Index
ورود کاربر
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 184282
تاریخ انتشار : 26 خرداد 1395 13:27
تعداد مشاهدات : 651

دستاورد های دفاعی و نظامی مصداقی از پیشرفت درون زا، حسین رمضانی پور

واژه پیشرفت برای کشورهای در حال توسعه ای همچون ایران از مقوله های پر اهمیت است. چراکه نشانه توسعه یافتی یک کشور پیشرفت آن در ابعاد مختلف سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، علمی، فرهنگی و ... است.
واژه پیشرفت برای کشورهای در حال توسعه ای همچون ایران از مقوله های پر اهمیت است. چراکه نشانه توسعه یافتی یک کشور پیشرفت آن در ابعاد مختلف سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، علمی، فرهنگی و ... است. از این رو سیاستمداران نظام سیاسی همواره بر موضوع توسعه و پیشرفت تأکید می­کنند. در همین راستا، از نکات کلیدی بیانات رهبر معظم انقلاب حضرت آیت ا... خامنه ای طی 27 سال گذشته حول محور چگونگی توسعه و پیشرفت کشور بوده است. به خصوص در سال ­های اخیر با مطرح کردن موضوع اقتصاد مقاومتی، نگاه توسعه درون­ گرا و ارائه الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت مولفه­ هایی را نیز برای چنین پیشرفتی بیان کردند. برخی از مولفه ­هایی که می­توان در 11 مورد در اینجا ذکر کرد به شرح ذیل می ­باشد:

1- پیشرفت حقیقی سه مولفه دارد:

الف) حفظ خصوصیّات انقلابی

ب) حفظ حرکت جهادی

ج) حفظ عزّت و هویّت ملّی

2- دنبال کردن الگوی پیشرفت ایرانی ـ اسلامی، پیشرفت واقعی

3- پیشرفت همه جانبه دو بخش دارد:

الف) بخش ابزاری (علم، اختراع، صنعت، سیاست، اقتصاد، اقتدار سیاسی و نظامی، اعتبار بین المللی، تبلیغ و ابزارهای تبلیغ و ...)

ب) بخش حقیقی که همان سبک زندگی است.

4- دوری از فردمحوری و اباحیگری

5- تقویت زبان ملی، هویت اسلامی و مدل سازی

6- عمومی بودن و تضمین استقلال کشور

7- بحث نظری لازمه تدوین نسخه درست پیشرفت

8- عشق به معنویت، تضمین کننده پیشرفت واقعی

9- عدالت، یکی از ارکان اصلی الگوی پیشرفت اسلامی

10- پیشرفت در عرصه اندیشه ورزی، در درجه اول اهمیت

11- لزوم رعایت جدا نبودن دنیا و آخرت از هم، در الگوی پیشرفت

در این نوشتار سعی می­ شود مصادیقی از مورد اول از مولفه ­های ذکر شده از بیانات رهبر معظم انقلاب در کشورمان بپردازیم و در شماره­ های آینده نیز مصادیق سایر موارد از مولفه ­ها ارائه خواهد شد.


مصادیقی از مولفه های پیشرفت درون زا

همان­طور که رهبر معظم انقلاب نیز فرمودند پیشرفت حقیقی بایستی دارای مولفه­ هایی همچون حفظ خصوصیّات انقلابی، حفظ حرکت جهادی، حفظ عزّت و هویّت ملّی باشد. به عبارتی پیشرفت حقیقی پیشرفتی است که عمیق و متّکی به پایه ها و استوانه های محکم داخلی باشد. از جمله مصادیق در این خصوص می­ توان به ساخت و تولید انبوه تسلیحات نظامی با اتکا به توان داخلی در حوزه دفاعی و نظامی در کشور اشاره کرد. استفاده ترکیبی از فناوری های نوین الکترونیکی و سازه سازی و همسویی برنامه های نظامی جمهوری اسلامی ایران با دانش و تکنولوژی علمی روز باعث شده تا ایران در زمینه های نظامی، ساخت و تولید انبوه تسلیحات نظامی از جمله انواع موشک های دوربرد، تانک و زره بتواند به قدرت اول نظامی منطقه تبدیل شود و اکنون به بیش از 50 کشور جهان تسلیحات نظامی صادر کند.

آنچه که تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی به لحاظ صنایع دفاعی تولید می ­شد، صرفا تولید سلاح­ ها و مهمات سبک بود که نهایتا تولید فشنگ­ های سبک و نیمه سنگین تیربار ژ3 ، اسلحه ژ3 و فشنگ سلاح های کمری محدود می ­شد. اما پس از پیروزی انقلاب اسلامی و تحمیل جنگ هشت ساله علیه ایران از سوی استکبار جهانی صنایع دفاعی نظام جمهوری اسلامی شکل گرفت. در مردادماه 1368 با ادغام وزارت خانه های دفاع و سپاه، وزارتخانه واحدی به نام «وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح» تشکیل شد؛ وزارت خانه ای که با همکاری بخش صنعتی کشور وظیفه تولید تجهیزات مورد نیاز نیروهای مسلح را عهده دار شد.

هرچند جنگ تحمیلی خسارات بسیار زیادی را بر ایران اسلامی وارد ساخت اما این جنگ برکاتی را هم به ارمغان آورد. از جمله برکات جنگ، خود اتکایی و خود باوری جوانان این مرز و بوم در تجهیز کردن جمهوری اسلامی به پیشرفته ترین تجهیزات نظامی و دفاعی، آن هم با اتکا به توان داخلی بود. به طوری که سبب شد چند سال پیش کارشناسان آمریکایی در گزارشی اعتراف کنند که ایران تا سال ۲۰۱۵ از نظر توان صنعتی نظامی به سطح فعلی فرانسه می رسد.  

جمهوری اسلامی ایران اکنون با دانش بومی خود در بخش تولید هواپیماهای جنگی، "قاهر" و "آذرخش " را طراحی کرده و ساخته که با "میراژ"های فرانسوی قابل رقابتند.

در طراحی هواپیماهای بدون سرنشین پیشرفته یا همان پهپاد، صنایع هوایی ایران موفق شده است هواپیماهای "ابابیل"، "مهاجر 1و 2و 3و 4"، "هدهد" و "صاعقه 1و2" را تولید کند. این هواپیماها با هزینه بسیار پایین و تکنولوژی روز ساخته شده است. هواپیمای بدون سرنشین مهاجر 1و2و3و4 با کاربرد مراقبت هوایی، شناسایی، جنگ الکترونیکی، رله ای ارتباطی، دیده بانی، هدف یابی، هدایت آتش توپخانه، کنترل نوار مرزی جهت مبارزه با قاچاقچیان، کنترل ترافیک شهری و عکس برداری جهت تهیه نقشه های جغرافیایی است که می توانند سلاح های کوچک را حمل و پرتاب کنند.

«فُطرُس» با برد عملیاتی بیش از 2 هزار کیلومتر و سقف پروازی 25 هزار پایی و مداومت پرواز 16 تا 30 ساعت به عنوان بزرگترین هواپیمای بدون سرنشین راهبردی کشور است، که از قابلیت های ویژه ای برخوردار است. «فطرس» با تسلیح به موشک های مختلف، علاوه بر ماموریت های مراقبت شناسایی، ماموریت های رزمی نیز انجام می دهد. و در نهایت، پهپاد آر کیو 170 رادار گریز فوق پیشرفته ایرانی که پس از دوسال تلاش و مهندسی معکوس از RQ170 به غنیمت گرفته شده توسط جوانان خودباور جمهوری اسلامی ساخته شد.  

در بخش موشکی، ایران اسلامی به همت جوانان نخبه خود توانسته است به چند کشور مطرح در این صنعت بپیوندد. ساخت و تولید موشک و انواع راکت­ها که از زمان جنگ شروع شد، امروزه ایران را قادر ساخته است که موشک­ هایی با برد بلند، کوتاه و میان برد با انواع سوخت ­های مایع و جامد و در قابلیت­ های پرتاب ثابت و محرک تولید کند. از جمله این موشک ها می­توان به؛ موشک­ های تاکتیکی 10FL و 6FL با برد 15 تا 40 کیلومتر، موشک های 2HY با برد 85 کیلومتر و با سرجنگی پرقدرت، موشک های نور با برد 120 تا 180 کیلومتر و موشک های استراتژیک SSN4 با برد 350 کیلومتر با قابلیت انهدام ناوهای بزرگ و ارتفاع کم پرواز، موشک­ های شهاب 1 ، 2 و 3 که موشک شهاب 3 با برد حدود 2000 کیلومتر و دقت بسیار زیاد، قدر - 1 با 1800 کیلومتر برد و همچنین " فاتح 110 " اشاره کرد. موشک فاتح 110 که موشکی نقطه زن و پر قدرت محسوب می شود از جمله موشک های زمین به زمین هدایت شونده و برد کوتاه است که از سوخت جامد بهره می برد.

موشک شهاب ۴ با برد بیش از 3000 کیلومتر، موشکی که در برنامه موشک­ های بالستیک دوربرد ایران قرار دارد. این موشک نخستین موشک ایرانی است که برای حمل ماهواره و قرار دادن آن در مدار طراحی شده است. تغییرات روی موشک شهاب ۴ منجر به ساخت موشک فضایی ایرانی که کاوشگر ۱ نام دارد، شده است.

موشک بردبلند سجیل با انواع سوخت های مایع و جامد با برد 2000 کیلومتری، موشک میان برد قدر اچ، موشک دوربرد قدر اف با برد 2000 کیلومتری، و موشک دوربرد «عماد» با قابلیت هدایت و کنترل دقیق اصابت به هدف، نسل جدید موشک­ های بالستیک ساخت وزارت دفاع جمهوری اسلامی ایران است.

و در نهایت، موشک قیام که از فناوری بالایی در عرصه آیرودینامیک و پایداری برخوردار است می تواند خط سیر خود را بدون نیاز به باله دنبال کند و این یعنی فناوری که تنها در اختیار دو یا سه کشور است و متخصصان دفاعی جمهوری اسلامی ایران به فناوری ساخت این موشک دست یافته اند. 


انواع موشک­ های ساخت کشور

موشک­ های بالستیک دوربرد = شهاب ۴، شهاب ۵، شهاب 6، سجیل، ماهواره بر سفیر و پروژه کوثر

موشک­ های بالستیک میان برد = شهاب 3، فجر 3، عاشورا و قدر 110

موشک­ های بالستیک کوتاه برد = شهاب 1، شهاب 2 و فاتح 110

موشک بالستیک ضد کشتی = خلیج فارس

راکت­ های توپخانه ای = صمید، تندر 69، زالزال 1، زلزال 2 و زلزال 3

موشک ­های زمین به هوا = محراب، شاهین، میثاق 1، میثاق 2، صیاد 1، شهاب ثاقب و مرصاد

موشک ضد هلی کوپتر = قائم

موشک ­های ضد تانک هدایت شونده = صاعقه، رعد، توفان، توفان 2، توفان 5، توسن و دهلاویه

موشک­ های ضد کشتی = نور، کوثر، قادر و ظفر

موشک کروز = نصر 1 و مسکات (در حال توسعه)

موشک بدون بال = قیام

موشک­ های هوا به زمین = شفق، شاهین 3، ستار و عصر 67

موشک ­های هوا به هوا = فاطر و سجیل

اژدرها = کوسه، یاسین و حوت

کاتیوشا = آرش، فجر 3، فجر 5، فلق 1، فلق 2، عقاب و حاسب  

در بخش دریایی نیز جمهوری اسلامی توانسته است با ساخت ناوشکن­ های جماران 1 و 2 با قابلیت حمل بالگرد، انواع موشک های سطح به سطح و سطح به هوا، توپ های پیشرفته، توپ ضد هوایی، سیستم اژدر افکن و مجهز به سیستم جنگ الکترونیک با نصب رادارهای پیشرفته آرایه فازی در عرصه آب ­های سرزمینی توانایی خود را به رخ بیگانگان و دشمنان بکشد. همچنین ایران سریع ترین اژدر و قایق های تندرو جهان را در اختیار دارد که به کابوسی برای ناوها و زیردریایی های دشمن تبدیل شده اند. * خبرگزاری صدا و سیما


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :