Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 274000
تاریخ انتشار : 23 اسفند 1399 21:29
تعداد بازدید : 383

طراحی و ساخت نخستین توربین هیدروژن سوز کشور

مدیرعامل گروه مپنا از طراحی و ساخت نخستین توربین هیدروژن سوز کشور و نصب آن در نیروگاه بعثت تهران خبر داد.
آقای عباس علی آبادی در حاشیه مراسم امضا قرارداد نصب این توربین با شرکت برق حرارتی گفت: خروجی این نیروگاه بجای گاز گلخانه ای، بخار آب است که اثرات مثبتی در وضعیت زیست محیطی تهران خواهد داشت.

وی با اشاره به ارز آور بودن این توربین افزود: گروه مپنا به زودی این توربین را به بازار بین المللی عرضه خواهد کرد که به دلیل ویژگی های آن با استقبال بسیار زیادی مواجه خواهد شد.

علی آبادی با بیان اینکه ساخت توربین گازی از افتخارات مصنوعات بشر است و خدمات زیادی برای انسان ها داشته ادامه داد: ایران در این زمینه صاحب فناوری و دانش برای طراحی انواع این نوع ماشین است و البته این توربین متناسب با شبکه برق کشور و برای توسعه و ارتقاء شبکه برق طراحی و ساخته شده است.

مدیرعامل گروه مپنا گفت: توربین کلاس fmgt۷۵ دارای قدرت تولید ۲۲۰ مگاوات در سیکل ساده و بهره وری ۶۰ درصد در سیکل ترکیبی است که به زودی در مقیاس ملی در بسیاری از نیروگاه ها نصب خواهد شد.

وی افزود: ما در حال حاضر در نیروگاه های عراق از توربین های mgt۷۰ استفاده می کنیم، زیرا کشور عراق به دلیل سوخت موجود و شرایط اقلیمی، نیازمند توربین های ماندگار است که این نوع توربین نیز پاسخ مناسبی به این نیاز داده است.

علی آبادی اضافه کرد: یکی از ویژگی های نیروگاه های سیکل ترکیبی جدید نسبت به نیروگاه های قدیمی، کاهش مصرف آب تا یک دهم است.

مدیرعامل گروه مپنا با اشاره به اینکه استفاده از هیدروژن به عنوان سوخت در دنیا بسیار مورد توجه است گفت: با توجه به اینکه محل تولید برق در نیروگاه های تجدید پذیر با محل مصرف یکی نیست ما نیازمند ذخیره سازی برق تولیدی در این نیروگاه ها هستیم تا در جای دیگر مصرف کنیم به همین دلیل در جهان این برق به هیدروژن تبدیل و سپس در نیروگاه های حرارتی مصرف می شود که ما نیز در حال حرکت به این سمت هستیم.


توربین گاز


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :