که استاندار اصفهان مطرح کرد انتقال آب از خلیج فارس بعنوان قدمی بسیار مثبت و آرزوی دیرینه مردم اصفهان به شمار می رود که در آینده نزدیک محقق خواهد شد. 

عباس رضایی گفت: همه کارهای لازم برای اجرای این طرح در زمینه تخصیص منابع بصورت قانونی و علمی و بر اساس پیوست های مختلف انجام شده است. 

 به گفته وی با اجرای این طرح ۲۰۰ میلیون مترمکعب آب به استان اصفهان تخصیص پیدا خواهد کرد.

وی ادامه داد: یازده مسیر مختلف برای انتقال آب در چارچوب این طرح توسط شرکت مشاور بررسی شده و در نهایت کوتاهترین و ارزانترین مسیری که نیاز به پمپاژ کمتری دارد و از مشکلات زیست محیطی و اجتماعی پایین تری برخوردار است، انتخاب شده است.

رضایی خاطرنشان کرد: اقدامات لازم برای آغاز اجرای این طرح که از پیوست های زیست محیطی، اجتماعی و امنیتی برخوردار است، انجام شده است.

وی با تاکید براینکه اجرای این طرح مانع از پیگیری حق آبه کشاورزان و تخصیص آب از بهشت آباد نخواهد شد و مردم نباید به جوسازی ها در فضای مجازی توجهی داشته باشند، اظهار داشت: انتقال آب از خلیج فارس بعنوان قدمی بسیار مثبت و آرزوی دیرینه مردم اصفهان است که در آینده نزدیک محقق خواهد شد.

استاندار اصفهان گفت: همه کارهای لازم برای اجرای این طرح در زمینه تخصیص منابع بصورت قانونی و علمی و بر اساس پیوست های مختلف انجام شده است.

وی با بیان اینکه استان کم آب و بی آب اصفهان با مشکلات بسیاری در زمینه مصرف آب مواجه است، افزود: پیگیری لازم برای طرح انتقال آب از خلیج فارس در ۲۸ ماه گذشته انجام شده و با اجرای این طرح مشکل کمبود آب صنایع استان که تضمینی همیشگی برای تامین آب استان خواهد بود، برطرف می شود. 

مجموعه های بزرگ صنعتی اصفهان حامی و منتفع از طرح انتقال آب

بنا به اظهارات مدیرعامل شرکت تامین آب اصفهان صُفه، متولی اجرا و پیگیری این طرح در اصفهان، مجتمع فولاد مبارکه در عملیات اجرایی طرح انتقال آب خلیج فارس به این منطقه، به عنوان مهمترین سهامدار سهم مهمی در پیشبرد این ابرپروژه دارد. 
سید محمود حسینی اظهارداشت: شرکت تامین آب اصفهان صفه در دی ماه ۹۷ پس از هماهنگی با ایمیدرو و شرکت تامین و انتقال آب خلیج فارس به جنوب شرق کشور اعم از هرمزگان، گل گهر، مس سرچشمه و فولادچادرملو شکل گرفت.

وی افزود: در حال حاضر سهامداران عمده شرکت تامین آب اصفهان صفه شرکت فولاد مبارکه، پالایشگاه اصفهان، ذوب آهن، شهرداری اصفهان، اتاق بازرگانی و سازمان همیاری شهرداری های اصفهان هستند.

حسینی با اشاره به اساسنامه این شرکت تصریح کرد: اساسنامه شرکت تامین آب اصفهان صفه اجازه فعالیت های مختلف تامین آب صرفا با اهداف صنعتی و معدنی را از منابع درون سرزمینی و برون سرزمینی در دستور کار قرار داده است.

وی اضافه کرد: طرح انتقال آب از خلیج فارس به اصفهان در راستای تامین کمبود نیاز آبی صنعت استان خواهد بود و این انتقال آب در هفت مسیر توسط شرکت مشاوره ای «طوس آب» از ابعاد مختلف نظیر هزینه و قیمت تمام شده و زمان اجرا بررسی شد تا در نهایت مسیری که از نظر آبگیر و آب شیرین کن با شرکت خلیج فارس مشترک است، انتخاب شود.

مدیرعامل این شرکت با اشاره به اینکه ۳۸۰ کیلومتر از مسیر انتقال آب از خلیج فارس به اصفهان با شرکت خلیج فارس مشترک است، گفت: در حال حاضر شرکت مهندسین مشاور یکم به عنوان مشاور و شرکت زاینداّب به عنوان مدیر طرح انتخاب شده اند و مشغول فعالیت هستند.

وی اضافه کرد: روز یکشنبه، ۲۴ اسفندماه، دوقسمت از خط اول از گل گهر تا مس سرچشمه و از مس سرچشمه به چادرملو اردکان توسط رئیس جمهور افتتاح و عملیات اجرایی انتقال آب از خلیج فارس به اصفهان و خراسان رضوی هم آغاز می شود.

۵ سال زمان برای اتمام طرح انتقال آب از خلیج فارس به اصفهان

حسینی افزود: مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه از ابتدای کار همواره با راهبری و هدایت به عنوان رئیس هیئت مدیره از این پروژه حمایت کردند و انسجام بخشی ها به همت مدیریت شرکت فولاد مبارکه انجام شد.

وی تعریف بازه پنج ساله برای این ابرپروژه را معقولانه دانست و اظهارداشت: پروژه انتقال آب از خلیج فارس به استان های کرمان و یزد پس از هفت سال به بهره برداری رسیده است و امیدواریم با اعمال مدیریت ارزش و زمان بتوانیم هزینه ها را کاهش دهیم و در صورت تامین به موقع کالا و سرمایه انتقال آب خلیج فارس به اصفهان حتی کمتر از پنج سال به بهره برداری برسد.

دراین ارتباط مدیر ارشد خدمات فنی و پشتیبانی مجتمع فولاد مبارکه اصفهان گفت: تمام صنایع استان اصفهان کمتر از پنج درصد آب از حوضه زاینده رود برداشت می کنند و سهم شرکت فولاد مبارکه کمتر از یک درصد است امتا با این حال پروژه انتقال آب خلیج فارس به اصفهان آب پایدار صنایع را برای تولید تضمین خواهد کرد.

آب پایدار نیازی اساسی در فرایند تولید فولاد

جواد نیلی افزود: یکی از نیازهای اساسی فرایند تولید فولاد، آب پایدار است و درحالی که در سال های اخیر نوسانات زیادی در بارش ها داشتیم و همین موضوع شرکت فولاد مبارکه را برآن داشت که در ابرپروژه طرح انتقال آب خلیج فارس به اصفهان مشارکت داشته باشد تا آب پایدار را از دریا تامین کند.

وی خاطرنشان کرد: عملیات انتقال آب خلیج فارس به اصفهان تنها با اهداف صنعتی و معدنی انجام می شود و سهم شرکت فولاد مبارکه در این طرح در میان سهامداران از همه بیشتر است.

مدیر ارشد خدمات فنی و پشتیبانی شرکت فولاد مبارکه تصریح کرد: در حال حاضر سهامداران عمده شرکت تامین آب اصفهان صفه به عنوان مجری طرح انتقال آب خلیج فارس به این دیار، مجتمع فولاد مبارکه، پالایشگاه اصفهان، ذوب آهن، شهرداری، اتاق بازرگانی و سازمان همیاری شهرداری های اصفهان است.

وی اضافه کرد: ایجاد مسیر (کُریدور) برای عبور لوله های انتقال آب، زمان بر خواهد بود که خوشبختانه با احداث این مسیر در استانهای کرمان و یزد و سهیم شدن اصفهان هم در بخشی از این فرایند زمان ذخیره شد و اگر شرکا به تعهدات خود عمل کنند این ابرپروژه در کمتر از پنج سال به بهره برداری می رسد.

فولاد مبارکه، بزرگترین مجتمع صنعتی کشور و بزرگترین تولیدکننده فولاد تخت در خاورمیانه با سهم بیش از ۵۰ درصدی در تولید فولاد کشور دارای ارزش فعلی ۲۰۰ هزار میلیارد ریالی است.
شرکت فولاد مبارکه با داشتن حدود ۱۲ میلیون تُن ظرفیت آهن اسفنجی بزرگترین تولیدکننده آهن اسفنجی در جهان محسوب می شود.
این مجموعه بزرگ صنعتی در ۷۵ کیلومتری جنوب غرب اصفهان، ۳۵ کیلومتر مربع وسعت و ۱۷ کیلومتر مربع سالن تولید دارد.

تاثیر غیر مستقیم طرح انتقال آب در کشاورزی اصفهان

بنا به گفته های رییس سازمان جهاد کشاورزی اصفهان، طرح انتقال آب خلیج فارس با هدف تامین آب پایدار صنایع است و امیدواریم با بهره برداری از این پروژه برداشت صنایع از حوضه زاینده رود به حداقل برسد و معادل این آب به بخش کشاورزی تخصیص یابد.
مهرداد مرادمند ادامه داد: اجرای این پروژه می تواند به منابع آبی پایدار صنایع بیانجامد و تاثیر غیر مستقیم بر بخش کشاورزی دارد.

وی تصریح کرد: طرح انتقال آب خلیج فارس به اصفهان صرفا با اهداف صنعتی و معدنی دنبال می شود و با تامین آب پایدار صنایع از این طرح می توان به بخشی از نیاز کشاورزی پاسخ داد.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان افزود: از ابتدای سال زراعی جاری، هیچ مقدار آبی به بخش کشاورزی تخصیص پیدا نکرده است و امیدواریم با بارش های مطلوب پس از عید آب کشاورزی تامین شود.

آبرسانی


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :