Index
ورود کاربر
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 184264
تاریخ انتشار : 22 خرداد 1395 12:12
تعداد مشاهدات : 408

نگاه رسانه های عرب زبان

ایران، روسیه و سوریه؛ همگام در نبرد با تروریسم

نشست سه جانبه ایران، روسیه و سوریه اقدامی برای پیشبرد مبارزه واقعی با گروه های تروریستی است.
نشست اخیر وزیران دفاع جمهوری اسلامی ایران، سوریه و روسیه در تهران، در گزارش ها و تحلیل های رسانه های عرب زبان، گامی عملی برای مبارزه با تروریسم و نشانه هماهنگی سه کشور در رویارویی با این پدیده شوم توصیف شده است.
  نشست سه جانبه وزیران دفاع جمهوری اسلامی ایران، روسیه و سوریه، عصر پنجشنبه بیستم خردادماه برگزار شد. در این نشست که با ابتکار عمل ایران و به دعوت رسمی سردار سرتیپ «حسین دهقان» وزیر دفاع از «سرگئی شویگو» و «فهد جاسم الفریج» همتایان روسی و سوری اش برگزار شد، آخرین تحولات منطقه، راه های مبارزه با تروریسم و حل و فصل سیاسی بحران سوریه بررسی شد. ایران و روسیه از پشتیبانان اصلی دولت دمشق در مبارزه با تروریست ها محسوب می شوند. ارتش سوریه به کمک مستشاری ایران و حمایت هوایی روسیه توانسته است طی ماه های گذشته به پیروزی های بسیاری در نبرد با تروریست ها دست یابد.
در ادامه، نگاهی به مهم ترین محورهای تحلیلی در رسانه های عربی درباره نشست سه جانبه وزیران دفاع ایران، سوریه و روسیه در تهران خواهیم داشت.

*** گام های عملی در مبارزه با تروریسم
روزنامه «الاخبار» لبنان و تارنمای تلویزیون «الغد العربی» مصر با اشاره به نشست سه جانبه وزیران دفاع جمهوری اسلامی ایران و روسیه و سوریه، این نشست را اقدامی برای پیشبرد مبارزه واقعی با گروه های تروریستی ارزیابی کردند.
روزنامه الاخبار در همین ارتباط در گزارش بیستم خردادماه خود نوشت: 2 روز پیش از برگزاری نشست وزیران دفاع ایران، روسیه و سوریه در تهران، عملیات ارتش سوریه در مناطقی از حلب با پوشش هوایی جنگنده های روسیه و سوریه صورت گرفت تا آشکار شود مرحله تازه ای در میدان های نبرد آغاز خواهد شد. این عملیات همزمان با پایان فرصتی بود که مسکو به گروه های میانه رو داده بود تا خود را از تروریست ها جدا کنند.
برپایه این گزارش، آتش بس اعلام شده زیر نظر آمریکا و روسیه محور نشست تهران بود. حاضران این نشست بر شکننده بودن این اتفاق نظر داشتند و بر این باور بودند که آتش بس به گروه های مسلح فرصت کافی داده است تا افزون بر بازسازی قدرت هجومی خود به انواع سلاح نیز دست یابند. مهلتی که روسیه به گروه های میانه رو داده بود به پایان رسیده است. در همین حال، ایران و سوریه خواستار تحرک جدی علیه گروه هایی هستند که با «جبهه النصره» وارد ائتلاف شده اند.
در ادامه از الاخبار می خوانیم: در فضایی که «نیروهای دمواتیک سوریه» با پشتیبانی آمریکا به سوی «رقه» پیشروی می کنند، محور تهران، مسکو و دمشق در سایه پایبندی به آتش بس در موقعیت دفاعی به سر می برند اما بر اساس تصمیم نشست سه جانبه تهران آشکار شد که قرار است گام های عملی برای رویارویی با گروه های تروریستی برداشته شود. برای عملی شدن این تصمیم جدول زمانی مشخص شد و همپیمانان دمشق به آن پایبند هستند و در مرحله نخست در شمال سوریه وارد عمل خواهند شد. برخی منابع اشاره کردند که مرزهای ترکیه صحنه تحرک نظامی خواهد بود تا جلو کامیون های سلاح برای بازیابی قدرت گروه های مسلح در همه محورها گرفته شود.
این روزنامه لبنانی افزود: جدول زمانی 2 روند را در نظر می گیرد که در ظاهر با هم متفاوت اما به طور عملی به هم وابسته اند. به این ترتیب، اعمال فشار سیاسی- دیپلماتیک و ارسال پیام هایی به پشتیبانان گروه های مسلح برای پایان دادن به حمایت نظامی و تلاش برای به کار بستن گفت و گو برای حل سیاسی بحران صورت می گیرد. این فرایند در صورتی که سلاح به تروریست ها ارسال شود با اقدام های نظامی تکمیل خواهد شد.
در همین پیوند، «اسعد بشاره» تحلیلگر مسایل سیاسی، بیستم خرداد به تلویزیون غدالعربی گفت: هدف از نشست وزیران دفاع ایران، سوریه و روسیه در تهران این است که مسکو به اقدام نظامی عملی در سوریه دست زند تا به جهانیان نشان دهد که فقط با تروریسم می جنگند. این نشست نشان می دهد با وجود اینکه گفت وگوها برای حل بحران سوریه متوقف شده است تا زمانی که «بشار اسد» رییس جمهوری سوریه زنده است روسیه و ایران از وی پشتیبانی خواهند کرد.

*** هماهنگی مداوم میان ایران، سوریه و روسیه
تارنمای «البدیل» مصر هم برگزاری نشست سه جانبه وزیران دفاع جمهوری اسلامی، سوریه و روسیه در تهران را نشان دهنده هماهنگی مستمر این سه کشور در رویارویی با گروه های تروریستی قلمداد کرد.
این تارنما در بیست و یکم خردادماه نوشت: به تازگی سخنان بسیاری درباره هماهنگی روسیه و آمریکا درباره اوضاع سوریه بدون اطلاع و همراهی ایران بیان شده است؛ هماهنگی که گفته می شد به ضرر تهران و دمشق است. تحولات عملی اما عکس این مساله را ثابت کرد به طوری که وزیران دفاع ایران، روسیه و سوریه پنج شنبه نشستی را برای بررسی موضوع مبارزه با تروریسم برگزار کردند.
به نوشته البدیل، برگزاری این نشست نشان داد که هماهنگی میان این سه کشور یک لحظه هم از میان نخواهد رفت. برگزاری این نشست فقط یک روز پس از سفر «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی به مسکو، نشان می دهد که نتانیاهو نتوانست میان مسکو و تهران جدایی به وجود آورد.
این تارنما در پایان افزود: به نظر می رسد روسیه و ایران برای کاهش عملیات نظامی ارتش سوریه تلاش نمی کنند بلکه هر 2 کشور تمایل دارند «داعش» و جبهه النصره در زودترین زمان ممکن نابود شوند. موضع گیری سه کشور در نشست تهران نشان داد آنها در آمادگی کامل برای ورود به نبرد سرنوشت ساز در حلب و رقه هستند.* خبرگزاری ایرنا


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :